Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиооперата "Синьото пиано" от Албена Врачанска със световна премиера тази вечер в БНР

Албена Врачанска
Снимка: Ирина Недева

Радиооперата "Синьото пиано" от Албена Врачанска ще има своята световна премиера тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР. Събитието е част от програмата на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".

Радиооперата разказва историята на две еврейски пианистки, които стават жертва на Сталин и Хитлер. Заради произхода си Вера Лотар-Шевченко попада в ГУЛАГ, където свири на въображаемо пиано от парче дъска. Алис Херц-Зомер пък е изпратена в концентрационния лагер Терезиенщат. И двете оцеляват и разказват в спомените си, че благодарение на музиката в лагерите не са изпаднали в отчаяние. 

В предаването "Хоризонт до обед" композиторът Албена Петрович-Врачанска разказа:

"В продължение на няколко години писах много клавирна музика. След това работих повече във вокалния жанр, повече песни и опери. Съвсем логично се свързаха двата елемента в тази опера "Синьото пиано", която разказва за две пианистки, които са жертви на диктаторските режими в паралелните светове на фашисткия свят на Хитлер и Сталинската диктатура". 

По думите й в едната съдба виждаме Холокоста, а в другата ГУЛАГ.

"За мен това са много важни и дълбоки теми. Ние сме длъжни да даваме нещо по-дълбоко на новите поколения", смята Врачанска. Тя сподели, че е много привързана към тези вечни теми. 

Повече от половината от нейните познати музиканти са някъде по света. Това се случва между 1991 г. до 2001 г. - тогава много хора се изнесоха от България, разказа Албена Врачанска. Според нея обаче тези, които са останали в страната, са най-големите герои. 

Искам да предам на следващите поколения да са добри и да се опитаме с културата и музиката да възпитаваме обществото, отбеляза още тя.
 
Най-голямото предизвикателството за солистката в радиооперата Синтия Кнох е било да влезе в атмосферата и да пренесе посланието на операта. За нея най-важното е драматургичният израз, сподели самата тя пред БНР. 
Синтия Кнох /сопрано/ и Албена Врачанска /композитор/
По думите й основната й задача е да се идентифицира с ролята, в която влиза. Тя се опитва да предаде изцяло душевността на своята героиня. 

Директорът на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" Момчил Георгиев посочи от своя страна: 
Синтия Кнох, Момчил Георгиев и Албена Врачанска преди световната премиера на радиооперата
"Самата опера дотук има трагична съдба. Тя 3 пъти се планира да бъде изкарана на бял свят. За мен беше предизвикателство най-сетне да успее да се случи и то там, където трябва да се случи - в Първо студио на БНР". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52