Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийската опера и балет с богата лятна програма

Снимка: Софийска опера и балет

Поредно лято артистите от Софийската опера и балет няма да почиват, защото са подготвили сценични версии на най-добрите си спектакли, които ще покажат на няколко локации в страната под открито небе. Черити са летните фестивали, които може да очаква публиката.  

14-то издание на „Опера в парка“, осмото на „Опера на върховете“ и четвъртото на „Музи на водата“ е подготвила трупата на Софийската опера и балет. Новият фестивал това лято е Вагнеров, в който са включени „Пръстенът на нибелунга“, „Тристан и Изолда“, „Парсифал“ и „Летящият холандец“. На него постави акцент директорът на операта акад. Пламен Карталов не само защото е нов фестивал, а защото намерението му е след 13 години публиката да види един нов, втори режисьорски прочит на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, като посвещение на 210 години от рождението на Рихард Вагнер. Новата продукция е и едно ново преосмисляне на първия български „Пръстен“ на сцената на Софийската опера, създаден само с български артисти, в периода 2010 - 2013-та година. 

„През последните 13 години е традиция на нашия прекрасен театър да направи едни завой от традиционната българска, италианска и руска класика  и да отиде към един репертоар, който  е световен и европейски. Ние тръгнахме убедено  и представихме нашето изкуство“

Четирите части на новата постановка „Пръстенът на нибелунга“ „Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“ публиката ще види между 8 и 13 юли. „Тристан и Изолда“ ще се играе на 13 юли, а „Парсифал“ на 25-ти следващия месец. Един от Вагнеровите спектакли – „Летящият холндец“, ще бъде показан на под открито небе – на сцената на Панчаревското езеро на 29 и на 30 юли.  

Пак там – на Панчаревското езеро, за четвърта поредна година публиката е канена на фестивала „Музи на водата“. Освен „Летящият холандец“, в края на юли и хитовия мюзикъл „Мама миа!“ през август, на специалната платформа ще се изяви балетът на Софийската опера, разказа примабалерината Боряна Петрова: 

„Идеята на академик Карталов за оперни и балетни спектакли на открито е една чудесна инициатива. За публиката това също е нещо различно. Започваме с „Лебедово езеро“ на 14, 15, 16 юни и 20, 21 и 22 юли. Продължаваме с „Дон Кихот“ и „Кармина Бурана“.

„Сън в лятна нощ“, „Кармен-сюита“ и „Болеро“ допълват програмата на фестивала „Музи на водата“, като и трите спектакъла ще са през август. Пак в най-отпускарския месец артистите ще играят и на осмото издание на „Опера на върховете“ на Белоградчишките скали. Там освен балетите „Кармина бурана“ и „Дон Кихот“, ще има и премиера. На 4, 5 и 6 август, от 20 часа публиката ще може да види за първи път „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини.  

Най-старият фестивал на открито – този в парка на Военната академия в столицата, ще има своето 14-то издание, което започва още този месец. Там спектаклите са само детски. От 24 юни до края на юли най-малките зрители са канени на „Концерт за бебоци“, „Трите прасенца“, „Изгубената принцеса“, „Вълшебната флейта“, „Вълкът и седемте козлета“, „Мечо пух“, „Червената шапчица“ и „Шегобийко на острова на чудесата“. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45