Над 120 учени, иноватори, изследователи и творци от 11 държави ще се включат в 13-ото издание на Софийския фестивал на науката, който бе открит в София Тех парк и ще продължи до 14 май.
Работилници по физика и химия, астрономия, работилници за роботи и безопасно наблюдение на слънцето, прожекции на филми, 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито.
До 14 май пред гражданите и гостите на София ще се изправят утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от 11 държави.
Фестивалът е както за деца, така и за родители. Организиран е от Фондация "Красива наука", с основен партньор Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община.
Как звучи гласът на 3000-годишна мумия? Има ли бъдеще човечеството според писателите фантасти? Какви са големите очаквания в астрономията и в разработването на нови антибиотици? Ще има ли хапче против остаряване? Какво общо имат технологиите с истината, изкуството, етиката и политиката? Тези и други въпроси задава 13-ото поред издание на Софийския фестивал на науката на изследователи и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия. Фестивалът е част от Календара на културните събития на столицата.
Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики са безплатни, като само малка част от събитията са със платен вход.
Любов Костова, основател на Фестивала:
"Има страшно много работилници по физика, химия, безопасно наблюдение на слънцето, астрономия, роботика, Родителите междувременно могат да се посветят на някои теми, като дигиталния хуманизъм, или как технологиите могат да помагат да борим неистините в нашия живот".
Интересът на немалка част от посетителите бе привлечен от два модула от изложбата "Взаимодействай" на детския научен център "Музейко", посветена на рециклирането, опазването на природата и оптималното използване на ресурсите.
На фестивала на науката в София е представено и СТЕМ обучението по природни науки.
Гергана Симеонова от Националния СТЕМ център:
"Да покажем на децата какво са природните науки, по един приятно интересен начин".
Гости на фестивала на науката в София днес бяха първокласници от 43 Основно училище „Христо Смирненски“ и тяхната учителка Милена Николова:
"Децата се запознаха с "Веселата математика" и разбраха кои са честните и нечестните числа, не както ги знаем ние - четни и нечетни. Беше им много интересно и забавно".
Репортаж на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Настояваме да бъде приет Закон за посредническата дейност при сделките с недвижими имоти . Това заяви пред БНР Александър Бочев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". "Когато липсва такъв, не може да бъдете сигурни от кого ще бъдете обслужени и дали ще е коректно. В момента няма единен публичен регистър. Липсват..
Ценностната система на човека е най-важното, което трябва да се гледа при наемането му на работа . Това е мнението на Велислава Кесарска и Никола Тенчев, маркетинг експерти в един от водещите оператори на ваучери за храна, съставители на Наръчник с практически поглед върху ключовите предизвикателства при работата с хора, който предлага сценарии от..
Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с предложението за прекратяване на огъня, което беше отправено към Русия. Въпреки това Москва продължава да обстрелва Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски е провел първия си разговор с папа Лъв XIV и е изразил благодарност за подкрепата на Ватикана за Украйна. Разговорът беше..
Спор за паркомясто в центъра на Благоевград е прераснал във физическа агресия към семейство и 11-годишната им дъщеря. Инцидентът е станал в събота, 10 май, а след жалба на потърпевшите полицията е разпитала нападателите и е уведомила прокуратурата. 56-годишният мъж заедно с жена си и дъщеря им били на гости при близък роднина в..
Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за трафик на хора с цел трудова експлоатация и това е нещо ново, което ние тепърва започваме да..
Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител, а останалите средства са от болницата. За новата линейка беше направено освещаване от..
Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..