Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви промени може да настъпят във вътрешната и външната политика на Турция след изборите в неделя?

Снимка: Pixabay

С цялата условност на тематиката и терена, който е доста хлъзгав  в Турция, най-вероятно, поне засега, се очертава да има втори тур на президентските избори. Това обясни пред БНР Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин. В неделя в южната ни съседка ще се проведат президентски и парламентарни избори.

Георги Димов посочи, че в Турция е направена компилация, базирана на резултатите от социологически проучвания към края на април. 

"Използват се данни на 14 различни социологически агенции. Те са усреднени. Може да се предполага някаква по-висока степен на обективност. Данните сочат, че за президентските избори се очертава на първия тур най-много гласове да получи кандидатът на опозицията – лидерът на Народнорепубликанската партия - Кемал Калъчдароглу – близо 48%. Сегашният президент Реджеп Тайп Ердоган – малко над 44%. Има и още двама кандидати".

Турските журналисти правят т.нар. анкета на анкетите за втория тур, където разполагат с данните на 7 социологически агенции, каза той. 

"Според техните резултати кандидатът на опозицията се  очаква да получи 52% и да спечели"

Много голямо значение ще имат и резултатите от парламентарните избори, отбеляза бившият генерален консул. 

"Очаква се Президентският съюз на Ердоган да получи близо 43%, а Националният алианс на опозицията – почти 39%, за Алианса на труда и свободата се предвиждат 12% подкрепа".

Той обясни, че в момента в Турция има президентска система

"Там, след като беше променена Конституцията през 2017 година, беше закрита длъжността на министър-председателя. Президентът назначава, ръководи и уволнява правителството. Парламентът обаче гласува законите и може да се получи едно доста сложно съжителство, ако президентските избори бъдат спечелени от опозицията".

Това са ключови избори, отбеляза  Георги Димов.

"Идеята е Турция да се върне от президентска към парламентарна република. Ако Кемал Калъчдароглу няма конституционно мнозинство обаче,  промяната ще бъде наполовина"

В Турция има два вида мнозинства за промяна на Конституцията, обясни Димов. 

"Първото е от три пети - 360 от всички 600 депутати, което може да стане чрез референдум. С две трети направо парламентът може да промени Конституцията"

Ако спечели Ердоган, което към момента е по-малко вероятно, всъщност се запазва статуквото, каза Георги Димов. 

"Надяваме се да продължим добросъседските си отношения, но на базата на 4 важни неща - уважение, равнопоставеност, взаимен интерес и ненамеса във вътрешните ни работи". 

Ако спечели кандидатът на опозицията, Димов се надява също да продължат добросъседските ни отношения, но и да има пробив по две линии. 

"Кемал Калъчдароглу  обеща, че веднага щом встъпи в президентския дворец, ще затвори границата на Сирия и на Иран за нелегалните мигранти, както че в срок от 1 до 2 години ще върне всички сирийски мигранти обратно в страната. По официални данни те са около 3.5 милиона. Има и други мигранти. От този поток произтича мигрантски натиск към нашата страна. Ако това стане, то е полезно за нас.

Досега не са ги връщали по две причини. Първата е самата икономическа политика на Ердоган, който разчита на евтината сирийска работна ръка. Втората причина е, че на тях се гледа като пета колона и се разчита да се борят срещу режима на Башар Асад. На голяма част от мигрантите е дадено турски гражданство. Държат ги като коз в Турция".

Ако спечели опозицията, се очаква да бъде реализирано и намерението й Турция да се върне към ортодоксалните икономически политики, отбеляза още бившият консул. 

"Това ще бъде в наш интерес, защото през 2020 година имаме отрицателно салдо с Турция от 950 милиона лева. Следващата година скача на 1 милиард и 800 хиляди. Миналата година става 3.6 милиарда лева". 

Ако спечели Кемал Калъчдароглу, не очаквам големи промени и сътресения, но тонът и изказът ще бъде различен, отбеляза Димов. 

"Възможно е да има промяна по отношение на Сирия. Но най-важната промяна, която може да се очаква, е да се сложи край на пряката намеса на религията в политиката".  

Цялото интервю на Петър Волгин с Георги Димов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свиленградски съд пусна под гаранция от по 6 хил. лв. задържани за нелегална цигарена фабрика

Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..

публикувано на 12.07.25 в 20:19

Протестно автошествие "Не на еврото" премина по централните улици на Варна

Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..

публикувано на 12.07.25 в 19:40
Асен Василев

ПП ще предложи на ДБ три различни теми за вот на недоверие на правителството през есента

"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..

публикувано на 12.07.25 в 19:10

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нов протест

Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..

публикувано на 12.07.25 в 18:24

КЗП: Наблюденията ни в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките

Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..

публикувано на 12.07.25 в 17:56
Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..

публикувано на 12.07.25 в 17:51

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом" (Обновена)

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43