Земеделските производители, които имат разрешително за отглеждане на коноп, трябва да го подновят заради настъпили промени в нормативната уредба. Срокът за подновяване на разрешителните е тримесечен, съобщават от Министерството на земеделието.
Подмяната на документите се налага заради промяна в наредбата за условията и реда на издаване на разрешение за отглеждане на растения от рода на конопа и на наредбата за издаване на лицензия за внос на семена от коноп, непредназначени за посев. Според новите изисквания през следващите три месеца фермерите, които имат издадено разрешение, трябва да подадат пълен пакет документи за промяната му.
За последните две години в България са издадени под 200 разрешения за отглеждане на коноп, като става въпрос за т. нар. индустриален коноп за влакно, семена за фураж и храна, както и семена за посев. В България за разлика от други европейски страни са разрешени сеитбата и добивът на индустриален коноп, но преработката е забранена. Тази забрана, посочват от бизнеса, води до икономически загуби за страната.
В последните години групи народни представители два пъти внасят законопроект, с който да се разреши преработката на индустриален коноп, до окончателното приемане на закона обаче не се стига.
Полицията в София разследва случай с починало бебе. Снощи жена, която родила в домашни условия, занесла детето в болница "Шейново", но то е било починало. Предстои да бъдат изяснени причините и времето на смъртта на новороденото.
Плановете на британския премиер Киър Стармър да удвои времето, което чужденците трябва да чакат, за да получат право за постоянно заселване, поставят 1,7 милиона души в "неизвестност и несигурност" и ще увеличат броя на нелегалните мигранти във Великобритания, смятат експерти от Института за изследване на обществената политика. Имиграционните..
Русия изстреля рекордните 479 дрона по Украйна при нощен въздушен обстрел, съобщиха украинските военновъздушни сили. Това е поредната масирана атака, след като Москва отхвърли призивите за прекратяване на огъня. Освен дроновете, срещу Украйна са били изстреляни 20 ракети от различни видове, насочени върху централните и западните региони на..
Действията на държавата в старческите домове в село Ягода и в Говедарци са координирани, като проверките ще продължат в цялата страна, тъй като има данни и за други подобни случаи. Това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той добави, че вероятно ще бъдат разкрити и имотни измами с настанените там възрастни хора:..
България и Казахстан ще работят за развитието на Транскаспийския международен транспортен коридор. За това се договорихе президентите Румен Радев и Касъм-Жомарт Токаев в Астана. В присъствието на двамата президенти беше подписан Меморандум за разбирателство между двете държави за развитието на Транскаспийския международен транспортен маршрут...
Гръцки медии коментират напредъка на България по пътя към еврозоната, изтъквайки предимствата за икономиката на страната. Вестник "Прото тема" публикува обширен материал под категоричното заглавие "България става по-богата с влизане в еврозоната". Почти половин милион български фирми използват в момента както евро така и лева. При замяната с..
Не можем вече да разчитаме на широка публична подкрепа. Това заяви пред БНР адв. Деница Любенова, юрист, председател на неправителствената организация "ЛГБТИ действие". В София започна Прайд филм фест, който ще продължи до 12 юни. Изданието е посветено на Марко Марков – един от пионерите в ЛГБТИ движението у нас. Той реши да напусне този..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тома Биков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Основната заслуга е наша и трябва да имаме малко повече самочувствие – всички българи. Има много солидно национално усилие , което продължи в..
Държавният глава тича по пистата на популизма. Това заяви пред БНР акад. Николай Денков, депутат от ПП-ДБ, бивш премиер. "Двата доклада..