Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподаватели сигнализират за нарушения на ръководството на УНСС, студентите го защитават

Снимка: УНСС

"В УНСС се обявяват незаконни конкурси за доценти и професори, за определени хора. Заплащат се немалко пари на научни журита, които са в определени зависимости. Откриват се катедри без да има часове и студенти. Разкриват се нови специалности, които за съжаление не получиха акредитация - право да функционират и обучават студенти. Това струва на данъкоплатеца много пари".

Това заяви пред БНР д-р Мина Хубенова, бивш преподавател в УНСС. В предаването "Хоризонт до обед" тя обяви, че заедно с други преподаватели са сезирали просветното министерство за нарушенията, като в последствие конкурсите са били спрени. 

След това обаче са започнали реваншистките действия на ректора и ръководството на висшето училише, отбеляза тя, която е уволнена през май. Обвинението срещу нея е за плагиатство. Две трети от състава на научното жури, което се е подписало, не владее немски език, а твърдят, че съм преписала от немски автори, коментира д-р Мина Хубенова, която води няколко дела. 

"Със сглобени мотиви бях изхвърлена само за това, защото казвам истината".

 Тя подчерта още, че не ѝ е известно в мандатите на предишните ректори да има такава поредица от уволнения на преподаватели. 

Трябва да има проверки за това дали преподавателите взимат своите часове, защото това повишава качеството, коментира от своя страна Илиян Чабуклийски, председател на Студентски съвет при УНСС. 

"Един от механизмите за повишаване качеството на обучението е да се следи за редовното взимане на часове от страна на преподавателите. Не може студентите да заплащат семестриална такса за обучение, а преподавателите да не взимат своите часове".

Предишният председател на Съвета е получавал сигнали от студенти, че преподаватели не са присъствали на лекции, посочи той. 

За нас е важно качеството на обучението, трудово-правните спорове не са част от нашата работа, категоричен бе Илиян Чабуклийски. 

По думите му досега нямат оплаквания от студенти за оказван натиск. Той увери обаче, че ако се появят такива сигнали, ще застанат плътно зад тях и ще ги защитят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влизат в сила санкциите на САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт"

От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България, Частичната отмяна на санкциите на САЩ до края на..

публикувано на 21.11.25 в 07:13
НОИ - Враца

Протест на КТ "Подкрепа": 20% увеличение на заплатите на административните служители

Днес е вторият ден от националния сериен протест на Синдиката на административните служители в КТ"Подкрепа". Работещите в Националния осигурителен институт са планирани протести пред Централното управление в София и териториалните поделения в страната.  Сред тях са и служители на НОИ - Враца.  "Основното е искането на административните служители..

публикувано на 21.11.25 в 06:40
оворителката на Белия дом Карълайн Левит.

САЩ няма да участват в срещата на Г-20 в ЮАР

От Белия дом потвърдиха, че САЩ няма да участват в срещата на върха на Г-20 в Йоханесбург през уикенда. Вашингтон упрекна южноафриканския президент Сирил Рамапоса за "недискретни" изказвания по повод американския бойкот.  Тръмп сочи като причина за бойкота твърденията, че Южна Африка преследва с насилие белите фермери от африканерското..

публикувано на 21.11.25 в 06:39
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски ще обсъди с Тръмп американския план за прекратяване на войната с Русия

Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф и държавният секретар Марко Рубио са работили "тихо" по документа с Русия и Украйна около месец, каза говорителката на Белия дом Карълайн Левит. Тя отхвърли твърденията, че предложенията наподобяват максималистките искания на Москва. "Президентът подкрепя плана, това е добър план и смятаме, че е..

публикувано на 21.11.25 в 06:17

В Благоевград дават начало на коледните празници

В деня на християнското семейство Благоевград поставя началото на Коледните празници и инициативи за съпричастност и благотворителност. На централния площад "Георги Измирлиев" първата изява е на Биг бенд Благоевград, който ще изпълни любими коледни произведения. На сцената ще се качи и солистката на Камерна опера Венера Мелеки, а след нея любимецът..

публикувано на 21.11.25 в 04:50

Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026

Държавният бюджет за 2026 година ще бъде гласуван на първо четене в пленарната зала. Финансовата рамка за догодина е изчислена с дефицит от три на сто или 3,6 милиарда евро. Бюджет 2026 година е изчислен с лимит за поемането на нов държавен дълг от 10,5 милиарда евро, който многократно надхвърля изплащането на дефицита и рефинансирането на..

публикувано на 21.11.25 в 04:33
Киър Стармър

Британският премиер защити решението си да пътува до Южна Африка за срещата на Г-20

Британският премиер Киър Стармър защити решението си да пътува днес до Южна Африка за срещата на върха на Г-20 дни преди обявяването на бюджета и въпреки планираното отсъствие на Доналд Тръмп. Премиерът пристига в Южна Африка за два дни дискусии на върха и двустранни разговори по теми, включително устойчивост и икономически растеж. Но след като..

публикувано на 21.11.25 в 03:38