Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото класно училище у нас на 180 години

Снимка: Здравка Маслянкова

Във възрожденска Елена преди близо два века местните чорбаджии развързват кесиите си, за да бъде създадено първото класно училище в България, което Петко Славейков нарича Даскалоливницата, подобно на свещоливница, призвано да лее даскали. Тази година се навършват 180 години от създаването на училището, направено по идея на възрожденеца Иван Момчилов, в което едновременно са се обучавали и ученици, и студенти. 

Всяка година училищата, които остават пусти за празничното „Върви, народе възродени“, се увеличават, защото няма деца. Голяма част от сградите са оставени на произвола на съдбата. Други, вече бивши школски постройки, са превърнати в частни имения, старчески домове, хосписи или производствени бази. Преди 180 години във възрожденска Елена се завръща от обучение в Гърция и Русия Иван Момчилов и събира местните първенци, за да построят училище, което става първото класно училище у нас. Това не е случайно събитие, а сградата е запазена и до днес, разказва еленският историк Иван Стойков: 


„Като идва тук, вижда, че няма нормални училища, има едно долномахленски, горномахленски училища, които са били на богословска тематика. Събира чорбаджиите и бакалите и им казва: „Дайте да направим нещо смислено, защото това не е така“. Те развързват кесиите си и за една година, благодарение на ангарията на населението и на труда на майсторите се изгражда Даскалоливницата“.  

Иван Момчилов установява добър училищен ред и дисциплина с биене на звънец и определяне на дежурни ученици. Въвежда нови предмети за обучението, открива училищна библиотека, урежда честване празник на училището в Деня на Свети Три светители. Пръв говори още през 1844 година за славянските равноапостоли Кирил и Методий пред учениците и пише за тях тропар (похвална песен).  


Какво се е преподавало в първото класно училище у нас: 

„Първо те трябва да знаят библията, трябва да знаят история, география, гимнастика, философия, физика, математика, български език, гръцки език, турски език, които в един съвременен хуманитарен университет и сега се изучават“. 

Девиз на училището става призивът на Иван Момчилов: „Обичай отечеството си и никога да не пожелаеш и предпочетеш друго отечество от своето”. 

По книгите на Момчилов образованието у нас продължава до 40-е години на миналия век. В началото училището е било с две стаи – едната за ученици, а другата за студенти, разказва Иван Стойков: 

„Учениците е можело на бъдат на 7, на 10 и на 11 години, те учат едно и също. Студентите в другата стая трябва да са на поне 18, 20-годишни. Едните учат по взаимноучителния метод, а другите учат по метода на дидактика Коменски. Курсът на обучение е бил двегодишен“. 


Бъдещите български просветители, писатели, основоположници на висшето образование у нас, революционери, политици са били възпитаници на еленската Даскалоливница:  

„Петко Славейков, Драган Цанков, Добри Войников, бъдещият професор Стефан Бобчев, който основава днешния Университет за национално и световно стопанство, Никола Козлев, Радко Радославов, като ученик тук е учил Стоян Михайловски, който ще честваме с неговия химн и музиката на Пипков „Върви, народе възродени“. Петко Славейков нарича сградата Даскалоливницата, когато той идва през 1848 година. От тогава до 1852 година, когато той преподава заедно с бъдещия професор Никола Михайловски и по-късно декан на Историческия факултет и преподавател по старогръцки език в Софийския университет, тогава училището достига степен учителски институт“.

Повече от сто възпитаници на еленската Даскалоливница посяват семето на просветата в 66 града и 59 села от Тулча до Охрид, от Гюргево и Плоещ до Солун, от Враца и Враня до Бургас, Одрин и Цариград. Основават класни училища, изграждат читалища, работят в местни революционни комитети.  

„Трябва да я тачим, защото това са темелите на училището, защото един народ няма ли минало, няма настояще, няма и бъдеще. На база тези темели се изграждат първият кат, вторият кат на училищата. На базата на тези темели се изгражда по-късно и бъдещият университет в София „Св. Климент Охридски“. Както казва Петко Славейков в едно свое произведение: „Учението е потребно на всякой народ“, разказва еленският историк Иван Стойков.  


Днес 180-годишната Даскалоливница в Елена е музей. 

В навечерието на Празника на буквите на стълбите, водещи към СУ „Иван Момчилов“ и НУ „Иларион Макариополски“ в Елена, бяха изписани ликовете на еленските възрожденци и просветители и думите на Стоян Михайловски от химна „Върви, народе възродени“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

Репортажа чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Операция на ГДБОП срещу група за изнудване и рекет, има арестувани

Няколко души са арестувани при операция на ГДБОП в София и Перник. От свои източници БНР научи ,че акцията е проведена срещу група, занимаваща се с изнудване и рекет. По първоначална информация до момента са арестувани двама души. Те са били задържани в момент на получаване на част от искана от тях сума. Разследването по случая..

публикувано на 05.11.24 в 21:00
Йоав Галант

Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант

Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант заради срив в доверието по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа, предаде АФП. "През последните няколко месеца това доверие се разклати. С оглед на това днес реших да прекратя мандата на министъра на отбраната", заяви Нетаняху в изявление, публикувано от неговата..

публикувано на 05.11.24 в 20:44

За година Община Ловеч е изплатила близо 5,5 млн. лв. от натрупаните 7 млн. лв. задължения

За една година управление ръководството на Община Ловеч е успяло да разплати близо 5,5 милиона лева натрупани от предходното ръководство и неразплатени задължения, за които не е било осигурено финансиране. Настоящото ръководство е заварило О бщината в тежко финансово състояние и сериозен бюджетен дефицит. Заместник-кметът Цветелин Винчев поясни какво..

публикувано на 05.11.24 в 20:30

В Русе почетоха паметта на убитите от комунистическия режим хора

Паметта на убитите преди 80 години от комунистическия режим русенски интелектуалци, сред които внучката на Баба Тонка - Тонка Обретенова и съпруга ѝ Нико Просеничков, бе почетена с панихида днес. В първите ноемврийски дни на 1944 г започват масовите арести и убийства на търговци, лекари, учители, юристи, писатели и интелектуалци. Новата..

публикувано на 05.11.24 в 20:01
При акция срещу нерегламентирано движение на мотори на територията на Национален парк

Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с МПС в националните паркове

Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с моторни превозни средства в националните паркове "Рила", "Централен Балкан" и "Пирин", съобщават от Министерството на околната среда и водите. Преди дни в "Централен Балкан" са били иззети два мотоциклета  и са съставени актове на нарушителите. Те са се движели в резервата "Стенето", където е забранена..

публикувано на 05.11.24 в 19:47

Първи сняг очакват в Монтана в четвъртък

Първи сняг в област Монтана очакват синоптиците в нощта на сряда срещу четвъртък. Ще превали по високите части на региона. Първият сняг за новата зима се очаква в нощта срещу четвъртък. Прогнозата на синоптиците е това да стене в предбалкана и в планинските части на областта, съобщи Леночка Ангелова, началник на Хидро-метеорологичната..

публикувано на 05.11.24 в 19:40
Георги Господинов

Георги Господинов с Голямата награда за литература на Софийския университет

Писателят Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, съобщиха от висшето училище. Това ще стане на тържествена церемония на 12 ноември.   Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за..

публикувано на 05.11.24 в 19:34