Тридневен семинар “Посланици на инициативата”, организиран от Държавния културен институт към МВнР, се проведе в Кюстендил. Участниците - журналисти, преподаватели, студенти и представители на дипломатическата служба, обсъдиха възможностите за противопоставяне на новите прояви на ксенофобия и историческите уроци от спасяването на българските евреи.
“Кюстендил и Самоков са сред местата у нас, в които паметта за спасяването на българските евреи е най-силно запазена”, изтъкна директорът на ДКИ Снежана Йовева при откриването на форума и подчерта:
"Предстои ни още работа, за да поставим България на европейския маршрут на еврейското културно наследство”.
Явор Койнаков от организаторите припомни, че в Кюстендил се намира единственият музей у нас, посветен на спасяването на българските евреи, а доскоро цялата комуникация по темата "се крепеше на разказите на оцелелите”. За категоричните хуманни позиции в трудни времена обаче трябва да се говори, за да не се допуска поява на антисемитизъм сред обществото. Положителна констатация на ДКИ е, че у нас “има интеркултурно познаване на еврейската общност” и българите са наясно с приноса на известни евреи в обществения и културния живот на страната (например композиторът Панчо Владигеров и поетът-преводач Валери Петров).
"Антисемитските конспиративни теории са проверен във вековете модел. "Кутийките" са готови за запълване с предразсъдъци", предупреди Койнаков, а най-ефективното противодействие е доброто познаване на същността на събитията.
Участниците във форума дискутираха и публицистично-документалния филм “Животопис на Димитър Пешев”, проследяващ живота на подпредседателя на Народното събрание, който предвожда група депутати, заставила министъра на вътрешните работи Габровски да отмени заповедта за депортиране на евреите от довоенните предели на България, а след това организирал 43-ма депутати в политическа битка за спасяването на българските евреи, която инициира процеси в цялата структура на държавните институции. Срещата става известна като “Кюстендилската акция”.
Създателят на къщата-музей “Димитър Пешев” - историкът доц. Ангел Джонев - подчерта, че има разминаващи се исторически прочити на събитията от 1940-те години, но и двата омаловажават Кюстендилската акция.
“Липсата на хомогенен разказ пречи на представянето на историята на спасяването на българските евреи”, категоричен е доц. Джонев, който съветва в дискусиите “нещата да се движат по руслото на документите”. Според него е необходимо да има единен център, който да се занимава с изследователската и експозиционна дейност по темата.
“Превратностите в съдбата на спасителите от Кюстендилската акция са такива, че почти нищо не е останало от тях като предмети”, изтъква ученият. Въпреки това къщата-музей обмисля добавянето на още експонати в изложбата си, която има настоящия си вид от десетилетие. Събитията от Кюстендилската акция са подробно описани в новата книга на Джонев "Минимум човещина".
Проектът "Посланици на инициативата” е в рамките на по-мащабната инициатива: “Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство”.
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..