Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентарна екзотика е комисиите в НС да работят без ръководства, изтъкна преподавателят

Доц. Наталия Киселова: Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе

9 май е добра символна дата за връчване на първия мандат, смята конституционалистът

доц. Наталия Киселова
Снимка: Борислава Борисова

Месец и три дни след изборите и светкавичното свикване на парламента законодателната дейност на институцията е блокирана, а парламентарните комисии все още нямат председатели.

"Това е поредното усилие да бъде забавено всичко. Забавят възможността да се премине към същинската работа на Народното събрание. Всяка една от двете страни иска да се опитат да надделеят в преговорите и оттам да доминират не само в правителството, но и в рамките на Народното събрание. Комисиите, респективно законодателната дейност стават заложници. Все още върви премерване на силите между първите и вторите."

Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

ПП подцениха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а поведението на ДБ показва "онази предпазливост, която трябваше да имат и ПП", смята тя.

"Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе. Затова трябва да се играе по правилата на Конституцията."

Доц. Киселова нарече "плод на доста богато въображение" и "парламентарна екзотика" предложението комисиите все пак да заседават въпреки липсата на титулярни председатели и заместник-председатели, като се използват други способи за ръководенето им.

"Вариантите, пред които е изправено НС, са два и те са различни от това, което предлагат от ГЕРБ – да бъдат формирани комисии, а по-нататък да се избере ръководство. Или трябва да има политическа декларация, около която да се обединят всички парламентарни групи, кои са онези най-важни законопроекти, около които ще се обединят всички. И не бива бюджетът да прилича на сватбарско обещание. Другият вариант, към който може да се премине, е временни комисии с цел да могат да го придвижат напред, да не се губи време, а през това време да се водят преговори."

Конституционалистът подчерта колко е важно "да има джентълменско споразумение, че не се внасят екзотични идеи, да не се внасят законопроекти-близнаци", които биха осуетили приемането на определени закони.

9 май е добра дата за връчване на първия мандат на ГЕРБ. Тя ще бъде не само символна, но и тест за ГЕРБ – дали са за европейско бъдеще на България, коментира Наталия Киселова в предаването "Преди всички".

В момента сме свидетели на политическа безпомощност от страна на всички парламентарни групи, изтъкна Киселова.

Местните избори могат да бъдат изтеглени малко по-рано, а парламентарните – да се проведат заедно с втория тур на местните, очерта различни възможности специалистът по конституционно право.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40