Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски балет по приказка на Андерсен

"Принцесата и граховото зърно"
Снимка: ФБ/Фейсбук-страницата на балетна школа "Тиара"

На 3 юни е премиерата на новия български балет за деца "Принцесата и граховото зърно", който изпълняват деца от студиото за класически балет "Тиара".
Автор на музиката е композитора Румен Бояджиев-син. Кино-театър „Освобождение“ е домакин на спектакъла по приказката на Ханс Кристиан Андерсен , като на самия 3 юни постановките ще са две. Следващите премиерни дати са на 4 и 19 юни. Участниците във всеки спектакъл ще бъдат над 150 деца, обучаващи се в школата.

Композитор - Румен Бояджиев-син

Хореограф - Нина Гачевска

Солисти - Виктория Трайкова и Салваторе Лаудани

Запис, смесване, мастеринг, виртуален оркестър - Борислав Бояджиев

Помощник-хореограф - Салваторе Лаудани

Дати и часове на премиерните спектакли:

- 03.06.2023г. от 12:30 часа;
- 03.06.2023г. от 18:00 часа;
- 04.06.2023г. от 19:30 часа;
- 19.06.2023г. от 19:30 часа.

Място на провеждане: Кино театър "Освобождение", бул. "Княгиня Мария Луиза" № 106

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Румен Бояджиев-син
"Много харесвам Андерсен и съм правил и други неща по негови приказки. Сега предстои написването на театрална музикална пиеса по приказката "Славея" отново на Андерсен. Това е автор, който има много музикалност в него.

В случая никой не подкрепя творците, които да правят балетна музика - класически, романтичен, мащабен. Затова ние с хореографката се насочихме към този проект, за да направим детски балет, който да се гледа за час и половина, в класическата балетна форма, в който да танцуват деца.

Благодарен съм за това свое участие в този балет, защото трябва да се съобразиш с много неща в хореографията...", каза за "Закуска на тревата" Румен Бояджиев-син.

"За първи път пиша музика за балет. Затова поемам риска да бъда критикуван.

Важно е да се каже за този проект е, че у нас класическата музика не бива подкрепяна по никакъв начин. Ние сме чуждопоклоници, принасяме автоматично всичко отвън, а не се знае кой от нас ще остане в историята като по-добър...", сподели още пред "Хоризонт" композиторът Румен Бояджиев-син.


Румен Бояджиев-син е автор на музика в различни жанрове. Софийската филхармония неведнъж осъществява негови премиери: под диригентството на Мартин Пантелеев през 2013 прозвучава премиерата на „Меса Реквием“ за хор и голям симфоничен оркестър; през 2012 е концертното изпълнение на първата му детска оперета „Малката кибритопродавачка“ по Андерсен (либрето на Венелин Методиев) под диригентството на Григор Паликаров. За нея Румен Бояджиев печели наградата на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР - „Музикант на годината“ 2012 за творчески дебют. Сценично оперетата е реализирана в Националния музикален театър през 2014.

Автор е още на Концерт за валдхорна и пиано, Концерт за брас октет, Ламенто за флюгелхорн и оркестър, произведения за ударни инструменти, Романс за любовен обой и пиано и др. Успешно изпълнен е още Концертът за фагот и оркестър № 1 със солист Христо Захариев и диригент Григор Паликаров.

От 2003 насам Румен Бояджиев се ползва с изключителна репутация в жанра на филмовата и театрална музика и в този на аранжимента. През 2008 оркестрира симфоничната част на концерта „Владимир Ампов-Графа - 20 години на сцена“. Оркестратор е на индивидуален проект на Глен Хюз, записан в Лондон. Работи като композитор и аранжор с Орлин Горанов, Марияна Попова, Белослава, Камелия Тодорова, Сузана Сид, Роберта. Оркестрира темата на компютърна- та игра „ГОТИК“, особено популярна в България. Работи с режисьорите Андрей Слабаков, Атанас Атанасов, Бойко Боянов, Иван Панев, Николай Илиев, Сотир Гелев, Димитър Митовски, Деля- на Хаджиянкова.

През 2010 е награден за „Филмов композитор на годината“ от Националната филмова академия, носител е на многобройни  международни  отличия като инструменталист и композитор. Румен Бояджиев е възпитаник на Националното   музикално училище „Любомир Пипков“ със специалност ударни инструменти и Национална- та музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ при Добри Палиев и Татяна Кърпарова. Ученик е по пиано на Стефан Траянов, Явор Димитров, Иван Ефтимов, по композиция и оркестрация на Александър Райчев. Завършва факултативно дирижиране при Иван Маринов и Деян Павлов. Свири в оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ и в камерни и джаз формации.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57