Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детски балет по приказка на Андерсен

"Принцесата и граховото зърно"
Снимка: ФБ/Фейсбук-страницата на балетна школа "Тиара"

На 3 юни е премиерата на новия български балет за деца "Принцесата и граховото зърно", който изпълняват деца от студиото за класически балет "Тиара".
Автор на музиката е композитора Румен Бояджиев-син. Кино-театър „Освобождение“ е домакин на спектакъла по приказката на Ханс Кристиан Андерсен , като на самия 3 юни постановките ще са две. Следващите премиерни дати са на 4 и 19 юни. Участниците във всеки спектакъл ще бъдат над 150 деца, обучаващи се в школата.

Композитор - Румен Бояджиев-син

Хореограф - Нина Гачевска

Солисти - Виктория Трайкова и Салваторе Лаудани

Запис, смесване, мастеринг, виртуален оркестър - Борислав Бояджиев

Помощник-хореограф - Салваторе Лаудани

Дати и часове на премиерните спектакли:

- 03.06.2023г. от 12:30 часа;
- 03.06.2023г. от 18:00 часа;
- 04.06.2023г. от 19:30 часа;
- 19.06.2023г. от 19:30 часа.

Място на провеждане: Кино театър "Освобождение", бул. "Княгиня Мария Луиза" № 106

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Румен Бояджиев-син
"Много харесвам Андерсен и съм правил и други неща по негови приказки. Сега предстои написването на театрална музикална пиеса по приказката "Славея" отново на Андерсен. Това е автор, който има много музикалност в него.

В случая никой не подкрепя творците, които да правят балетна музика - класически, романтичен, мащабен. Затова ние с хореографката се насочихме към този проект, за да направим детски балет, който да се гледа за час и половина, в класическата балетна форма, в който да танцуват деца.

Благодарен съм за това свое участие в този балет, защото трябва да се съобразиш с много неща в хореографията...", каза за "Закуска на тревата" Румен Бояджиев-син.

"За първи път пиша музика за балет. Затова поемам риска да бъда критикуван.

Важно е да се каже за този проект е, че у нас класическата музика не бива подкрепяна по никакъв начин. Ние сме чуждопоклоници, принасяме автоматично всичко отвън, а не се знае кой от нас ще остане в историята като по-добър...", сподели още пред "Хоризонт" композиторът Румен Бояджиев-син.


Румен Бояджиев-син е автор на музика в различни жанрове. Софийската филхармония неведнъж осъществява негови премиери: под диригентството на Мартин Пантелеев през 2013 прозвучава премиерата на „Меса Реквием“ за хор и голям симфоничен оркестър; през 2012 е концертното изпълнение на първата му детска оперета „Малката кибритопродавачка“ по Андерсен (либрето на Венелин Методиев) под диригентството на Григор Паликаров. За нея Румен Бояджиев печели наградата на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР - „Музикант на годината“ 2012 за творчески дебют. Сценично оперетата е реализирана в Националния музикален театър през 2014.

Автор е още на Концерт за валдхорна и пиано, Концерт за брас октет, Ламенто за флюгелхорн и оркестър, произведения за ударни инструменти, Романс за любовен обой и пиано и др. Успешно изпълнен е още Концертът за фагот и оркестър № 1 със солист Христо Захариев и диригент Григор Паликаров.

От 2003 насам Румен Бояджиев се ползва с изключителна репутация в жанра на филмовата и театрална музика и в този на аранжимента. През 2008 оркестрира симфоничната част на концерта „Владимир Ампов-Графа - 20 години на сцена“. Оркестратор е на индивидуален проект на Глен Хюз, записан в Лондон. Работи като композитор и аранжор с Орлин Горанов, Марияна Попова, Белослава, Камелия Тодорова, Сузана Сид, Роберта. Оркестрира темата на компютърна- та игра „ГОТИК“, особено популярна в България. Работи с режисьорите Андрей Слабаков, Атанас Атанасов, Бойко Боянов, Иван Панев, Николай Илиев, Сотир Гелев, Димитър Митовски, Деля- на Хаджиянкова.

През 2010 е награден за „Филмов композитор на годината“ от Националната филмова академия, носител е на многобройни  международни  отличия като инструменталист и композитор. Румен Бояджиев е възпитаник на Националното   музикално училище „Любомир Пипков“ със специалност ударни инструменти и Национална- та музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ при Добри Палиев и Татяна Кърпарова. Ученик е по пиано на Стефан Траянов, Явор Димитров, Иван Ефтимов, по композиция и оркестрация на Александър Райчев. Завършва факултативно дирижиране при Иван Маринов и Деян Павлов. Свири в оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ и в камерни и джаз формации.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54