Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Абонирани" за банкомати читалища, за да получават държавната субсидия?

Безпрецедентно в Плевен отхвърлиха годишната програма за читалищата. Защо?

Читалищен председател: Това е нормален завършек на нищоправенето. Кучето е заровено в Закона за читалищата

Снимката е илюстративна
Снимка: chitalishte-razvitie.net

На последното си заседание Общинският съвет в Плевен отхвърли годишната програма за развитието на читалищната дейност в общината. Тази програма е основа и за  разпределението на бюджетната субсидия, която надхвърля милион и 400 хиляди лева. Какво на практика ще се случи след безпрецедентното решение на съветниците?

В община Плевен има 36 читалища. Министерството на културата субсидира 106 бройки с 1 311 591 лева. На последната  сесия  председателят на групата "БСП за България" Свилен Атанасов предложи да не се приема програмата и съветниците го подкрепиха.

"Години наред съществува пошла практика да се откриват читалища, които не извършват никаква дейност. Първо, има читалища, които нямат библиотечен фонд и втората част е календарният план за мероприятия."

Според Атанасов проблемът е в Закона за народните читалища и липсата на контрол върху функционирането им.

"С оглед на всичко това не беше нормално и не беше резонно за пореден път Общинският съвет в Плевен да одобри една такава програма", мотивира отказа той.

"Проблемът е много сериозен. Общинският съвет на града с това си решение показа един морален ангажимент."

"Това е прецедент в историята на българските читалища", категорична е Стефка Григорова, директор Дирекция "Хуманитарни дейности". По думите ѝ не е нормативно регламентирано от Министерството на културата какви са правомощията на общината и длъжна ли е тя да приеме програмите, които предават читалищата, както и има ли право да ги върне за доработване, "а за контрол е немислимо да се говори".

"Законът за народните читалища им дава възможност да превърнат свободната си дейност в слободия. Общината няма право да се меси по никакъв начин в планираната дейност за предстоящата година. Това е един парадокс. Субсидията за читалищата се разпределя още януари на базата на отчетите. Съгласно Закона за народните читалища програмата, за която са необходими тези средства, се приема април от общинските съвети. Това е наистина безумие", коментира Григорова.

"Може би Община Плевен е една от малкото, да не кажа единствената, която отне общинска собственост на читалища с доказано нищоправене. На читалища, които бяха "абонирани" за банкоматите, за да получават държавната субсидия."

През май предстои поредната такава процедура в село Николаево, но "не се знае къде се намира ключът на това читалище", съобщи още тя.

Това трябваше да се случи отдавна, смята Ивайло Атанасов, председател на най-голямото и най-старото читалище "Съгласие 1869 година".

"Това е нормален завършек на нищоправенето. С това решение на Общинския съвет ние сме извън закона. (…) Изцяло кучето е заровено в Закона за читалищата. Аз твърдя, че поне 14-15 сигнала са подадени в Министерството на културата за груби нарушения по отношение на читалищата. Реакция нулева. Дават се едни отчети, които отиват там. Кой ги чете тези отчети?"

Близо 4 000 са читалищата у нас и стои въпросът колко от тях са фиктивни, отбелязва Атанасов и дава пример с това, че до Освобождението те са били 128.

"Министерството на културата през всичките тези години, как не можа да им светне не червена, някаква зелена лампичка, че има проблем и то много сериозен? Общината не може да бъде винена в нищо, защото тя се превръща в пощенска кутия и нищо повече."

Има разумно предложение за категоризация на читалищата - на такива с национално, регионално и местно значение, изтъква още той.

"Нямам обяснение защо Министерството на културата неглижира този огромен проблем", допълва и Стефка Григорова. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00