Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава ли традицията в Сливен "деца да раждат деца"?

Снимка: БГНЕС

Област Сливен бе обявена през 2020 година от Националния статистически институт за областта с най-младо население. Постижението обаче не се дължи на подобрени икономически и социални показатели, а е в резултат на демографския прираст на ромското население и раждаемостта в ранна възраст.


Историята помни не е един и два медийни разказа за майки на по 12-години. И така до 18-годишна възраст, когато вече във фамилията има две - три деца.

Твърдение: Заради традицията за ранни бракове сред ромското население в Сливен продължава практиката "деца да раждат деца"

Статистиката сочи, че в Сливен вече няма родилки на 12 години, поне през последните две години. През 2021 година в областта на 13-годишна възраст са родили 7 момичета, през 2022 те са 5.  С увеличаване на възрастта се увеличават и родилките - за 2022 година 14-годишните родилки са били 30, 15-годишните 88, 16-годишните 107, 17-годишните 154.

Всички тези деца би трябвало да са на училище, а не в родилния дом.

В тази връзка от Районната прокуратура обявиха, че се наблюдава ръст на  образуваните досъдебни производства, свързани с ранните бракове и раждане. Говорителят на Районната прокуратура Катя Стаменова посочи, че през миналата година има 160 досъдебни производства, а повече от половината – 92, са внесени в съда.  Осъдените през миналата година са 99 души.  Най-често под ударите на закона попадат родителите на малолетните майки, дори има осъдени с наложни ефективни присъди, като в повечето случаи става въпрос за условни присъди или пробация и глоба.



Как изглежда действителността в ромските махали отвъд сухите цифри? Това знаят медицинските сестри от Центъра за майчино и детско здраве към УНИЦЕФ. Те са опората на младите майки в трудните моменти след раждането, те са и тези, които им обясняват как да гледат децата и да поддържат здравето си.

Ръководителят на центъра Лилка Колева потвърди, че един от основните проблеми е практиката "деца раждат деца". Ранното раждане носи и здравословни проблеми - много често новородените са недоносени, което става причина за изоставяне на тези деца от майките им.

Според Лилка Колева в практиката на ранните бракове не става въпрос за традиция, а момичетата са обект на финансови сделки. Проблемът според нея е, че няма наказани родители на децата, които твърде рано стават майки. Тя посочи, че има случай на "продадено" момиче за 200 лева.

Марияна и Василка са две жени от квартал "Надежда", които преди години са станали майки на невръстна възраст. Първото им раждане е на 15-годишна възраст. Днес едната има пет деца, а другата три. По техните думи има промяна на нагласите и сега много от младежите не бързат рано да сключват бракове. 

Заключение

Твърдението, че заради традицията за ранни бракове сред ромското население в Сливен продължава практиката "деца да раждат деца", е ВЯРНО.  Налице са нагласи и позитивни тенденции за намаляване броя на ражданията от момичета под 18-годишна възраст, но въпреки това и през миналата година те са стотици.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Районният прокурор на Велико Търново Тихомир Шабов дава информация по случая.

Простреляното в Арбанаси момиче е оперирано и е в добро общо състояние

Бизнесменът Димитър Бонзов, с чийто законно притежаван боен револвер вчера 11-годишно момче простреля в крака 12-годишно момиче на празненство в Арбанаси, вече е освободен от ареста. След изготвянето на възложените от наблюдаващия прокурор експертизи ще му бъде повдигнато обвинение, заяви за БНР районният прокурор на Велико Търново Тихомир Шабов...

публикувано на 13.05.24 в 17:32
Министър-председателят на Сърбия Милош Вучевич (вляво) и министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба - Белград, 13 май 2024

Сръбският премиер Милош Вучевич изрази подкрепа за Украйна

Пред гостуващия в Белград украински външен минстър Дмитро Кулеба новият премиер на Сърбия Милош Вучевич е изразил подкрепа за Украйна, но не и готовност Сърбия да подкрепи санкции срещу Русия, предаде "Ройтерс".  Агенцията цитира изявление на Вучевич, в което се казва, че Белград е отворен за приятелски дискусии по всички въпроси на всички нива, и че..

публикувано на 13.05.24 в 17:11

Велизар Шаламанов: Смените, които прави Путин, не са добри новини за Украйна, защото са верни решения

Смените, които прави руският президент Путин, не са добри новини за Украйна, защото са верни решения за това, което той иска да постигне . Това каза пред БНР експертът по сигурност Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната. Путин освободи Шойгу от поста министър на отбраната Според него е била очаквана смяната на военния министър..

публикувано на 13.05.24 в 17:11

Националната Априловска гимназия изпрати тържествено випуск 2024-та

Националната Априловска гимназия в Габрово изпрати тържествено випуск 2024-та, чийто абитуриентски бал предстои на 24 май. 128 момичета и момчета ще продължат образованието си в наши и чуждестранни университети. По стара традиция в Националната Априловска гимназия единадесетокласниците подготвят изпращане на абитуриентите. Снимки и спомени от..

публикувано на 13.05.24 в 16:51
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре е да се гледат числата, но има и морално-етичен момент

Бюджетът на ДОО се приема с прогнозни данни, а вече са ясни реалните числа от НСИ и затова процентът за индексация на пенсиите е 10, а не 11 . Това каза пред БНР Христина Христова, бивш социален министър.  От 1-ви юли пенсиите, отпуснати до края на миналата година, се повишават с 11% Повишението на пенсиите от 1 юли може да бъде с..

публикувано на 13.05.24 в 16:32
Атанас Запрянов, служебен министър на отбраната

Министър Запрянов: Самолетите F-16 Block 70 могат да бъдат ремонтирани и само в България

Американските бойни самолети F-16 Block 70, чиято доставка се очаква от следващата година, могат да бъдат ремонтирани и само в България. Това обяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов на семинар  за сигурността в София. "Превъоръжаването на Военновъздушните сили със самолет F-16 Block 70 ще допринесе за въвеждане на нови..

публикувано на 13.05.24 в 16:22
Прокурорът по делото Виолета Желева.

СГС отказа да пусне от ареста бившия дипломат Красимира Трифонова, обвинена в убийство

Софийският градски съд (СГС) отказа да пусне от ареста бившия дипломат Красимира Трифонова, обвинена заедно с дъщеря ѝ Габриела в убийството на зет ѝ Пейо Пеев. Решението на съда не е окончателно.  Тормоз, фиктивен брак, битки за бащинство - довели до смърт Още за мотивите на съда: С аргумент, че е невинна и иска да е извън ареста, за..

публикувано на 13.05.24 в 16:11