Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата за народния лечител Иван Раев и оригинални ботанически рисунки на български лечебни растения

3
Изложба от ботанически рисунки

Музеят на медицината на пловдивския медицински университет ще пренесе за две седмици част от своите експонати в Епископската базилика. Така, освен запазените уникални мозайки от най-големия храм на Филипопол от 4 – 6 век, посетителите на базиликата ще могат да разгледат и оригинални ботанически рисунки на български лечебни растения от фонда на музея.

Специален акцент в експозицията ще са и артефакти ,свързани с живота и делото на Иван Раев - на откриването на изложбата ще се разкаже за народния лечител и неговия чудодеен билков лек от проф. Георги Томов.

Билколечението се практикува от векове по земите ни , като за нашите предци растенията не са били само материален дар , но те са били символи, духовни същности и това е превъплътено във вярванията , в празниците на народа , във фолклора, в ритуалните действия, казва в "Рано в неделя" проф. Томов.  

Музеят на медицината на пловдивския медицински университет

Разбира се тези, чийто имена са записани със златни букви в пантеона на народната медицина са много, подчертава проф. Томов, като дава пример с двама от тях -  йеромонах Неофит Калчев и известният отец Матей Миткалото.  

Повод, казва още проф. Томов, в експозицията да поставим акцент на живота и делото на народния лечител Иван Раев, е 85 тата годишнина от смъртта му. Иван Раев развива своята дейност в 20-те и 30 – те години на миналия век  


Иван Раев започва да практикува тази своя терапия през 20 те години, като за това научава и италианската кралица Елена Савойска.

През 1930 година, когато нейната дъщеря става българска царица и връзките между двете страни стават много по-интензивни, Раев е помолен да изпрати голямо количество от събраните от него билки. Разбира се и да сподели начинът на приготвянето им, като в клиника в Рим започва и лечението на получилите усложнения от болестта, а в Италия по това време са много.  


Пред аудиторията в Епископската базилика ще бъдат представени и различни технологии за добиване на лечебни субстанции от билки и техния терапевтичен ефект. Ще има също дегустация на лечебни билкови чайове, приготвени от преподаватели и студенти от Фармацефтичения факултет.

И всичко това на фона на изложбата от ботанически рисунки на български лечебни растения , дело на известния наш художник Георги Пчеларов, допълва проф.Томов  

В днешни дни хората , които се занимават с билкарство са много малко , почти на изчезване са и трябва да се прави всичко възможно, за да не се загуби това ценно знание предавано през вековете , казва в заключение проф. Томов


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51