Напоследък стана много модерно да се коментира кога сме под въздействието на т. нар. ретрограден Меркурий и кога не. За всички неизкушени от астрологията – в момента сме. По този повод "Изотопия" се изкуши да се разрови из родните езотерични, телевизионни и парламентарни архиви, за да извади на бял свят най-доброто, свързано с планетата и влиянието ѝ.
Според астролозите в определени седмици през годината ретроградният Меркурий затруднява комуникацията между хората, те не се разбират и не би следвало да подписват договори, нито да взимат важни решения като например да правят правителство. Но е време да поправят стари грешки.
Не е като Нощта на Хатор, както разказваше телевизионният "вълшебник" Илиян за 2,40 лв. на минута, импулсният повелител на още по-вълшебната катерица Беатрис, който се екзалтираше от египетската богиня на любовта.
Заедно с Беатрис Илиян усещаше "невероятната сила от Сириус", която се сипеше връз него и катерицата, за да помагат на окаяните зрители срещу тлъсто заплащане.
Може би именно за случаи като влиянието на ретроградния Меркурий Илиян пазеше своята специална магия "Мауруру мауруру тонгата кое". Това според него е "рарутонгански ритуал за отключване на късмета". Каквото и да значи това, но премахвало "всякакъв негатив".
Да направим обоснованото предположение, че всяка себеуважаваща се вълшебна катерица знае следния факт: ретроградността е обичайно явление за всички планети в Слънчевата система.
Планетите се движат над Земята от запад на изток, обратно на часовниковата стрелка. Това е нормалното им прогресивно движение. Когато планетата навлезе в период на ретроградно движение, изглежда сякаш се движи в противоположна посока. Но планетите се движат “назад” само за наблюдаващите ги от Земята. Дали във времената на богинята Хатор са разчели лоши поличби в това? Възможно е. Според учените хора и катерици обаче ретроградното движение е илюзия, провокирана от нашата гледна точка към небесните тела и от скоростта, с която те се въртят около Слънцето.
Меркурий е най-бързата планета в Слънчевата система. Прави пълно завъртане около Слънцето за 88 дни. Следователно настига Земята три-четири пъти в годината и е ретрограден за около три седмици.
Седмици, в които за никого не е лесно. Особено ако предстоят съдбовни мигове.
Каквито явно бяха времената за Бойко Борисов и ГЕРБ през 2016 г. Тогава лидерът на партията отказа да назове кандидата си за президент преди да мине ретроградният Меркурий. "Има го и това, между другото, малко на шега. (…) Катя Захариева най ме тормози с това: "Идва ретрограден Меркурий!". Аз като… А той вече дошъл", заключи уж шеговито, уж напълно сериозно Борисов.
Звездите ли им го говорят, питахме се тогава... Досущ като гигантската глава на Мирон, който редовно ни осведомяваше първо в "Сблъсък", после в "Шоуто на Иван и Андрей" какви ги говорят звездите. И тези горе, и тези долу.
С астрологичните капризи на небесните тела отдавна се съобразяват не едно и две тела на Земята. И така до днес или поне до преброените дни на предишния 48. парламент, когато зам.-преседателят Росен Желязков от ГЕРБ-СДС – сега цял-целеничък председател, омиротвори Георги Свиленски от БСП и Цончо Ганев от "Възраждане" с парламентарен хороскоп и предупреждение да се внимава с личните обяснения на петък 13-и, при това в ретрограден Меркурий, когато "възприятията са объркани".
Изглежда ретроградният Меркурий е превърнат в култ от политическия хайлайф, но Космосът е истински открит само за съзнанията на политическия ъндърграунд. Пресният пример е Георги Георгиев – Готи в един от безплатните диспути по БНТ в последната кампания, в "Панорама" с Бойко Василев:
"Галактическа федерация на светлината, която е като Европейския съюз – нито е галактическа, нито е федерация, нито е на светлината", замъгли съзнанията ни Готи в коментар кой ни управлява. Според него извънземни ни пръскат с бойни отровни вещества.
Ретроградният Меркурий не е повод само за фатализъм. Български съвременен артист, добре познат на "Изотопия", го доказа като му посвети изложба през 2017 г.
Не би било зле политиците да се понаучат на това-онова от хората на изкуството, за да са истински звезди нейде около ретроградните планети в Слънчевата система. Кокимото направи цяла изложба само в периодите на ретроградния Меркурий. И те биха могли да спретнат нещо повече от обичайното. А обичайното е ясно – обвинения в "глупости" и "внушения" между "фракции от ултраси", както наскоро ги нарече председателят Желязков.
И въпреки самопризнанието на Манол Пейков от ПП-ДБ, че въображението му е безкрайно, надали всички 240 депутати се гордеят със същото или поне с въображението, демонстрирано в пародийния сайт Не!Новините през 2014 г., когато съвсем сериозно прочетохме:
"Вълшебната катерица Беатрис е родила 3 катеричета и така се класира към листата Евромайки, с която новият месия на политическата сцена у нас Николай Бареков ще щурмува Европарламента през май."
Сигурно Беатрис е спечелила, но е евродепутат в Галактическия сенат. И от там ни предупреждава, а Атанас Михнев от "Продължаваме Промяната" я е чул на 4 май миналата година, тоест осем години след влизането ѝ в космическата депутатска хралупа. Тогава от парламентарната трибуна Михнев почете най-важния за феновете на "Междузвездни войни" ден и пожела силата да бъде с депутатите.
На кълката на ретроградния Меркурий може да се полежи до средата на май, но и Плутон е ретрограден. Е, да, той остана извън списъка на планетите в Слънчевата система, но пък не са ли това просто научни подробности под взора на Хатор?
Какво сътвориха дотук отбрани дами и господа ретрогради, докато небесните тела и катерици го позволяват – чуйте в звуковия файл!
Снимки: Pixabay, БГНЕС, Vbox 7
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..