Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на световната премиера на „Виртуозни движения“ за пиано и струнен оркестър от Васил Казанджиев

Пианистката Надежда Цанова и диригентът Йордан Камджалов за първи път обединявават творческите си енергии, за да отдадат почит на двама композитори – Волфганг Амадеус Моцарт и Васил Казанджиев.

На 29 май в зала „България“ от 19.30 ч. заедно с оркестър „Генезис“, създаден и ръководен от Камджалов, ще бъде осъществена световната премиера на творбата от академик Казанджиев „Виртуозни движения“ за пиано и струнен оркестър. В програмата са включени още неговата „Празнична музика“ /"Псалми и ритуали"/ и младежкият Концерт за пиано и оркестър №9 от Моцарт.

Изявата е част от програмата на 54-тия международен фестивал „Софийски музикални седмици“.

Васил Казанджиев е важна фигура в професионалния път на двамата артисти. Йордан Камджалов е завършил обучението си в специалност „Оркестрово дирижиране“ в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София в неговия клас, преди да продължи образованието си в академията „Ханс Айслер“ в Берлин. За Надежда Цанова това е третата творба, която авторът ѝ посвещава. Преди няколко години Васил Казанджиев написа за нея и Петър Македонски Соната за тромпет и пиано. Последва „Надежда за балет“, чиято премиера беше осъществена миналата година с участието на изпълнителката - отново в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“.

Йордан Камджалов и Надежда Цанова са свързани с наградата „Музикант на годината“ в предишни допитвания, за което също става дума в предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“. Диригентът е носител на приза за 2011 г., а създадената от него традиция да се изпълнява ежегодно ораторията „Коледа“ от Димитър Ненов от оркестър „Генезис“ и хор „Музикална раборатория за Човека“, ръководен от Мая Василева-Четрокова, печели приза „Музикален проект“ през 2019 г.

Дуото на пианистката Надежда Цанова и тромпетиста Петър Македонски беше определено от слушателите на „Алегро виваче“ за "Ансамбъл на годината 2017".

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тодор Василев вдъхва нов живот на произведенията на български автори в "Шепот от мастилница"

В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..

публикувано на 31.07.25 в 13:55
Веселин Маринов

Веселин Маринов: Разковничето за успеха на един творец е да бъде искрен на сцената

Веселин Маринов  за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември.  "Не..

публикувано на 31.07.25 в 13:25
Стефка Станчева

Непознатото лице на Дора Габе в "Мигът на Дора" - новата книга на Стефка Станчева

Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс".  Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..

публикувано на 31.07.25 в 13:22

Поетът Ангел Дюлгеров: Дали човекът ще се чувства добре с брат AI

Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет.  Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка.  Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..

публикувано на 31.07.25 в 12:02
Зия Азази

Зия Азази отново ще зарадва софийската публика

Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София.  Сцената на "Топлоцентрала"  ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви  с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..

публикувано на 30.07.25 в 13:00
Международния джаз фестивала Д-р Емил Илиев

Среща с духа на джаза на Международния фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец

Четвъртото издание на Международния джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" ще се проведе от 1 до 6 август в Боровец.  "Стремим се да обхванем интересите на всяка възраст. Ще има представяне на две книги, лятна академия за деца и страшно много музика", разказа пред БНР музикалният програматор Елиана Захариева. Тя отбеляза, че  събитието..

публикувано на 30.07.25 в 11:40
 JAM ON THE RIVER

Троянското село Дебнево ще събере изтъкнати музиканти от България и чужбина

За седма поредна година голямата поляна край река Видима до троянското село Дебнево ще събере изтъкнати музиканти от България и чужбина.   Фестивалът започва на 30 юли и ще продължи до втори август.  Културеният форум носи името JAM ON THE RIVER.  Подготвили сме много музикални изненади за нашите гости, разказа пред БНР организаторът..

публикувано на 29.07.25 в 17:20