Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните"

Павел Миланов: Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител

Снимка: БГНЕС
"Пазарът е парцелиран от топлинните счетоводители. С уредите, които използват, те си го разпределят". За това алармира Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост. Той обясни пред БНР,  че трябва да има реална конкуренция сред фирмите, предлагащи тази услуга, за да спаднат цените
"Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител, който да му предложи по-добри цени и по-добра услуга. Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните. Кой се облагодетелства за сметка на съседите си? Това в момента не им е задължение. Не ги интересува. Лошото е, че и Министерството на регионалното развитие не го интересува". 

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебните министри на енергетиката и на регионалното  развитие, в която настоява да се организира информационна кампания за битовите клиенти на топлофикационните дружества във връзка с ангажиментите им по подмяна на уредите на радиаторите и водомерите за топла вода с т.нар. умни уреди, които се отчитат дистанционно. Подмяната трябва да се извърши до края на 2026 година.

Павел Миланов отбеляза ,че това е по-модерен начин за отчитане, но той има своите плюсове и минуси.  

"Разходите да се подменят са високи. Хората се опитват да го правят, но се срещат с много затруднения, най-вече свързани с топлинните счетоводители. Те работят с различен тип уреди. Ако искате  да ги подмените, трябва да се съобразите с марката на уредите, които използва вашият".

Той отбеляза, че бяха наложени топлинни счетоводители, на които са дадени функциите на касиери. 

"Тяхната услуга се свежда до това да отчетат какво е нашето потребление спрямо главния топломер. Държавата ни задължава да бъдем потребител на съответното дружество без да имаме индивидуален договор, само на база общи условия. Това ни ограничава възможностите. Искаме да знаем индивидуални клиенти ли сме на „Топлофикация“. Ако не сме, тогава тя трябва да сключи договор с етажната собственост, която да си избере топлинен счетоводител. „Топлофикация“ и министерствата трябва да ни създадат достатъчно възможности да избираме сред топлофикационни дружества. Трябва ни фирма, която да анализира всеки месец цялото и индивидуалното потребление и да търси къде са загубите". 

Павел Миланов  Снимка: Таня Милушева

Миланов обясни, че не е проблем да се открадне топла вода или топлинна енергия, но топлинните счетоводители не следят за това. 

"Когато топлинният счетоводител влезе в стаята със съответен уред, който може да отчете наличие на вода в стената, където не трябва да има вода, това може да се види"

Той напомни, че сме задължени да поставим уред за дистанционно отчитане и на студената вода. 

"Отчитането й може да става и заедно с топлата, ако се сключи споразумение. Съществуват рискове за кражби и при студената вода. Трябва да има система, чрез която да се извърши реален контрол върху потребното количество"

Павел Миланов коментира и начина на съставяне на сметките за парно и топла вода. 

"Може да се направят много по-елементарно. Всяко усложняване е проблем. Нямаме гаранция, че плащаме това, което сме потребили"

Той обясни проблемите, пред които се изпарвят желаещите да се възползват от програмата за саниране.

"Ентусиасти от етажната собственост успяха да инвестират средства в паспортизация и енергийно обследване. Това е разход, който няма гаранция ,че ще бъде финансиран. Има общини, които намериха своя интерес и започнаха да го подпомагат. За хората е трудно да се организират сами. Това е извънреден труд за управителния съвет. Професионалните управители пък нямат финансов интерес от организацията на проекта. 

Някои общини ще лобират за своите проекти. Индивидуалните кандидати много трудно могат да се защитят"

Цялото интервю на Таня Милушева с Павел Миланов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39

Проф. Владимир Чуков: Новината мобилизира силите, които се опитват да реализират примирие и с "Хамас"

Самата израелска държава си поставя различни цели по отношение на двете терористични организация. За "Хамас" да бъде ликвидирана и изкоренена, те са в малка територия - 365 кв. км в Ивицата Газа, която до 2005 г. беше в Израел. Докато "Хизбула" е част от една независима арабска държава, член на Общото събрание на ООН, активно и авторитетно..

публикувано на 27.11.24 в 19:08