"В момента всичко върви на самотек. Всеки подсектор работи за себе си и става като орел, рак и щука, всеки дърпа. Нещата тепърва предстоят", поясни пред БНР Костадин Костадинов, председател на управителния съвет на камарата и доскорошен председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Досега в България никога не е имало такова широко обединение под една шапка на земеделски производители от различни сектори на селското стопанство, изтъкна Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на УС на Аграрната камара.
Вноската за членство в една от най-престижните европейски земеделски организации се изчислява индивидуално. В момента са подадени документи за членство и се очаква процедурата, уточни той. По думите му членският внос може да се подели процентно между земеделците и държавата под формата на държавна помощ.
Да бъдат представени на европейско ниво за българските фермери и земеделски производители е фундаментално, смята Караколев.
През годините имаше изкуствено насаждане на омраза и вражда, разделение и противопоставяне между различните сектори, изтъкна Костадин Костадинов. "Сега сме на една маса", увери той.
"Очакваме още няколко организации да се присъединят. Едната е Съюзът на кооперациите, като асоциирани членове Аграрният университет в Пловдив, Старозагорският университет също, шафранопроизводителите и други. Ние сме в процес на структуриране, изграждане и този процес ще продължи."
"Приехме инициативата за това, че производителите трябва да се съберем и да създадем една такава структура. Ние, производителите се познаваме помежду си много добре", допълни Симеон Караколев.
Мнозинството от преработвателите работят с вносна продукция, посочи още той:
"Това означава да седнем на една маса – овцата и вълкът, и да си говорим за бляскаво бъдеще. Искаме тази овца да я направим силна (да си оправим къщичката на производителите), да направим тази овца равностоен партньор. В момента ние не сме равностоен партньор. Има едни огромни бизнес структури в различни региони и множество малки производители. Те не са конкурентни, те не могат да бъдат достойни партньори, защото нямаме сдружаване."
Интересите ни с преработвателите се сблъскват, потвърди и Костадин Костадинов в коментар на това, че преди време и преработвателите дадоха заявка за учредяване на аграрна камара.
Не може с механичен сбор на производители да се създаде камара. Има критерии за реална представителност на бранша, заяви той.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..