От инициативата настояват за преосмисляне на проекта, както и за обследване на дърветата от специалисти, за да не се допусне здраво дърво да бъде отсечено. Вече са събрани 1 800 подписа.
Междувременно кметът на Добрич Йордан Йорданов също излезе със своя позиция пред медиите.
Първото и категорично уточнение, което правят от Инициативния комитет за запазване на здравите дървета в Добрич е, че те не са срещу реализирането на инвестиционното намерение на Общината за ремонт на централната градска част, но настояват, че има алтернативни решения, които биха спомогнали дърветата да не се подменят.
"Ние искаме този ремонт, но сме против това да бъде за сметка на изсичане, подмяна, преместване на дърветата", изтъкна пред БНР Нели Николаева. По думите ѝ във втория етап на проекта още 120 дървета ще имат същата съдба като първите 70.
"За един период от 5-6 години, както споменава Съюзът на ландшафтните архитекти, нашият център ще се превърне в т.нар. топлинен градски остров", посочва част от мотивите тя.
Становището на Съюза на ландшафтните архитекти е изпратено до кмета на Добрич, областния управител, РИОСВ, както и до Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Посочва се, че след извършен оглед на място е установено, че няма съответствие между експертната оценка на съществуващата растителност и предложените за премахване дървесни видове. Дърветата, които са дълговечни и с пределна възраст от над 150 години, са във видимо добро състояние, няма повдигане на настилките, а в проекта са предвидени поне 3 пъти повече дървета за премахване или подмяна в сравнение с тези, описани в лошо или незадоволително състояние в експертната оценка.
Тяхното становище е, че е необходимо спиране на процедурата по реализиране на идейния проект и извършване на проверка, както на място, така и на документацията, свързана с инвестиционния проект. Изразява се и несъгласие заради липсата на ландшафтен архитект в журито на проведения конкурс.
Нели Николаева подчертава, че подписката не е израз на емоция, а е базирана на експертни становища, които те са потърсили.
С премахването на тези дървета Добрич ще загуби голяма част от микроклимата си, категоричен е Иван Кадийски.
"Важно е да има голяма маса от критично мислещи хора, които да бъдат като петата власт. След като има три власти, които управляват, медиите са четвърта, петата власт нека да бъдат хората. В крайна сметка ние живеем тук, ние сме избрали да бъдем в този град. Искаме устойчивост, искаме зелен град. "Градовете за хората" не са само саниране, не са само водна инсталация, градовете са и много повече зелени площи и природа."
Основната цел на подписката е да бъдат запазени колкото може повече здрави дървета от тези, които идейният проект за ремонт предвижда да бъдат изсечени, заяви Венцислава Венкова. Според нея фитосанитарната експертиза от миналата година, която показва, че дърветата са здрави, е редно да се покрие с ландшафтното оформление на проекта. Трябва да се направи задълбочена стратегия за опазване и поддръжка на зелената система в градовете, смята тя. По думите ѝ Добрич може да бъде добрият пример.
За необходимостта ремонтът на центъра да започне колкото може по-скоро напомни и кметът на Община Добрич Йордан Йорданов, който заяви, че ще се извърши обследване на дърветата и здравите сред тях няма да бъдат премахвани.
"Да направим уточнението, че това е идея на проектантите. Ние още не сме приели техническия проект. Ние ще работим с тях, за да постигнем консенсус заедно – граждани, община и неправителствени организации, консенсус точно за тези 70 дървета. Никой от нас не иска да махнем насила здрави дървета", уверява Йорданов.
Имат ли доверие на тези думи от Инициативния комитет?
"Това звучи прекрасно, но доста популистки. Тази подписка е в знак на това, че не успяваме все още да достигнем до комуникация", отговаря Нели Николаева.
Вече две седмици от инициативният комитет чакат становище от общината къде могат законно да поставят масичката си за събиране на подписи.
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...