"Имах нужда да разкажа за моите срещи, истории. В книгата има много политици, дипломати, писатели. Животът, който водехме преди 10 ноември, беше почти живот по неизбежност. Никой не те питаше как искаш да живееш. Като че ли и след това животът остана по неизбежност. Днес ни питат как искаме да живеем, но не ни чуват. Политиците страдат от такава глухота. Живеем в сложна епоха".
Това каза пред БНР проф. Кирил Топалов с нова книга "Живот по неизбежност. Мемоарен роман".
И допълни, че винаги пише с ирония и самоирония.
"Моите мемоари не са сериозни. Винаги съм се ръководел от максимата - постоянната сериозност е най-сигурен белег за посредственост".В предаването "12+3" проф. Топалов коментира и актуалната обстановка в страната:
"Случилото се с главния прокурор е недопустимо в една демократична среда, но е и обяснимо. Това е зловещ и недопустим факт. Явно нашата държава трябва да се вземе в ръце и да не продължава да се оставя антидемократични сили да я правят на маймуна. Що се отнася до това, че евро-атлантическите партии не могат да направят правителство, странно е и е тъжно. Като не могат да се разберат, ще се разберат другите, а те са страшни... Българите сме крайни хора, това е лошо. Политическото ни образование малко куца".
Според него времето се повтаря, то върви в спирала, затова трябва да се бди над демокрацията, над мира и над доброто.
Кирил Топалов е роден през 1943 г. в София. Професор по литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски", във френски и гръцки университети. Бил е директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", посланик в Гърция, Ватикана и Малтийския орден. Почетен гражданин на Атина и София. Автор на много научни изследвания, на четири книги с разкази, на 11 романа, повечето многократно издавани. Някои от тях са филмирани – "Бъди благословена", "Не се сърди, Човече", "Бягай... Обичам те". Автор е на 19 пиеси, поставяни на български и чуждестранни сцени.
Представянето на книгата "Живот по неизбежност. Мемоарен роман" ще бъде на 9 май, вторник, в Градската художествена галерия в София.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Кирил Топалов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Столичната община започва от утре ремонт на бул. "Ал. Стамболийски". Първият етап ще е в участъка между ул. "Западна" и бул. "Константин Величков". От общината информират, че ще бъдат реконструирани общо 3400 м единичен коловоз на трамваен релсов път, както и пътни платна, и тротоарите по бул. "Александър Стамболийски". Предвижда се след..
Двама души са арестувани, сред като полицията в София откри хиляди вейпове с наркотично вещество и пълнители за тях. Операцията е съвместна на отдел Икономическа полиция към СДВР и Първо Районно полицейско управление. При претърсване на адрес в столичния "Овча купел" са открити сериозни количества вейпове и пълнители с наркотични вещества...
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане пакет от предложения за законови промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия. Пакетът включва предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, в Закона за съдебната власт и в Наредбата за вещите лица - за затягане на режима за вещите лица по..
Разследва се нов сигнал за отровени кучета в Бобов дол, като такъв случай имаше преди два месеца, каза за БНР кметът на миньорския град Елза Величкова. По случая е образувано досъдебно производство, уведомен е дежурен прокурор, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Труповете на трите кучета са намерени на различни места..
По време на правителството на Николай Денков правителството е осигурило пари за изготвяне на проект за основен ремонт на пътя край село Телиш, където миналата седмица загина 12-годишната Сияна. Това заяви във Велико Търново бившият финансов министър Асен Василев от "Продължаваме промяната". Не е вината в управлението на..
"Ако САЩ нямат яснота за целите на митата, до няколко месеца е много вероятно да станем свидетели не само на американска, но и на световна рецесия". За това предупреди в ефира на БНР икономистът Евгений Кънев. "Не е ясно дали тези мита са инструмент за натиск и постигане на някакви други цели на Тръмп, или са нещо, което ще бъде трайна..
Започва сериозно преструктуриране на "БДЖ-Товарни превози", което ще включва намаляване на разходите и промяна на тарифите. На среща със синдикални представители министърът на транспорта Гроздан Караджов е съобщил, че оборотът на дружеството е 140 милиона лева, а просрочените задължения са 33 милиона лева. По тази причина са ограничени всякакви външни..