Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Миастения гравис - рядко и невидимо заболяване

Да се уморяваш лесно, да не можеш да отидеш на море или планина, да планираш внимателно как да изразходваш енергията си всеки ден – така изглежда животът на хората с рядкото заболяване миастения гравис, което е слабо познато у нас. То засяга четирима на един милион души и е сред невидимите заболявания, тъй като на пръв поглед няма характерни белези. Все още не е признато от държавата като заболяване, за което да се осигури модерно и безплатно поддържащо лечение.

"Имаш много ограничения – вече не мога да ходя на танци, да изкачваш планина, стълби. Колкото повече се натоварваш, толкова повече ти отнема време да се възстановиш", разказва Катя, при която всичко започва с нарушено зрение. 

Лекарите ѝ изписват очила, но тя не се подобрява. Появяват се силна умора и слабост в краката, започва да вижда двойно. След много изследвания е поставена диагноза миастения гравис. Налага ѝ се да напусне работа, тъй като средата е токсична, спира да ходи и на море – заради високите температури и влажния въздух. И се насочва към нови любими занимания.

"Когато дойде лятото и станат високи температурите, почти не се показвам навън. Мускулите ми стават като кашкавал. Всичко ми е трудно."

По същия начин хората с миастения гравис трябва да се пазят от ниските температури през зимата. От инфекции също, тъй като приемат лекарства, потискащи имунната система. Няколко медикамента им помагат да контролират заболяването и да могат да се обслужват сами, но Здравната каса заплаща само един – този, който им дава енергия. Останалите четири Катя си купува сама. Терапията е индивидуална в зависимост от това доколко се е развило заболяването при даден човек. А модерни лекарства у нас все още не са налични. Най-страшното при миастениците е кризата – появява се затруднено дишане и трябва да се направи животоспасяваща процедура.  

"В този случай се налага да ни вливат скъпи препарати, да се правят плазмаферези, имуноглобулин. Там са недофинансирани пътеките. Моето семейство не може да си позволи 20 000 лева за тази процедура, за да мога аз да се възстановя."

Благодарение на семейството си Катя се справя с дейности, изискващи излизане и придвижване. Вкъщи е самостоятелна, но е зависима от умората и трябва да организира предварително всеки свой ден.  

"Аз си планирам какво ще свърша до обяд. Ако не го прецениш това добре, физическата работа, в края на деня, ако трябва нещо да прочета на телефона, вече ми е по две."

Наричат болестта една от невидимите – няма как веднага да разпознаеш, че човек е миастеник. Добре е повече хора да знаят за нея, казва Катя. 

"Ако видят някой паднал на улицата или някой, който не може да говори добре, да не си мислят, че е наркоман или е злоупотребил с алкохола. Или ако някой млад човек е седнал в автобуса или метрото, да не си мислят, че е невъзпитан."

Миастенията засяга и деца. А напредването на заболяването се влияе от наличие на придружаващи болести, от стрес и силни емоции.  

"Може самото лечение и терапия да те вкарат в ремисия за 10-15 години, но миастенията си остава. Тя е нелечима. Не знаеш кога пак ще те потърси."

Преди няколко месеца заболяването миастения гравис беше включено в списъка на редките заболявания у нас. Това означава, че трябва да бъде създаден експертен център за лечението му, и там да бъдат осигурени модерни терапии, каквито вече има в други държави.   

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дейли Мейл": Награждаваната козметичка Ваня Габерова е сред българите, обвинени в шпионаж

Българката Ваня Габерова, награждавана козметичка, е сред петимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, пише в обширна статия "Дейли мейл" , който изчерпателно припомня цялата история. Петима българи са обвинени във Великобритания в шпионаж в полза на Русия Преди малко повече от месец британските медии гръмнаха с..

публикувано на 21.09.23 в 23:34

Разкриха парник с канабис в трънското село Бохава

Парник, в който е отглеждан канабис, е открит при специализирана полицейска операция за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред в област Перник, съобщиха от ОДМВР. Криминалисти са проверили частен имот в трънското село Бохова, собственост на 80 –годишна жена. В парник в двора на имота, са открити и иззети..

публикувано на 21.09.23 в 23:12
Ивайло Вълчев, кандидат на ИТН за кмет на София

ИТН издигна Ивайло Вълчев за кандидат за кмет на София

Ивайло Вълчев ще бъде кандидатът на "Има такъв народ" за кмет на София, обяви лидерът на формацията Слави Трифонов в изявление в една от социалните мрежи. Партията има общо повече от 150 кандидата, посочва още Трифонов, като за кметското място в Пловдив ще се борси Станислава Балабанов, а във Варна - Ивайло Костадинов. Ето кои са някои от..

публикувано на 21.09.23 в 22:15
Визита на Зеленски в Сената на САЩ

Зеленски призова Сената на САЩ за продължаване на военната помощ за Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски призова в четвъртък американските законодатели за продължаване на подкрепата за неговата страна във войната ѝ с Русия на фона на скептицизъм сред републиканците дали Конгресът трябва да одобри нов кръг от помощ за страната му, предаде Ройтерс. Зеленски говори пред Сената на САЩ в историческата стара..

публикувано на 21.09.23 в 21:58

В Генуа започна 63-ото международно изложение за яхти

В италианския град Генуа бе открито 63-ото международно изложение за лодки и яхти, което ще приключи на 26-и септември.   Голямото значение на традиционния панаир, който е един от най-големите в света посветен на развлекателното плаване, бе присъствието на петима италиански министри на откриването му: на транспорта и инфраструктура Матео..

публикувано на 21.09.23 в 21:27
Еврокомисар Илиана Иванова

Илиана Иванова: Необходимо е адекватно финансиране, за да се отдели 3% от БВП за иновации

На България е необходимо адекватно финансиране, за да може да отделя 3% от своя брутен вътрешен продукт за иновации, каза в интервю за БНР еврокомисарят по иновациите, изследванията, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, която встъпи официално в длъжност днес. Съветът на ЕС одобри Илиана Иванова за еврокомисар "Първо бих..

публикувано на 21.09.23 в 20:49

Фестивал на военните духови оркестри даде началото на честванията на Деня на Независимостта

Международният фестивал на военните духови оркестри даде началото на честванията за 115-ата годишнина от обявяването на независимостта във Велико Търново. В града за първи път в страната засвирва военен оркестър при приемането на Търновската конституция.   110 музиканти под пагон от Белгия и България участват в 16-ото издание на..

публикувано на 21.09.23 в 20:34