Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентска книга за мисията на издателя

2
Светлана Дичева, д-р Георги Александров и Румяна Георгиева (от ляво на дясно)
Снимка: Личен архив

Сборникът „Пътищата между страниците“ е посветен на 25-годишнината на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Книгата е творческият резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров.

Всички авторски текстове са написани от студентите по книгоиздаване във втори курс. Тяхно дело е и цялостният издателски процес на редактиране, коригиране, дизайн и предпечатна подготовка.

Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“

"Премиерата на „Пътищата между страниците“ ще бъде днес - 7 юни от 18.00 ч. в Аула Магна във Факултета по журналистика и масова комуникация. Ще бъде показан и кратък студентски филм за развитието на специалността „Книгоиздаване“. Всички гости на събитието ще получат екземпляр от сборника. Електронното му издание е достъпно в сектора за учебни медии на сайта на Факултета по журналистика и масова комуникация", разказа за "Графити по въздуха" д-р Георги Александров, преподавател.

Срещите и интервютата на студентите проследяват пътищата от аудиторията до професионалния успех на изявени личности както от образователната, така и от практическата сфера на книгоиздаването.

Текстовете от първия раздел на сборника са посветени на преподаватели с дългогодишен принос към академичното развитие на специалността.

Сборникът „Пътищата между страниците“

Анкета сред студенти от всички курсове отразява мненията им за учебния процес и очакванията им за бъдеща реализация.

Във втория раздел читателят се запознава с близо двадесет представители на различни випуски, които днес изпълняват многообразни роли от богатия спектър на издателската професия: преводачи, редактори, литературни агенти, сътрудници на свободна практика, основатели и управители на издателства, буктюбъри.

"Ние бяхме разделени по екипи при написването на книгата, но именно тя ни сплоти и всички допринесоха много за създаването й", каза пред "Хоризонт" Румяна Георгиева от учебното издателство на ФЖМК.

"С книгата искахме да дадем отговори на въпросите какво изучават студентите по "Книгооиздаване" и каква реализация могат да намерят след това - книгата дава изчерпателен отговор на това", допълни още Георгиева.


Още по темата в звукавия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15