Поредно лято артистите от Софийската опера и балет няма да почиват, защото са подготвили сценични версии на най-добрите си спектакли, които ще покажат на няколко локации в страната под открито небе. Черити са летните фестивали, които може да очаква публиката.
14-то издание на „Опера в парка“, осмото на „Опера на върховете“ и четвъртото на „Музи на водата“ е подготвила трупата на Софийската опера и балет. Новият фестивал това лято е Вагнеров, в който са включени „Пръстенът на нибелунга“, „Тристан и Изолда“, „Парсифал“ и „Летящият холандец“. На него постави акцент директорът на операта акад. Пламен Карталов не само защото е нов фестивал, а защото намерението му е след 13 години публиката да види един нов, втори режисьорски прочит на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, като посвещение на 210 години от рождението на Рихард Вагнер. Новата продукция е и едно ново преосмисляне на първия български „Пръстен“ на сцената на Софийската опера, създаден само с български артисти, в периода 2010 - 2013-та година.
„През последните 13 години е традиция на нашия прекрасен театър да направи едни завой от традиционната българска, италианска и руска класика и да отиде към един репертоар, който е световен и европейски. Ние тръгнахме убедено и представихме нашето изкуство“
Четирите части на новата постановка „Пръстенът на нибелунга“ „Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“ публиката ще види между 8 и 13 юли. „Тристан и Изолда“ ще се играе на 13 юли, а „Парсифал“ на 25-ти следващия месец. Един от Вагнеровите спектакли – „Летящият холндец“, ще бъде показан на под открито небе – на сцената на Панчаревското езеро на 29 и на 30 юли.
Пак там – на Панчаревското езеро, за четвърта поредна година публиката е канена на фестивала „Музи на водата“. Освен „Летящият холандец“, в края на юли и хитовия мюзикъл „Мама миа!“ през август, на специалната платформа ще се изяви балетът на Софийската опера, разказа примабалерината Боряна Петрова:
„Идеята на академик Карталов за оперни и балетни спектакли на открито е една чудесна инициатива. За публиката това също е нещо различно. Започваме с „Лебедово езеро“ на 14, 15, 16 юни и 20, 21 и 22 юли. Продължаваме с „Дон Кихот“ и „Кармина Бурана“.
„Сън в лятна нощ“, „Кармен-сюита“ и „Болеро“ допълват програмата на фестивала „Музи на водата“, като и трите спектакъла ще са през август. Пак в най-отпускарския месец артистите ще играят и на осмото издание на „Опера на върховете“ на Белоградчишките скали. Там освен балетите „Кармина бурана“ и „Дон Кихот“, ще има и премиера. На 4, 5 и 6 август, от 20 часа публиката ще може да види за първи път „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини.
Най-старият фестивал на открито – този в парка на Военната академия в столицата, ще има своето 14-то издание, което започва още този месец. Там спектаклите са само детски. От 24 юни до края на юли най-малките зрители са канени на „Концерт за бебоци“, „Трите прасенца“, „Изгубената принцеса“, „Вълшебната флейта“, „Вълкът и седемте козлета“, „Мечо пух“, „Червената шапчица“ и „Шегобийко на острова на чудесата“.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..