Тридневен семинар “Посланици на инициативата”, организиран от Държавния културен институт към МВнР, се проведе в Кюстендил. Участниците - журналисти, преподаватели, студенти и представители на дипломатическата служба, обсъдиха възможностите за противопоставяне на новите прояви на ксенофобия и историческите уроци от спасяването на българските евреи.
“Кюстендил и Самоков са сред местата у нас, в които паметта за спасяването на българските евреи е най-силно запазена”, изтъкна директорът на ДКИ Снежана Йовева при откриването на форума и подчерта:
"Предстои ни още работа, за да поставим България на европейския маршрут на еврейското културно наследство”.
Явор Койнаков от организаторите припомни, че в Кюстендил се намира единственият музей у нас, посветен на спасяването на българските евреи, а доскоро цялата комуникация по темата "се крепеше на разказите на оцелелите”. За категоричните хуманни позиции в трудни времена обаче трябва да се говори, за да не се допуска поява на антисемитизъм сред обществото. Положителна констатация на ДКИ е, че у нас “има интеркултурно познаване на еврейската общност” и българите са наясно с приноса на известни евреи в обществения и културния живот на страната (например композиторът Панчо Владигеров и поетът-преводач Валери Петров).
"Антисемитските конспиративни теории са проверен във вековете модел. "Кутийките" са готови за запълване с предразсъдъци", предупреди Койнаков, а най-ефективното противодействие е доброто познаване на същността на събитията.
Участниците във форума дискутираха и публицистично-документалния филм “Животопис на Димитър Пешев”, проследяващ живота на подпредседателя на Народното събрание, който предвожда група депутати, заставила министъра на вътрешните работи Габровски да отмени заповедта за депортиране на евреите от довоенните предели на България, а след това организирал 43-ма депутати в политическа битка за спасяването на българските евреи, която инициира процеси в цялата структура на държавните институции. Срещата става известна като “Кюстендилската акция”.
Създателят на къщата-музей “Димитър Пешев” - историкът доц. Ангел Джонев - подчерта, че има разминаващи се исторически прочити на събитията от 1940-те години, но и двата омаловажават Кюстендилската акция.
“Липсата на хомогенен разказ пречи на представянето на историята на спасяването на българските евреи”, категоричен е доц. Джонев, който съветва в дискусиите “нещата да се движат по руслото на документите”. Според него е необходимо да има единен център, който да се занимава с изследователската и експозиционна дейност по темата.
“Превратностите в съдбата на спасителите от Кюстендилската акция са такива, че почти нищо не е останало от тях като предмети”, изтъква ученият. Въпреки това къщата-музей обмисля добавянето на още експонати в изложбата си, която има настоящия си вид от десетилетие. Събитията от Кюстендилската акция са подробно описани в новата книга на Джонев "Минимум човещина".
Проектът "Посланици на инициативата” е в рамките на по-мащабната инициатива: “Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство”.
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..
Отиваме към нови избори, въпросът е как. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС. И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..
Новият парламент няма да може да започне работата си по същество, след като и петият опит за избор на председател днес беше неуспешен. Изборът отново беше сведен до кандидатурата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и тази на най-възрастния народен представител Силви Кирилов, който председателства продължаващото 12-ти ден първо заседание. То ще..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..