Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време ли е за българска шрифтова идентичност на кирилицата?

Снимка: Ани Петрова

Време ли е за българска шрифтова идентичност на кирилицата? И дали българските сайтове имат проблеми с това, че тя е близка до руската.

Ситуацията е следната. Като част от интернет сайта на БНР Златко Желев забелязал – оформените по правилата на българската граматика публикации изведнъж се оказали "скрити" в алгоритъма на търсачките.  

"Гугъл" и социалните медии въведоха рестрикции спрямо кирилизацията. Това се случи може би месец след руското нахлуване в Украйна. Признават само горни кавички. Всичко, свързано с Русия, "Гугъл" по някакъв начин го забранява, публикацията става невидима, не можеш да я намериш по ключови думи. Сънародниците ни в страни от ЕС или в САЩ не могат да достигнат до тези материали". 

Златко Желев

Според проф. Виктор Паунов, известен български художник - илюстратор и преподавател в Художествената академия, няма смисъл да променяме езиковите си правила заради политико-социални формулировки.

Той казва, че към момента дебат в неговата сфера за подобни рестрикции няма.

Засега опасения за "осакатяване на езика" няма, казва и Иван Нейчев. Той е добре запознат с развитието на кирилските шрифтовете за компютърната среда. Още в началото на 90-те на миналия години той участва в правенето на български шрифтове за появяващите се операционни системи. И до момента наблюдава еволюцията на използването на кирилицата: 

"През последните пет години има раздвижване и в голяма част от онлайн медиите кирилицата вече е българска. От дълги години в операционните системи трите модула – шрифт, език, текст, са технологично обработени и на тема кирилица няма проблеми… Във всички операционни системи кодовата таблица "кирилица" поддържа едновременно български, руски, македонски, сръбски, белоруски, украински. Напоследък белоруският и украинският искат да направят еманципация и имат няколко специфични знака, които искат да вкарат като техен стандарт. Но засега не се е стигнало доникъде". 

Иван Нейчев

И макар специалистите да не отчитат проблем с разпознаването на българската графична система на кирилица, Иван Нейчев вижда в повдигнатия въпрос възможност. Въпросът за българската графична идентичност да бъде уреден по някакъв начин. Той припомня скорошната инициатива графичната идентичност поне на администрациите да бъде уредена със закон. Но и признава, че интересът към тази тема с времето е различен. До степен, в която съобщението за приемането на България в ЕС през 2007 година:

"България влезе с руска кирилица. Бяхме стигнали до момента да подарим, за да не се стигне до финансови интереси, комплект шрифтове и на нашия парламент, и на европейския парламент, с които да бъдат оформени. Поради различни причини всичко замря".  

Проф. Виктор Паунов коментира, че е можело нашата форма на кирилицата е да бъде третата азбука – с латиницата и с гръцката.

В многобройния избор от шрифтове, казва той, е въпрос на предпочитания кои шрифтове да се използват.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

проф. Виктор Паунов

снимки: Добромир Видев, Ани Петрова

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради замърсяване на въздуха искат промени в разрешителното на завод за дървесина във В. Търново

Общинският съвет във Велико Търново настоява пред Агенцията по околната среда за промени в комплексното разрешително за работата на завода за преработка на дървесина. Искането е породено от увеличаващите се случаи на замърсяване на въздуха и недоволството на гражданите.  Общинските съветници във Велико Търново подкрепиха предложението на кмета..

публикувано на 28.08.25 в 18:21

Оставиха в ареста мъжа, предизвикал тежката катастрофа с бус и жертва край Габрово

Габровският окръжен съд остави за постоянно в ареста 26-годишния мъж, предизвикал тежка катастрофа на главния път между Севлиево и Габрово с една жертва и четирима ранени. Престъплението, за което е привлечен като обвиняем е наказуемо с лишаване от свобода от 13 до 20 години или доживотен затвор. В неделя вечер на прав участък по главния път..

публикувано на 28.08.25 в 18:16
Иво Димчев

Актьорът Иво Димчев с натоварена програма до юбилейния концерт в НДК

За юбилеен концерт в Зала 1 на НДК се подготвя артистът Иво Димчев. Същевременно записва и нов албум, който ще излезе през октомври, а му предстои и премиера в Австрия в средата на септември. За натоварената си програма той разказва в интервю пред БНР.   Документален филм за експерименталния артист Иво Димчев "В Ада с Иво" на режисьора..

публикувано на 28.08.25 в 18:13

Шест пожарни екипа, горски и стотици доброволци участват в гасенето на пожара до Якоруда

Шест пожарни екипа, служители от горските стопанства в района и стотици доброволци участват в гасенето на пожара, който възникна в късния следобед в урбанизираната територия на Якоруда и бързо се пренесе в близката борова гора. Пожарът е възникнал в местността "Баните", където се намира минералния плаж на Якоруда, а в близост има и хотели...

публикувано на 28.08.25 в 18:08
Снимката е илюстративна

За последните три години има 26 случая на пътници, контузени при опит за слизане от влак в движение

За последните три години общо 26 са случаите на пътници получили контузии при опит за слизане от влак в движение. От началото на годината инцидентите са 6. Досега не е имало случаи с фатален завършек, тъй като подобни опити се правят основно в рамките на перона на гарата, а не извън него. При инцидент във вторник две жени пътуващи за Клисура..

публикувано на 28.08.25 в 17:47

Повдигнаха обвинения на Никола Николов-Паскал, съобщи адвокатът му

Никола Николов-Паскал, който вчера беше екстрадиран от Сърбия по делото за аферата в Митниците, прекара над три часа и половина в Антикорупционната комисия. Той беше доведен с белезници от ареста на Националната следствена служба, като и на влизане, и на излизане отказа да отговаря на журналистически въпроси. Пълно мълчание запазиха и от..

публикувано на 28.08.25 в 17:46

Започна мащабният ремонт на общежитието към ПГ "Цанко Церковски" в Павликени

В Павликени започна мащабният ремонт на общежитието към Професионалната гимназия "Цанко Церковски". Финансирането от 6 милиона лева от по Плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтът включва цялостно обновяване на ученическото общежитие. На покрива ще има фотоволтаична система, посочи при започване на работите кметът на Павликени Емануил..

публикувано на 28.08.25 в 17:27