Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата за народния лечител Иван Раев и оригинални ботанически рисунки на български лечебни растения

3
Изложба от ботанически рисунки

Музеят на медицината на пловдивския медицински университет ще пренесе за две седмици част от своите експонати в Епископската базилика. Така, освен запазените уникални мозайки от най-големия храм на Филипопол от 4 – 6 век, посетителите на базиликата ще могат да разгледат и оригинални ботанически рисунки на български лечебни растения от фонда на музея.

Специален акцент в експозицията ще са и артефакти ,свързани с живота и делото на Иван Раев - на откриването на изложбата ще се разкаже за народния лечител и неговия чудодеен билков лек от проф. Георги Томов.

Билколечението се практикува от векове по земите ни , като за нашите предци растенията не са били само материален дар , но те са били символи, духовни същности и това е превъплътено във вярванията , в празниците на народа , във фолклора, в ритуалните действия, казва в "Рано в неделя" проф. Томов.  

Музеят на медицината на пловдивския медицински университет

Разбира се тези, чийто имена са записани със златни букви в пантеона на народната медицина са много, подчертава проф. Томов, като дава пример с двама от тях -  йеромонах Неофит Калчев и известният отец Матей Миткалото.  

Повод, казва още проф. Томов, в експозицията да поставим акцент на живота и делото на народния лечител Иван Раев, е 85 тата годишнина от смъртта му. Иван Раев развива своята дейност в 20-те и 30 – те години на миналия век  


Иван Раев започва да практикува тази своя терапия през 20 те години, като за това научава и италианската кралица Елена Савойска.

През 1930 година, когато нейната дъщеря става българска царица и връзките между двете страни стават много по-интензивни, Раев е помолен да изпрати голямо количество от събраните от него билки. Разбира се и да сподели начинът на приготвянето им, като в клиника в Рим започва и лечението на получилите усложнения от болестта, а в Италия по това време са много.  


Пред аудиторията в Епископската базилика ще бъдат представени и различни технологии за добиване на лечебни субстанции от билки и техния терапевтичен ефект. Ще има също дегустация на лечебни билкови чайове, приготвени от преподаватели и студенти от Фармацефтичения факултет.

И всичко това на фона на изложбата от ботанически рисунки на български лечебни растения , дело на известния наш художник Георги Пчеларов, допълва проф.Томов  

В днешни дни хората , които се занимават с билкарство са много малко , почти на изчезване са и трябва да се прави всичко възможно, за да не се загуби това ценно знание предавано през вековете , казва в заключение проф. Томов


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15