Така погледите отново са отправени към Белия дом, където стопанинът му, Джо Байдън, следва познат сценарий: първо се опълчи на доставките на тежка артилерия, след това - на ПВО-системи и танкове, а накрая даде зелена светлина за всичко. Този път обаче Пентагонът трябва да даде съгласието си, ако съюзници изразят готовност да предоставят на Украйна изтребители Ф-16 американско производство.
Освен това американският президент е изправен пред проблема, че товари прекалено много държавните финанси с помощта за Украйна. А догодина Байдън ще се бори за втори мандат срещу кандидат на републиканците, които все по-силно го упрекват, че харчи безразборно парите на данъкоплатците.
Темата коментира пред БНР военният експерт Клаудия Майор, ръководител на научната дейност на Института за международна политика и сигурност в Берлин, който съветва Бундестага и германското правителство.
Ф-16 е наричан "впрегатният кон" на бойната авиация. Този изтребител е на въоръжение от средата на 70-те години в редица страни от НАТО - САЩ, Белгия, Дания, Нидерландия, Португалия, Румъния, Турция, Гърция, Полша, а по-нататък и в България и Словакия. Или с други думи - много държави имат Ф-16, въпросът е, кой е готов да помогне на Украйна - със самолети или с поддържка. А това, че толкова много държави имат Ф-16 е практично, по някакъв начин, защото Украйна би имала много потенциални доставчици. В съседна Полша пък има възможност за техническа поддръжка в непосредствена близост.
"Ф-16 първоначално е замислен като боен самолет, предназначен главно за унищожаване на самолети на противника във въздуха. Това беше отговорът на съветските МиГ-ове. Но впоследствие Ф-16 се превърна в мултифункционален боен самолет. Именно това го прави привлекателен и затова много държави притежават точно този самолет", казва Клаудия Майор.
"Бих искала малко да намаля очакванията, че с доставката на Ф-16 за Украйна веднага ще настъпи обрат във войната", коментира тя в предаването "Събота 150". По думите ѝ, колкото и бързо да бъдат доставени изтребителите, те няма да могат веднага да влязат в бой. Преди това украинските пилоти трябва да бъдат обучени и да бъдат подсигурени и обучени техниците за поддръжката. Нужни са военни летища със съответната инфраструктура, за да могат самолетите да кацат и излитат.
"Всичко това означава, че Украйна не може да разчита на изтребителите Ф-16 за сегашната контраофанзива. Говорим за доставка и влизане в бой най-рано в края на годината. Затова ми се иска всеки път когато заговорим за коалицията за бойни самолети да подчертаваме, че не става дума за краткосрочен проект, а за дългосрочна инициатива. В това обаче не виждам нищо лошо, защото показва, че Западът е готов да се ангажира с подкрепата за Украйна дългосрочно. Че ще продължим да предоставяме западно оръжие на Украйна и по този начин да модернизираме армията ѝ. Това е много важен сигнал и в посока Москва."
След като западните изтребители нямат значение за обсъжданата в момента контраофанзива на украинската армия, защо тогава именно сега се говори толкова усилено за "коалицията Ф-16"?
"Защото украинският президент Володимир Зеленски настоятелно постави въпроса по време на серията срещи в Европа и в Хирошима. А иначе дебатът не е нов - за изтребители се говори още от началото на годината, когато Великобритания заяви, че ще започне с обучението на украинските пилоти. А Зеленски е толкова настоятелен, защото украинските военновъздушни сили губят бойните си самолети. Те разполагаха с МиГ-ове, които руснаците все пак унищожават.
Украйна сега има нужда от изтребители, защото трябва да защитава небето си. От самото начало на войната Русия се опитва да унищожи украинската противовъздушна отбрана, за да може безпрепятствено да атакува цели от въздуха. За година и половина Русия не успя да си осигури контрола над украинското въздушно пространство. В нито един момент не е ставало дума западните изтребители да бъдат използвани за нападение срещу Русия. Това е много важно да се подчертае", казва още Клаудия Майор.
"За охраната на украинското въздушно пространство важна роля изигра западната военна помощ, включително от Германия, макар че се забави с предоставянето на системите ИРИС-Т и "Пейтриът". А както знаете, точно тези ПВО-системи свалиха руските хиперзвукови ракети "Кинжал", които до този момент се смятаха за несваляеми. Но само ПВО-системите не са достатъчни за охраната на въздушното пространство на Украйна. От една страна Русия унищожава украинските МиГ-ове, от друга - украинците трябва да опазят небето си, защото в противен случай руските сили ще бомбардират безпрепятствено цивилни цели."
Нека да поясните за ракетите "Кинжал" - какво означава това, че украинската ПВО, т.е. със западните ПВО-системи свали руските суперракети?
"Когато се появи първото съобщение за свалена ракета "Кинжал", мнозина си помислиха, че е било случайно, просто късмет. Но след това украинците прехванаха още шест такива хиперзвукови ракети. Това вече не е късмет. Това просто означава, че западните ПВО-системи могат да прехващат тези модерни ракети. Това са две добри новини за Украйна. Първата е, че западните ПВО-системи действително работят, а това е сериозно предимство за украинската отбрана. А другата е, че рухна митът "Кинжал". Това е важно както за военните, така и като сигнал към Москва."
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че доставката на западни изтребители за Украйна ще бъде разисквана на срещата на министрите на отбраната от Алианса следващия месец. В така наречената "коалиция Ф-16" основни фигури са Великобритания, Дания, Нидерландия и Франция. Но нито британците, нито французите разполагат с изтребители Ф-16.
"Наистина любопитна коалиция. Фактът, че Великобритания и Франция, които нямат на въоръжение Ф-16, влязоха в лидерската роля в тази коалиция показва, колко важно е политическата подкрепа. Великобритания и Франция са две ключови държави в западния алианс. Великобритания и Франция се заеха с обучението на украинските пилоти. Постепенно ще разберем кои държави колко изтребители могат да предоставят на Украйна. За Нидерландия се знае, че така или иначе преминава към Ф-35 и затова може да даде своите стари Ф-16 на Украйна. Вероятно Полша и Румъния ще поемат част от нужната техническа поддръжка."
Вие няколко пъти наблегнахте на това, че доставката на западни изтребители няма да донесе моментален успех за украинската армия. Защо тогава Киев възлага на тях толкова големи надежди? Да не говорим, че този филм сякаш сме го гледали - не по-различно беше, когато ставаше дума за доставката на западни танкове, които ще променят хода на войната.
"Наистина не смятам за полезен дебата за това, дали танковете или сега изтребителите ще обърнат хода на войната. И понеже говорим за западни изтребители - западните изтребители няма да повлияят на украинското контранастъпление. Британските ракети "Storm Shadow", които са с голям обсег, имат много по-голямо значение, защото достигат руския тил. Така че всъщност много и различна военна техника има значение за хода на войната. Не са нито само танковете, нито само изтребителите. Само в своята съвкупност, в система, западните оръжия помагат на Украйна да се защити. Включително такива на пръв поглед дребни неща, като резервни части и гориво.
В този смисъл ключът към успешната отбрана на Украйна е дългосрочната военна подкрепа - от боеприпасите през резервните части до танковете и изтребителите. И именно това е голямото предизвикателство за Запада. Контраофанзивата, за която говорим от толкова дълго време, нито ще е последната, нито ще е решаваща за изхода от войната. Но тя ще е тест за украинската армия - дали може да борави със западна военна техника.
Предизвикателство за Запада е също така, че нашите оръжейни складове са празни. Производството се бави и по принцип е бавно. Към това се добавя политическата подкрепа."
Политическата подкрепа след серията избори, които предстоят догодина ли? Като президентските избори в САЩ, например?
"Не само. Американските избори, разбира се, са от ключово значение за подкрепата за Украйна. Но изходът от тези избори е важен и за сигнала, който ще изпратят към другите съюзници, не само в Европа, но и към Япония и Австралия. За европейците изборите в Съединените щати са особено важни, защото нашите отбранителни способности са пряко свързани с Америка. Но избори ще има и за Европейски парламент, избори ще има и във Великобритания.
Ако сигналът след изборите, който изпратят Америка и Европа догодина към Москва, е, че подкрепата за Киев може и да се пропука, ще бъде пагубно за Украйна, защото Русия има повече сили да издържи в една изтощителна война."
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..
"И Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха". Това написа в публикация във фейсбук Николай Денков от "Продължаваме промяната", депутат от ПП-ДБ и бивш премиер. " Резултатът..
Служебният премиер Димитър Главчев свиква заседание на Централния епизоотичен съвет заради разпространяващите се в страната две опасни заразни болести по животните - шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Това съобщиха от правителствената пресслужба На заседанието ще бъде обсъдено как да се затегне контролът и да се подобри..
Ден след влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между израелската армия и групировката "Хизбула", двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на условията за замлъкване на оръжията. Израел обяви, че бойци на "Хизбула" са се опитали да достигнат до склад за боеприпаси в Южен Ливан и затова там е нанесен въздушен удар и се въвежда..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..