"Имаш много ограничения – вече не мога да ходя на танци, да изкачваш планина, стълби. Колкото повече се натоварваш, толкова повече ти отнема време да се възстановиш", разказва Катя, при която всичко започва с нарушено зрение.
Лекарите ѝ изписват очила, но тя не се подобрява. Появяват се силна умора и слабост в краката, започва да вижда двойно. След много изследвания е поставена диагноза миастения гравис. Налага ѝ се да напусне работа, тъй като средата е токсична, спира да ходи и на море – заради високите температури и влажния въздух. И се насочва към нови любими занимания.
"Когато дойде лятото и станат високи температурите, почти не се показвам навън. Мускулите ми стават като кашкавал. Всичко ми е трудно."
По същия начин хората с миастения гравис трябва да се пазят от ниските температури през зимата. От инфекции също, тъй като приемат лекарства, потискащи имунната система. Няколко медикамента им помагат да контролират заболяването и да могат да се обслужват сами, но Здравната каса заплаща само един – този, който им дава енергия. Останалите четири Катя си купува сама. Терапията е индивидуална в зависимост от това доколко се е развило заболяването при даден човек. А модерни лекарства у нас все още не са налични. Най-страшното при миастениците е кризата – появява се затруднено дишане и трябва да се направи животоспасяваща процедура.
"В този случай се налага да ни вливат скъпи препарати, да се правят плазмаферези, имуноглобулин. Там са недофинансирани пътеките. Моето семейство не може да си позволи 20 000 лева за тази процедура, за да мога аз да се възстановя."
Благодарение на семейството си Катя се справя с дейности, изискващи излизане и придвижване. Вкъщи е самостоятелна, но е зависима от умората и трябва да организира предварително всеки свой ден.
"Аз си планирам какво ще свърша до обяд. Ако не го прецениш това добре, физическата работа, в края на деня, ако трябва нещо да прочета на телефона, вече ми е по две."
Наричат болестта една от невидимите – няма как веднага да разпознаеш, че човек е миастеник. Добре е повече хора да знаят за нея, казва Катя.
"Ако видят някой паднал на улицата или някой, който не може да говори добре, да не си мислят, че е наркоман или е злоупотребил с алкохола. Или ако някой млад човек е седнал в автобуса или метрото, да не си мислят, че е невъзпитан."
Миастенията засяга и деца. А напредването на заболяването се влияе от наличие на придружаващи болести, от стрес и силни емоции.
"Може самото лечение и терапия да те вкарат в ремисия за 10-15 години, но миастенията си остава. Тя е нелечима. Не знаеш кога пак ще те потърси."
Преди няколко месеца заболяването миастения гравис беше включено в списъка на редките заболявания у нас. Това означава, че трябва да бъде създаден експертен център за лечението му, и там да бъдат осигурени модерни терапии, каквито вече има в други държави.
В навечерието на професионалния си празник - 11 май, библиотекарите, подкрепени от синдикатите, излязоха на протест пред Столична библиотека с искане за по-високи заплати. С последното Решение на Министерски съвет работещите в областта на информационно-библиографските услуги ще получат увеличение на заплатите си с едва 5%. "Те не..
Европейската комисия, представена от комисарят по правосъдието Майкъл Макграт и върховният представител за външната политика и сигурност Кая Калас, Съветът на Европа, украинският премиер Денис Шмигал, и представители на международна коалиция от държави се разбраха да подкрепят създаването на Специалния трибунал за престъплението агресия срещу..
Мисля, че новият папа няма да е лесен опонент на Тръмп. Това заяви пред БНР Красимир Иванов, продуцент и журналист, след като на втория ден от началото на конклава беше избран нов папа - Робърт Франсис Превост, който прие името Лъв ХIV. Бял дим във Ватикана, избраха нов папа 133-мата кардинали се събират за втори път – конклавът..
Полицията не изключва политически мотив за действията на младия мъж, който заля с червена боя входа на Министерството на културата. Директорът на столичната полиция Любомир Николов уточни, че 29-годишният извършител се е опитал да избяга от патрулите на МВР: "Получихме такъв сигнал. В резултат на бързите действия на служителите от отдел..
Във Велико Търново Румъния и България отбелязват Деня на Европа с двустранен културен маратон. За 18-е години на трансгранично сътрудничество между двете страни в инфраструктура, енергийна ефективност, култура и туристически продукти са инвестирани около 500 милиона евро по програмата "Интеррег". Европейските фондове не са само..
Папа Лъв XIV изнесе своята първа литургия като такъв в Сикстинската капела пред кардиналите, които го избраха вчера за 267-ия папа на Римокатолическата църква. Новоизбраният папа ще отслужи литургия с кардиналите в Сикстинската капела Папа Лъв XIV изнесе литургията "За Църквата и Папата" (Missa Pro Ecclesia a Romano Pontifice) на английски..
Виждаме европейско бъдеще за Украйна! Това каза пред БНР доц. Даниел Бенатов, университетски преподавател в Киев и публицист, като уточни: " Войната показва каква е разликата между Русия и Украйна. Украинците искат да живеят щастливо, да растат децата, да обичат, да отглеждат своите градини и т.н. Девизът на Деня за памет в Украйна е "Никога..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..