Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китарното дуо CARisMA смесва класика и лежерна музика за концерта си в София

Магдалена и Карло: "Българската публика е много позитивна и приемаща"

Снимка: Ани Петрова

Китарното дуо CARisMA (Магдалена Калчева и Карло Кориери), ще свири барокова музика на концерта си на 3 юни, събота, в столичната зала "България". На сцената с тях ще бъде и оркестър "Симфониета "София". Пиесите са в аранжимент на CARisMA, оркестрациите са дело на италиански композитор. Ще прозвучат Антонио Вивалди, Мануел де Фая, Астор Пиацола. 

"Искаме да направим смес от класика и по-лежерна музика. Досега не сме изпълнявали тези пиеси с оркестър", сподели пред БНР Магдалена Калчева. 

За Карло Кориери бароковата музика е почти перфектна

"В математиката, в музикалността, в начина на изпълнение. Във всеки тип музика, която се свири днес, има част от бароковата, която бележи златната ера на музиката". 

В студиото на предаването "12+3" Магдалена и Карло разказаха за началото на общата им работа и за годините след това. 

Двамата се срещат за първи път през 2010 година по време на фестивал в Пиза, Италия. Музиката ги събира и професионално, и в личен план. Със "Севилският Бръснар" на Джоакино Росини в техен аранжимент печелят симпатиите на Андреа Бочели, който им предлага да запишат диск в неговото студио. След това общият им път продължава - не веднъж Магдалена и Карло са свирили като подгряваща група на концертите на големия тенор. Дуо CARisMA има два издадени албума. 

CARisMA са представяли музиката си на едни от най-известните места в света - Ню Йорк, Лондон, Шанхай, Кьолн, Ватикана. След дълги години в Германия, от скоро те живеят в България. 

"Хората, които слушат класическа музика, я разбират. На такива концерти на запад рядко срещаш млади хора, защото те предпочитат модерната музика. В България нещата са по-различни - младите хора посещават концерти с класическа музика. Щастлива съм, че можем да предложим нашата музика на младите хора в България", разказа Магдалена. 

И допълни: 

"За един музикант най-важното е публиката да уважава творчеството му, да проявява внимание към него. За 23 години живот в чужбина виждам разлика между Запада и тук. В България хората са по-отворени. Нашият инструмент - китарата, е тих инструмент, а хората не го познават като класически". 

Карло също е на мнение, че българската публика е много позитивна и приемаща

Кариерата на CARisMA в България продължава. Те очакват потвърждение за участие в Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол и в Дни на класиката в Балчик

Интервюто на Даниела Големинова с Магдалена Калчева и Карло Кориери в предаването ''12+3 можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбеляза 15-годишнина в Чикаго

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбелязва 15-години от създаването си. Творците на словото организираха среща в Чикаго. На 15-годишнинината бе посветено третото издание на конкурса за поезия и проза "Език свещен", в който с двете големи награди бяха отличени Калина Томова и Васил Славов. Всяка година Лигата издава и годишен..

публикувано на 17.11.25 в 10:03

Георги Султанов: Полагаме усилия догодина творческите състави на БНР да бъдат поставени при равни условия с другите

“Никога не съм вярвал, че е възможно Operalia да се случи в България! Толкова смела мечта надали някой от нас може да сътвори! Благодарен съм на колегата Соня Йончева !" Това каза за БНР тенорът и заместник-министър на културата Георги Султанов, който връчи специални награди на Министерството на културата на двама от финалистите  в..

обновено на 16.11.25 в 22:06
Маестра Венеция Караманова

Нови акорди и златни спомени за 65 години Детски радиохор

По повод предстоящия концерт на 21 ноември и представянето на новия албум, с които Детският радиохор отбелязва 65 години от своето създаване, гост в студиото на предаването "Рано в неделя" бе маестра Венеция Караманова, главен диригент на състава. "Тази година е наистина специална за нас. Юбилеят ни провокира да направим възможно най-пъстър сезон...

публикувано на 16.11.25 в 08:00

Изложба в Столичната община показва предизвикателствата пред децата с дислексия

По повод изложбата, която бе открита в сградата на Столичната община, Александра Чолакова разказва за инициативата, посветена на децата с дислексия и другите специфични обучителни трудности. „Това е пътуваща изложба, която вече имаше няколко отправни точки – Народното събрание, Министерството на образованието и науката, Регионалния център за..

публикувано на 16.11.25 в 07:00

Нова паметна плоча в Алеята на славата в Тутракан увековечи поетесата Пенка Цанева – Бленика

Алеята на славата в Тутракан – едно от емблематичните места в Крайдунавския парк – продължи да попълва своята историческа памет. На 12 ноември бе открита четвъртата паметна плоча, посветена на поетесата Пенка Цанева – Бленика (1899 – 1978), родена в Тутракан и оставила значима следа в българската литература. Идеята за Алеята на славата бе на кмета..

публикувано на 16.11.25 в 06:35

Мариана Кирова представи "Приключенията на една блондинка"

На 12 ноември от 17:30 ч. писателката Мариана Кирова представи новото си издание „Приключенията на една блондинка“ пред приятели и почитатели на среща с автограф и „чаша вино“. Книгата представляваше второ издание на едноименния роман, като в нея бяха включени и разкази и новели. Един от разказите, озаглавен „Операция Актиния“, бе носител на първа..

публикувано на 16.11.25 в 06:22

Илиян Стойчев представи "Пространство и етажи" във Враца

Миналото като възможност за бъдещето и връзката между аналоговото и дигиталното са сред основните послания на художествената инсталация „Пространство и етажи“, представена в Младежкия дом във Враца. Нейният автор е популярният дигитален артист Илиян Стойчев. Инсталацията обединява десет стари телевизора, които възпроизвеждат от DVD устройства кратки..

публикувано на 16.11.25 в 06:04