Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви промени може да настъпят във вътрешната и външната политика на Турция след изборите в неделя?

Снимка: Pixabay

С цялата условност на тематиката и терена, който е доста хлъзгав  в Турция, най-вероятно, поне засега, се очертава да има втори тур на президентските избори. Това обясни пред БНР Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин. В неделя в южната ни съседка ще се проведат президентски и парламентарни избори.

Георги Димов посочи, че в Турция е направена компилация, базирана на резултатите от социологически проучвания към края на април. 

"Използват се данни на 14 различни социологически агенции. Те са усреднени. Може да се предполага някаква по-висока степен на обективност. Данните сочат, че за президентските избори се очертава на първия тур най-много гласове да получи кандидатът на опозицията – лидерът на Народнорепубликанската партия - Кемал Калъчдароглу – близо 48%. Сегашният президент Реджеп Тайп Ердоган – малко над 44%. Има и още двама кандидати".

Турските журналисти правят т.нар. анкета на анкетите за втория тур, където разполагат с данните на 7 социологически агенции, каза той. 

"Според техните резултати кандидатът на опозицията се  очаква да получи 52% и да спечели"

Много голямо значение ще имат и резултатите от парламентарните избори, отбеляза бившият генерален консул. 

"Очаква се Президентският съюз на Ердоган да получи близо 43%, а Националният алианс на опозицията – почти 39%, за Алианса на труда и свободата се предвиждат 12% подкрепа".

Той обясни, че в момента в Турция има президентска система

"Там, след като беше променена Конституцията през 2017 година, беше закрита длъжността на министър-председателя. Президентът назначава, ръководи и уволнява правителството. Парламентът обаче гласува законите и може да се получи едно доста сложно съжителство, ако президентските избори бъдат спечелени от опозицията".

Това са ключови избори, отбеляза  Георги Димов.

"Идеята е Турция да се върне от президентска към парламентарна република. Ако Кемал Калъчдароглу няма конституционно мнозинство обаче,  промяната ще бъде наполовина"

В Турция има два вида мнозинства за промяна на Конституцията, обясни Димов. 

"Първото е от три пети - 360 от всички 600 депутати, което може да стане чрез референдум. С две трети направо парламентът може да промени Конституцията"

Ако спечели Ердоган, което към момента е по-малко вероятно, всъщност се запазва статуквото, каза Георги Димов. 

"Надяваме се да продължим добросъседските си отношения, но на базата на 4 важни неща - уважение, равнопоставеност, взаимен интерес и ненамеса във вътрешните ни работи". 

Ако спечели кандидатът на опозицията, Димов се надява също да продължат добросъседските ни отношения, но и да има пробив по две линии. 

"Кемал Калъчдароглу  обеща, че веднага щом встъпи в президентския дворец, ще затвори границата на Сирия и на Иран за нелегалните мигранти, както че в срок от 1 до 2 години ще върне всички сирийски мигранти обратно в страната. По официални данни те са около 3.5 милиона. Има и други мигранти. От този поток произтича мигрантски натиск към нашата страна. Ако това стане, то е полезно за нас.

Досега не са ги връщали по две причини. Първата е самата икономическа политика на Ердоган, който разчита на евтината сирийска работна ръка. Втората причина е, че на тях се гледа като пета колона и се разчита да се борят срещу режима на Башар Асад. На голяма част от мигрантите е дадено турски гражданство. Държат ги като коз в Турция".

Ако спечели опозицията, се очаква да бъде реализирано и намерението й Турция да се върне към ортодоксалните икономически политики, отбеляза още бившият консул. 

"Това ще бъде в наш интерес, защото през 2020 година имаме отрицателно салдо с Турция от 950 милиона лева. Следващата година скача на 1 милиард и 800 хиляди. Миналата година става 3.6 милиарда лева". 

Ако спечели Кемал Калъчдароглу, не очаквам големи промени и сътресения, но тонът и изказът ще бъде различен, отбеляза Димов. 

"Възможно е да има промяна по отношение на Сирия. Но най-важната промяна, която може да се очаква, е да се сложи край на пряката намеса на религията в политиката".  

Цялото интервю на Петър Волгин с Георги Димов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВАС остави без разглеждане две жалби на ДПС-Чакъров срещу решения на ЦИК за регистрация

Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на Политическа партия "Движение за права и свободи" и прекрати производството по две от административните дела срещу решения на ЦИК, съобщават от съда. Едната жалба е срещу отказа на ЦИК да разгледа заявление на ПП ДПС, представлявано от Джевдет Чакъров, с което той заявява..

публикувано на 16.09.24 в 20:39

Електронните извинителни бележки на учениците се издават в деня на медицинския преглед

Електронните извинителни бележки на учениците се издават в деня на медицинския преглед, но срокът на извинените отсъствия може да включва няколко дни назад. Това припомнят от Национална здравноосигурителна каса (НЗОК) във връзка с началото на учебната година. Бележките се заплащат от родителите. Ако ученик се разболее в петък, което налага..

публикувано на 16.09.24 в 20:19
Джорджа Мелони и Киър Стармър

Мелони и Стармър единни срещу трафика на мигранти и за иновации в европейската отбранителна индустрия

Италианският премиер Джорджа Мелони се срещна във "Вила Памфили" в Рим със своя британски колега Киър Стармър. Приета е Съвместна декларация,   която потвърждава амбицията на двамата правителствени ръководители да продължат да укрепват и задълбочават стратегическото партньорство между двете страни  във всяка област от общ интерес. Италия и..

публикувано на 16.09.24 в 19:40
Хю Едуардс

Шестмесечна условна присъда за известния водещ на новините по телевизия Би Би Си Хю Едуардс

Известният водещ на новините по телевизията на Би Би Си Хю Едуардс получи шест месеца условна затворническа присъда за достъп до неприлични снимки на деца. Някои британски медии като Скай нюз коментираха, че Хю Едуардс е бил "пощаден". Бившият водещ на Би Би Си беше осъден в Уестминстърския магистратски съд в Лондон, след като се призна..

публикувано на 16.09.24 в 19:34
Министерство на външните работи в Скопие

Посланикът ни в РСМ е бил поканен на разговор в министерството на външните работи на Скопие

Извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Северна Македония Желязко Радуков е бил поканен на разговор в министерството на външните работи и външната търговия, потвърдиха за БНР от нашето МВнР, като уточняват, че поводът е посещението у нас на президента Гордана Силяновска - Давкова на 13 септември и "появилите се..

публикувано на 16.09.24 в 19:28

В Силистренско учебната година започна в 41 училища и 23 детски градини

В Силистренско днес учебната година започна в 41 училища, 23 детски градини, 4  центъра за подкрепа за личностно развитие и в един специализиран център . Добрата новина е, че няма закривани и преобразувани институции през годината,  съобщават от Регионалното управление на образованието. В 29 училища за първи път влязоха в..

публикувано на 16.09.24 в 19:05
След гонката и последвалата катастрофа с участието на мигранти и полицейски коли в района на столичното

Молдовец, превозвал нелегални мигранти, предизвика катастрофа в София при бягство от полицията

Молдовски гражданин, управлявал автомобил с румънска регистрация, предизвика катастрофа на входа на София   в опита си да избяга от полицията. В автомобила на молдовския гражданин са открити 11 нелегални мигранти. Полицията ще изяснява дали чужденецът е част от по-голям канал за трафик на мигранти. Към момента се установява техният произход. След..

публикувано на 16.09.24 в 18:35