Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава ли традицията в Сливен "деца да раждат деца"?

Снимка: БГНЕС

Област Сливен бе обявена през 2020 година от Националния статистически институт за областта с най-младо население. Постижението обаче не се дължи на подобрени икономически и социални показатели, а е в резултат на демографския прираст на ромското население и раждаемостта в ранна възраст.


Историята помни не е един и два медийни разказа за майки на по 12-години. И така до 18-годишна възраст, когато вече във фамилията има две - три деца.

Твърдение: Заради традицията за ранни бракове сред ромското население в Сливен продължава практиката "деца да раждат деца"

Статистиката сочи, че в Сливен вече няма родилки на 12 години, поне през последните две години. През 2021 година в областта на 13-годишна възраст са родили 7 момичета, през 2022 те са 5.  С увеличаване на възрастта се увеличават и родилките - за 2022 година 14-годишните родилки са били 30, 15-годишните 88, 16-годишните 107, 17-годишните 154.

Всички тези деца би трябвало да са на училище, а не в родилния дом.

В тази връзка от Районната прокуратура обявиха, че се наблюдава ръст на  образуваните досъдебни производства, свързани с ранните бракове и раждане. Говорителят на Районната прокуратура Катя Стаменова посочи, че през миналата година има 160 досъдебни производства, а повече от половината – 92, са внесени в съда.  Осъдените през миналата година са 99 души.  Най-често под ударите на закона попадат родителите на малолетните майки, дори има осъдени с наложни ефективни присъди, като в повечето случаи става въпрос за условни присъди или пробация и глоба.



Как изглежда действителността в ромските махали отвъд сухите цифри? Това знаят медицинските сестри от Центъра за майчино и детско здраве към УНИЦЕФ. Те са опората на младите майки в трудните моменти след раждането, те са и тези, които им обясняват как да гледат децата и да поддържат здравето си.

Ръководителят на центъра Лилка Колева потвърди, че един от основните проблеми е практиката "деца раждат деца". Ранното раждане носи и здравословни проблеми - много често новородените са недоносени, което става причина за изоставяне на тези деца от майките им.

Според Лилка Колева в практиката на ранните бракове не става въпрос за традиция, а момичетата са обект на финансови сделки. Проблемът според нея е, че няма наказани родители на децата, които твърде рано стават майки. Тя посочи, че има случай на "продадено" момиче за 200 лева.

Марияна и Василка са две жени от квартал "Надежда", които преди години са станали майки на невръстна възраст. Първото им раждане е на 15-годишна възраст. Днес едната има пет деца, а другата три. По техните думи има промяна на нагласите и сега много от младежите не бързат рано да сключват бракове. 

Заключение

Твърдението, че заради традицията за ранни бракове сред ромското население в Сливен продължава практиката "деца да раждат деца", е ВЯРНО.  Налице са нагласи и позитивни тенденции за намаляване броя на ражданията от момичета под 18-годишна възраст, но въпреки това и през миналата година те са стотици.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19