Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средносрочният бюджет е счупен. Опасността от гръцки сценарий е факт, смята председателят на АИКБ

Васил Велев: Ако половината парламент и целият народ са в опозиция, реформи са невъзможни

"Ако миналите парламенти включиха бомбата, която тиктака, сега не режем жичките"

Васил Велев
Снимка: БГНЕС

"ГЕРБ и ПП-ДБ заедно имат 19,6% от гласовете на всички българи, които имат право на глас. 81% близо са гласували не за тях, не ги харесват. Не може с 19-20% подкрепа да се правят непопулярни мерки. Имаме нужда от правителство с максимално широка парламентарна подкрепа."

Това мнение изрази в интервю за БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Ако се постигне експертно, изчистено от спорни личности правителство на широка парламентарна основа, ще бъде възможно провеждането на непопулярни и отлагани реформи, смята той.

"Ако вие имате в парламента половината опозиция и целият народ извън парламента в опозиция, естествено, че няма да можете да направите тези реформи."

Според него сега на практика продължаваме траекторията, зададена от предходните два-три парламента.

"Грешната траектория, зададена от предходните парламенти – голям дефицит, прекомерни харчове, не според възможностите. Ако продължаваме по тази траектория, ще финишираме с 6-7% дефицит, за което ще ни трябва финансиране от порядъка на 11-12 милиарда лева."

Фискалният резерв е в състояние, което не налага спешно теглене на нов дълг, въпреки че сме на отрицателна територия, отбеляза Велев. Той добави, че миналата година по това време е имало излишък.

"Ако миналите парламенти включиха машината, бомбата, която тиктака, сега не режем някоя от жичките, така че да го спрем. Оставяме си машината да тиктака, както е настроена от предходните парламенти и тя ни води до неизбежно взривяване."

По-страшното е, че това е средносрочен проблем, той не е само за тази година. Ако не се промени нищо, и в следващите години ние ще бъдем на дефицит над 3%, предупреди Васил Велев в предаването "Преди всички".

Има голямо изоставане на публичните инвестиции, алармира той. По думите му по-страшен е спадът в частните инвестиции.

Тази година ще съберем приходи, които са значително по-големи от миналогодишните, но ръстът им ще бъде по-малък от този на разходите, които са прекомерни и изпреварват в пъти инфлацията, заяви председателят на АИКБ.

Средносрочният бюджет е счупен и трябва да се поправя, а за целта е необходима широка парламентарна подкрепа, защото това предполага непопулярни мерки, коментира Васил Велев.

Опасността от гръцки сценарий е факт, изтъкна той и подчерта, че пътят за привеждане на дефицита в нормални размери е съкращаване на разходите. Бюджетът, зададен от предходните парламенти, е разточителен, категоричен е Велев.

"Ако сега се отложат разходи и се прехвърлят в следващи години, ние ще замажем положението за няколко месеца, което след това ще се върне като бумеранг с още по-голяма сила. Едно крехко мнозинство не е в състояние да направи това, от което страната има нужда."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Лазарова с дъщеря си

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40