Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев - сред малкото ярки политически фигури в известния състав на новото правителство

Асен Василев
Снимка: БТА

Ако кабинетът „Денков – Габриел“ получи одобрението на парламента и e в предварително известния състав и структура, във финансовото министерство ще се върне съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев. Еврофондовете и Планът за възстановяване и устойчивост ще бъдат в неговия ресор, но без вицепремиерски пост.

След разпространените записи от заседанието на политическата сила, Василев е пестелив откъм публични изказвания, информира репортерът Марта Младенова

Асен Василев предаде поста на финансов министър на своята заместничка Росица Велкова преди десет месеца и тя ръководи министерството в двата служебни кабинета „Донев“, а отговорността за евросредствата – на вицепремиера Атанас Пеканов. В служебния кабинет "Янев“, когато за пръв път Василев седна в министерския стол в МФ, именно Пеканов отговаряше за еврофондовете и възстановителния план.

След това Василев бе вицепремиер и министър на финансите в редовния кабинет „Петков“, като една от първите му задачи бе да смени ръководителите на двете приходни агенции. Излъчените от него кадри обаче не останаха, когато служебното правителство встъпи в длъжност. Още в началото на управлението на кабинета „Донев“ - 1 Росица Велкова даде пресконференция, на която представи доста тежко състояние на държавната хазна. Въпреки това хазната завърши на минус от по-малко от три процента през 2022-ра година, а в момента държавните финанси се ръководят именно чрез удължителния закон на този бюджет, чийто проект бе сериозно променен от Народното събрание.

Влизането на Асен Василев в състава на кабинета „Денков – Габриел“ бе един от компромисите, които изглеждаше почти непреодолим от страна на „Продължаваме промяната“. Въпреки това се стигна до крачка назад, след като Денков представи пред журналисти Василев като номинация за вицепремиер, но след това стана ясно, че ще ръководи европарите като ресор, но без поста на заместник министър – председател. Той е и една от малкото ярки политически фигури в предварително известния състав на потенциалното ново редовно правителство, което е изправено пред задачата да гласува Бюджет 2023-та година при удължителен закон, изтичащ на 10 юни. Неофициално се очаква удължаването на този закон, предложено от служебния кабинет, тази седмица да бъде гласувано в парламента на две четения, за да даде възможност на новия екип на Министерството на финансите да разработи финансова рамка – с дефицит до 3 % от БВП, ако спази предварителните си заявки.

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български и испански военнослужещи показаха бойни способности на полигона "Црънча“

Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..

публикувано на 13.02.25 в 20:17
Председателят на групата на

Ощетява ли Столичната община договорът с превозвача за северните райони на София

Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София.  Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година:  "Поредна далавера  в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..

публикувано на 13.02.25 в 19:59
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 13 февруари 2025

Рюте и Хегсет са категорични, че американски войски няма да се оттеглят от Европа

Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..

публикувано на 13.02.25 в 19:42
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35