Поредно лято артистите от Софийската опера и балет няма да почиват, защото са подготвили сценични версии на най-добрите си спектакли, които ще покажат на няколко локации в страната под открито небе. Черити са летните фестивали, които може да очаква публиката.
14-то издание на „Опера в парка“, осмото на „Опера на върховете“ и четвъртото на „Музи на водата“ е подготвила трупата на Софийската опера и балет. Новият фестивал това лято е Вагнеров, в който са включени „Пръстенът на нибелунга“, „Тристан и Изолда“, „Парсифал“ и „Летящият холандец“. На него постави акцент директорът на операта акад. Пламен Карталов не само защото е нов фестивал, а защото намерението му е след 13 години публиката да види един нов, втори режисьорски прочит на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, като посвещение на 210 години от рождението на Рихард Вагнер. Новата продукция е и едно ново преосмисляне на първия български „Пръстен“ на сцената на Софийската опера, създаден само с български артисти, в периода 2010 - 2013-та година.
„През последните 13 години е традиция на нашия прекрасен театър да направи едни завой от традиционната българска, италианска и руска класика и да отиде към един репертоар, който е световен и европейски. Ние тръгнахме убедено и представихме нашето изкуство“
Четирите части на новата постановка „Пръстенът на нибелунга“ „Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“ публиката ще види между 8 и 13 юли. „Тристан и Изолда“ ще се играе на 13 юли, а „Парсифал“ на 25-ти следващия месец. Един от Вагнеровите спектакли – „Летящият холндец“, ще бъде показан на под открито небе – на сцената на Панчаревското езеро на 29 и на 30 юли.
Пак там – на Панчаревското езеро, за четвърта поредна година публиката е канена на фестивала „Музи на водата“. Освен „Летящият холандец“, в края на юли и хитовия мюзикъл „Мама миа!“ през август, на специалната платформа ще се изяви балетът на Софийската опера, разказа примабалерината Боряна Петрова:
„Идеята на академик Карталов за оперни и балетни спектакли на открито е една чудесна инициатива. За публиката това също е нещо различно. Започваме с „Лебедово езеро“ на 14, 15, 16 юни и 20, 21 и 22 юли. Продължаваме с „Дон Кихот“ и „Кармина Бурана“.
„Сън в лятна нощ“, „Кармен-сюита“ и „Болеро“ допълват програмата на фестивала „Музи на водата“, като и трите спектакъла ще са през август. Пак в най-отпускарския месец артистите ще играят и на осмото издание на „Опера на върховете“ на Белоградчишките скали. Там освен балетите „Кармина бурана“ и „Дон Кихот“, ще има и премиера. На 4, 5 и 6 август, от 20 часа публиката ще може да види за първи път „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини.
Най-старият фестивал на открито – този в парка на Военната академия в столицата, ще има своето 14-то издание, което започва още този месец. Там спектаклите са само детски. От 24 юни до края на юли най-малките зрители са канени на „Концерт за бебоци“, „Трите прасенца“, „Изгубената принцеса“, „Вълшебната флейта“, „Вълкът и седемте козлета“, „Мечо пух“, „Червената шапчица“ и „Шегобийко на острова на чудесата“.
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..