През последните месеци има масирани проверки на държавните институции, след като природозащитни организации и хора, чиито интереси пряко ще бъдат засегнати, отново излязоха на протести.
Срещу техните обвинения за нарушаване на закона и съмнения за поредната кражба на огромни средства, държавата постави под въпрос законността на обектите в рафтинг базите и ресторантчетата, изградени в дефилето.
Дали това е натиск, или е дошло времето всички да спазват закона?
Двете основни бази за рафтинг, каяк и други екстремни изживявания сред природата, намиращи се в началото на Кресненското дефиле в посока Гърция, се стопанисват от Рафтинг клуб "Рефлип" и Рафтинг кемп "Адвенчър Нет".
Рафтингарите и каякарите по подразбиране са природозащитници и тяхното включване в протестите за запазване на биоразнообразието в Кресненското дефиле е логично. Има обаче и още нещо. Ако сегашното трасе на главен път Е-79 се превърне в едно от платната на автомагистрала "Струма", достъпът до базите им ще бъде невъзможен. Дали е случайно съвпадение с времето на протестите, или не, но в рафтинг базите започнаха масирани проверки на държавни институции, насочени към законността на сградите и изградената обслужваща инфраструктура.
По сигнал на Национална асоциация "Българско Черноморие", позоваващ се на публикации в медии за изградените рафтинг комплекси в защитени зони, проверки на място направиха Басейнова дирекция Западно-Беломорски район и РИОСВ-Благоевград. Констатациите на Басейновата дирекция са, че е изградено водовземно съоръжение - тръбен кладенец и площадка за спускане на лодки в река Струма без необходимите за това разрешителни по реда на Закона за водите.
От проверките на РИОСВ е видно, че на обект "Рафтинг къмпинг" са поставени дървени бунгала, три броя тоалетни и три душа, като за това не е предоставена информация за съгласуване по реда на екологичното законодателство. От екоинспекцията не са констатирали категорични данни за унищожаване или увреждане на защитените територии, в които попадат проверените бази.
Оказва се, че и в община Симитли, на чиято територия са рафтинг базите, няма никакви документи за съгласуване и разрешение за сградите, които са над 11. Не са одобрявани и зони за разполагане на кемпери и каравани в района.
Казуса коментираха преди дни в Кресна регионалният министър Иван Шишков и кметът на Симитли Апостол Апостолов, който е категоричен, че ще се пристъпи към събарянето на сградите. Кметът посочи като единствено законна националната рафтинг база, изградена от общината с европейски средства и увери, че тя ще бъде отворена скоро и ще започне да действа още това лято.
"Най-вероятно ще влезем заедно с общината. Не считайте, че ще бъде въпрос на отмъщение – законът трябва да влезе в цялост, да влезе за всички", заяви Шишков.
"Няма какво да коментирам - доказано са абсолютно незаконни всички рафтинг бази, с изключение на базата зад метан станцията. Чакаме само заповед от РДНСК и да се пристъпи към събаряне на тези бази. Не може да се спекулира, да се злоупотребява. Хората, които протестират, точно затова протестират – за да продължават да упражняват незаконната си дейност на територията на Кресненското дефиле", отбеляза Апостолов. Според него протестират хора с определени интереси – "10 души, платени, от София и още 5 човека, един бивш заместник-кмет на Кресна и още двама-трима мераклии да стават кметове".
Целенасочена ли е атаката срещу рафтинг базите в Кресненското дефиле и какво е обяснението от другата страна?
Борислав Пауновски, който е член на УС на Българската рафтинг асоциация уточни, че обектите не са изградени върху общинска земя, а върху горска територия.
"Това се случи точно в седмицата, в която ние си изказахме публично мнението, че подкрепяме местните хора и природозащитниците, които над 25 години се опитват да изкарат основния път извън дефилето, магистралата да бъде построена извън дефилето. Започна очерняща пиар атака към нас, обявявайки, че федерацията има база, че има 15 постройки, незаконни. Институциите се сезираха, дойдоха на проверки и видяха, че не са 15, а 4, видяха, че си има документи за всичко. Като цяло не сме имали проблем с проверяващите институции. Според нас се опитват да ни сплашат. Защото за 15 години всяка община ни подкрепя, дава ни финансиране за състезания и в същото време обявяват всички за незаконни и пращат проверки. Ние сме там вече близо 20 години", настоя Пауновски.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...