"Едно" е необичайно семейство, което се опитваше през тези 20 години да бъде прозорец на българската публика по отношение на европейска култура", гласи равносметката на основателя и директор на фондацията Асен Асенов.
Годишнината ще бъде отбелязана със знакови артистични събития през този месец. Едно от тях е световна премиера на спектакъла "Необичайното семейство". Асенов го определя като "среща, в която различни животи и социална реалност танцуват заедно, буквално и преносно".
"Става дума за една общност, основана върху емпатия, любов и подкрепа. Това са хора от различни ъгълчета на обществото, хора с двигателни и психологични проблеми, заедно с професионални танцьори. Това е любовно послание за това как можем да бъдем заедно. Ние все още не сме се научили на това тук, в България. Независимо от различията, независимо от това къде живеем, в коя част на обществото прекарваме времето си, ние можем да бъдем заедно, можем да имаме общи цели."
Според него не става дума за прекрачване на морални граници, а за приоритети, които всички като общество можем да си поставим, защото има и други общества, преодолели подобни кризи.
"Заедно можем да намерим онези неща, които да ни изведат напред."
След 11 години българската демокрация ще навърши 45 години. Това ще е труден момент. Ще трябва да направим равносметка как изглеждат тези два периода един до друг – комунизмът и тези 45 години, заяви Асен Асенов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..