Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиооперата "Синьото пиано" от Албена Врачанска със световна премиера тази вечер в БНР

Албена Врачанска
Снимка: Ирина Недева

Радиооперата "Синьото пиано" от Албена Врачанска ще има своята световна премиера тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР. Събитието е част от програмата на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".

Радиооперата разказва историята на две еврейски пианистки, които стават жертва на Сталин и Хитлер. Заради произхода си Вера Лотар-Шевченко попада в ГУЛАГ, където свири на въображаемо пиано от парче дъска. Алис Херц-Зомер пък е изпратена в концентрационния лагер Терезиенщат. И двете оцеляват и разказват в спомените си, че благодарение на музиката в лагерите не са изпаднали в отчаяние. 

В предаването "Хоризонт до обед" композиторът Албена Петрович-Врачанска разказа:

"В продължение на няколко години писах много клавирна музика. След това работих повече във вокалния жанр, повече песни и опери. Съвсем логично се свързаха двата елемента в тази опера "Синьото пиано", която разказва за две пианистки, които са жертви на диктаторските режими в паралелните светове на фашисткия свят на Хитлер и Сталинската диктатура". 

По думите й в едната съдба виждаме Холокоста, а в другата ГУЛАГ.

"За мен това са много важни и дълбоки теми. Ние сме длъжни да даваме нещо по-дълбоко на новите поколения", смята Врачанска. Тя сподели, че е много привързана към тези вечни теми. 

Повече от половината от нейните познати музиканти са някъде по света. Това се случва между 1991 г. до 2001 г. - тогава много хора се изнесоха от България, разказа Албена Врачанска. Според нея обаче тези, които са останали в страната, са най-големите герои. 

Искам да предам на следващите поколения да са добри и да се опитаме с културата и музиката да възпитаваме обществото, отбеляза още тя.
 
Най-голямото предизвикателството за солистката в радиооперата Синтия Кнох е било да влезе в атмосферата и да пренесе посланието на операта. За нея най-важното е драматургичният израз, сподели самата тя пред БНР. 
Синтия Кнох /сопрано/ и Албена Врачанска /композитор/
По думите й основната й задача е да се идентифицира с ролята, в която влиза. Тя се опитва да предаде изцяло душевността на своята героиня. 

Директорът на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" Момчил Георгиев посочи от своя страна: 
Синтия Кнох, Момчил Георгиев и Албена Врачанска преди световната премиера на радиооперата
"Самата опера дотук има трагична съдба. Тя 3 пъти се планира да бъде изкарана на бял свят. За мен беше предизвикателство най-сетне да успее да се случи и то там, където трябва да се случи - в Първо студио на БНР". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05