36 часа разкарване между лекарски кабинети и гишета в столичната районна здравноосигурителна каса – това преживява Наталия Маева в началото на седмицата, докато се опитва да подаде документи за отпускане на лекарствата, поддържащи живота й на трансплантирана с бял дроб. Първият проблем, с който се сблъсква, е въведената дигитализация – електронното изпращане на протокол до Здравната каса и електронното му връщане към личния лекар, за което обаче има гратисен период до края на юни с вариант това да се случи на хартия. Наталия занася в районната здравна каса нужните документи на хартия, но служителите не ги приемат.
Колко масов е проблемът с неуспешното изпращане на електронни документи от лекари до системата на Здравната каса – това попитахме институцията, харчеща парите от нашите здравни осигуровки. Конкретен отговор не получихме. Според информацията са дадени нужните указания на лекарите-специалисти и на лечебните заведения в хода на поетапното въвеждане на различните видове електронни протоколи, а електронната услуга не е преустановявана от 1 март. И така, част от документите на Наталия са изпратени по електронен път, останалите са подадени на хартия, но това води до успешното издаване на протокол само за едното от двете лекарства, които са й нужни всеки ден. Другото е с увеличена дозировка. Става дума за 2 милиграма и още разкарване по кабинети и гишета.
"Не мога да възприема, че увеличаването на терапията ми с един милиграм, означава изискването на още 3 документа. Не можете да си представите колко обидно е като пациент ти да се чувстваш, че крадеш нещо едва ли не, а то ти се полага и ти трябва да продължиш да се бориш за своя живот", недоумява тя.
Освен да набави допълнителните документи, Наталия трябва да си осигури запас от лекарството, докато чака комисия в Здравната каса да одобри промяната в дозировката. Според нормативния ред срокът за произнасяне е 30 дни, като комисията разглежда документите на първото възможно заседание, за да се избегне прекъсване в лечението. На въпрос как даден пациент може да си осигури нужните дози от лекарството, докато изчаква решението на комисията, от Здравната каса отговориха, че до получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение, човек продължава терапията с лекарството, с което се е лекувал, освен ако не се появят алергични реакции.
Кой носи отговорност за това да няма прекъсване в животоподдържащата терапия на даден пациент? – друг въпрос, който зададохме на Здравната каса. Отговорът - чрез въвеждането на електронни протоколи се постига скъсяване на периода за разглеждане на документите.
"Защо изобщо на някой в НЗОК трябва да му пука за някаква трансплантирана?" – пита Наталия, която за разлика от други трима белодробно трансплантирани българи не е здравен емигрант.
"В Австрия тази процедура е сведена до обаждане до личния ти лекар с молба да бъде отпусната месечната ти терапия. Там няма този тежък режим на протоколи", обясни тя.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.В Гърция в училищата с религиозна насоченост се влиза с изпити. Увеличава се интересът сред децата към тях, отчита министерството на образованието. В Гърция има девет църковни гимназии и лицеи. В тях се преподава с акцент върху изучаване на византийска културна традиция и православно богословие. Обучението е безплатно...
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. Президентът Радев се аргументира: Предложих референдум, не партия! Борисов: НС трябва..
Напрежението между двете ядрени сили Индия и Пакистан продължава да се засилва. Двете страни се обвиняват взаимно в изстрелване на ракети по авиобази. По-рано днес Исламабад обяви, че е започнал военна операция срещу Индия, след индийска ракетна атака. Съобщено беше за петима убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази..
"В един свят, който бързо се променя, трябва да се търсят нови акценти, но и решения на проблемите на хората, да се види накъде върви самата църква" . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на портал "Култура", специализирал в Папския институт за Изтока, след избора на Робърт Франсис Превост за папа. Бял..
80 години след края на Втората световна война, в Москва смятат, че руските сили в Украйна продължават битката с нацизма. Лидерите на Франция, Великобритания и Полша, както и новият канцлер в Берлин, пък са в Киев, защото виждат в Русия някога победеното зло. Докато трябва да честваме мира, не спира израелската война в Газа, възобнови се и..
Делян Пеевски: Изчерпан парламент… Търпението ми се изчерпва! Парламентът и търпението на г-н Пеевски се изчерпват, но пък от друга страна - който може да черпи жива вода от държавния бюджет, сигурно може да си наточи и малко търпение . Че даже и нас може да почерпи в пощенския хоремаг. Все пак в бюджета гласуваха 10 милиона лева за..
В дебати с млади кипърци на тема "Твоята Европа, твоето бъдеще" ще участват днес в Никозия председателят на Европейския парламент Роберта Мецола и президентът на Кипър Никос Христодулидис. Визитата на Роберта Мецола е кулминацията на честванията на Деня на Европа и 21-ата годишнина от присъединяването на Кипър към Европейският съюз, а също с..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..