Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За цената на 2 милиграма живот... Проблем с е-протоколите за лекарства на хронично болните

Снимка: БГНЕС

"За цената на 2 милиграма живот" – така започва разказът на един от малкото белодробно трансплантирани пациенти у нас за борбата да получи животоподдържащите си лекарства от Здравната каса
Наталия Маева, която е с нов бял дроб от седем години, пита: "Защо трябва да продължаваме да живеем по този начин в хаос и некомпетентност?", след като се разкарва между лекари и чиновници в продължение на дни. И към днешна дата не знае кога ще й бъде отпуснато едно от лекарствата, след като дозировката му е променена и се налага това да бъде одобрено от комисия в здравния ни фонд. 

36 часа разкарване между лекарски кабинети и гишета в столичната районна здравноосигурителна каса – това преживява Наталия Маева в началото на седмицата, докато се опитва да подаде документи за отпускане на лекарствата, поддържащи живота й на трансплантирана с бял дроб. Първият проблем, с който се сблъсква, е въведената дигитализация – електронното изпращане на протокол до Здравната каса и електронното му връщане към личния лекар, за което обаче има гратисен период до края на юни с вариант това да се случи на хартия. Наталия занася в районната здравна каса нужните документи на хартия, но служителите не ги приемат

Колко масов е проблемът с неуспешното изпращане на електронни документи от лекари до системата на Здравната каса – това попитахме институцията, харчеща парите от нашите здравни осигуровки. Конкретен отговор не получихме. Според информацията са дадени нужните указания на лекарите-специалисти и на лечебните заведения в хода на поетапното въвеждане на различните видове електронни протоколи, а електронната услуга не е преустановявана от 1 март. И така, част от документите на Наталия са изпратени по електронен път, останалите са подадени на хартия, но това води до успешното издаване на протокол само за едното от двете лекарства, които са й нужни всеки ден. Другото е с увеличена дозировка. Става дума за 2 милиграма и още разкарване по кабинети и гишета. 

"Не мога да възприема, че увеличаването на терапията ми с един милиграм, означава изискването на още 3 документа. Не можете да си представите колко обидно е като пациент ти да се чувстваш, че крадеш нещо едва ли не, а то ти се полага и ти трябва да продължиш да се бориш за своя живот", недоумява тя.

Освен да набави допълнителните документи, Наталия трябва да си осигури запас от лекарството, докато чака комисия в Здравната каса да одобри промяната в дозировката. Според нормативния ред срокът за произнасяне е 30 дни, като комисията разглежда документите на първото възможно заседание, за да се избегне прекъсване в лечението. На въпрос как даден пациент може да си осигури нужните дози от лекарството, докато изчаква решението на комисията, от Здравната каса отговориха, че до получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение, човек продължава терапията с лекарството, с което се е лекувал, освен ако не се появят алергични реакции. 

Кой носи отговорност за това да няма прекъсване в животоподдържащата терапия на даден пациент? – друг въпрос, който зададохме на Здравната каса. Отговорът - чрез въвеждането на електронни протоколи се постига скъсяване на периода за разглеждане на документите.  

"Защо изобщо на някой в НЗОК трябва да му пука за някаква трансплантирана?" – пита Наталия, която за разлика от други трима белодробно трансплантирани българи не е здравен емигрант

"В Австрия тази процедура е сведена до обаждане до личния ти лекар с молба да бъде отпусната месечната ти терапия. Там няма този тежък режим на протоколи", обясни тя.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младши лекари държат плакати, докато стачкуват пред болницата на Университетския колеж в Лондон, 11 април 2023 г.

Предупредиха младшите лекари във Великобритания да не стачкуват

Във Великобритания ръководителите на здравните служби предупредиха младшите лекари, че може "никога да не си възвърнат" доверието на пациентите, ако стачкуват отново, тъй като проучвания показват, че обществеността вече се е обърнала срещу тях, съобщи вестник "Таймс".  Двама от водещите лекари в страната призоваха Британската медицинска..

публикувано на 12.07.25 в 03:29
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Оранжев код за горещини в части от Англия

Оранжев код за горещини е в сила в Южна Англия, Мидландс и Източна Англия, след като трета гореща вълна за лятото обхвана Обединеното кралство.  Предупрежденията влязоха в сила в петък и ще останат валидни до понеделник сутринта, съобщи Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство. По-лек предупредителен жълт код остава в сила за..

публикувано на 12.07.25 в 03:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

Съдът остави в ареста Благомир Коцев и другите трима задържани

Софийски градски съд остави в ареста кмета на Варна Благомир Коцев и другите трима задържани за корупционни престъпления. Заседанието продължи повече от 6 часа и след дълго мислене на съдебният състав постанови, че на този етап от развитието на досъдебното производство са налице достатъчно данни за участието на Благомир Коцев, кмет на Варна...

публикувано на 12.07.25 в 00:45

Благомир Коцев: Вярвам в съда и съм абсолютно убеден в правотата си

"Вярвам в правосъдието, абсолютно убеден съм в правотата си и смятам, че това ще се докаже в хода на делото", каза пред съдебния състав на Софийски градски съд кметът на Варна Благомир Коцев, предаде БТА. Съдебният състав се оттегли на съвещание, за да прецени какви ще са мерките за неотклонение на Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и..

публикувано на 11.07.25 в 22:36

Населението на ЕС се увеличава за четвърта поредна година, но в България намалява с над 8000 души

Населението на Европейския съюз се увеличава четвърта поредна година основно заради миграцията му, отчита Евростат. Жителите на България обаче намаляват с над 8000 души през последната година. Населението на ЕС към 1-ви януари тази година е 450,4 млн. души или с над 1 млн. повече, отколкото през в началото на миналата година. Евростат..

публикувано на 11.07.25 в 22:05

Одобрена е изпълнената постоянна организация на движение на ул."Опълченска" в столицата

Административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул. "Опълченска" в участъка между бул. "Тодор Александров" и бул."Сливница" приключи с положително становище на Приемателната комисия, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Регламентирани са две бус ленти в посока за движение на градския..

публикувано на 11.07.25 в 21:50
Асен Василев

А. Василев: Давам си имунитета, за да се разследват обвиненията към мен на Пламенка Димитрова

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви, че е готов да си даден депутатския имунитет, за да могат да бъдат разследвани обвиненията на Пламенка Димитрова, че той е трябвало да бъде получател на част от поискания ѝ подкуп от 15 процента, за да спечели обществена поръчка на Община Варна за 1 500 000 лева. Името на..

публикувано на 11.07.25 в 21:27