Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът - „Яфо танцува" в навечерието на 1 юни

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

В навечерието на Денят на детето - 1 юни, в българската столица на Израел  - Яфо ще отбележат този ден с приобщаване на децата от най-невръстна възраст към танцовото изкуство .
Това ще стане чрез фестивала -  „Яфо танцува".

Детски колички, подтичващи малчугани, деца от детските градини и в начална училищна възраст, придружавани от тези от родителите си, се струпваха около петте площадки с изглед към морето в Яфо.

Въпреки силното слънце, те се наслаждаваха на танци от най-различни жанрове: от фламенго до клейзмерски или палестински хора, от изяви на един от световно известните израелски състави за модерен балет „Бат Шева“ до танци с акробатични номера.

Танцьорите често навлизаха сред зрителите и провокираха децата, ( а и родителите им) да танцуват с тях (или помежду си), преподаваха основни стъпки на своите танци или просто импровизираха. Попитахме с какво този фестивал ги обогатява Анат Гринафелд, майка на 4 деца , която бе повела на фестивала и съседките малчугани:

"Две от децата ми учат балет, но и участват в кръжоци по модерни и характерни танци, който приличат на народни, но се танцува с обувки за степс. Сама обучавам двете ми по-малки дъщерички. Била съм балерина, в трупата на Ясмин Годер. Тук сме "на лов" за непознати за нас танци. Искам да запиша за тях през лятото по-големите ми момичета. А съседчетата също са запленени от танца. Учат заедно с моите деца", каза тя за "Рано в неделя".

Край огромен надуваем дюшек двама танцьори показваха необикновена хореография, като не позволяваха децата да изпълзят при тях, защото е доста опасно, разказа за "Хоризонт" танцьорът Офир Юдилевич, който има партньор Асаф:

"Подготвихме танца "Гравитация" преди 8 години и до сега сме имали 1300 представления. Гастролирали сме в много страни по четирите континента, включително и в България. Там имахме и майсторски клас, по създаден от нас стил.

Започнахме от капуера и танцът ни е повлиян от нея, но има елементи на модерен балет и най-вече от акробатика. Това, което прилича на батут и танцуваме върху него се нарича ерфлор и в началото е свито състояние, но пред зрителите, го пълним с въздух, като гигантски надуваем дюшек .

Приличаме на пънкари и сме истински номади. Когато ни гледат да танцуваме и подскачаме изглежда лесно, но всичко се постига с много труд и владеене на тялото.

Тренирам капуера на 14 години, а сега съм на 39. За тези 25 години съм получавал не малко тежки травми, но никога не съм си мислил да се откажа. Защото ако на 50 години не мога да направя салто или челна стойка, не знам дали си струва да живея. На нашите спектакли хората не само се смеят и ръкопляскат, но и сякаш се чувстват по-леки и ефирни. А какво по-хубаво от това, категоричен е още Офир Юдилевич.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35