Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йона Тукусер за ужаса на глада през войните в картини и звук

2
Йона Тукусер
Снимка: Личен архив

Нека страданието на хората ни служи да ни обедини, а не да ни разделя, като причинява вражда и разпалва нови войни“. Това послание за мир отправя към света живописецът в "Нощен Хоризонт"  - Йона Тукусер. Българската художничка е бесарабска българка. Родена е в българското село Главан, откъдето, както тя самата споделя „черпи енергия, сили и теми за своето творчество“.

През последните години Йона се заема със социална тема, свързана с проблемите на глада в съвременния свят, в рамките на своя интердисциплинарен проект „Глад“. Тя е един от пионерите на метамодернистичното движение.

Тукусер издава и музикален албум. Музикалният албум и документалният филм «Антропофаг» представят реални истории от масовият глад в Бесарабия, Украйна през 1946-1947 г. (Нито музиката, нито филма са свързани с истории от Гладомора през 1932-33 г.)

Кадър от документалният филм «Антропофаг»

"13 години се занимавам с темата за глада. Правя независимо историческо изследване. Но идеята се роди, докато бях студентка в художествената академия на чаша кафе...със студентите. Те бяха любопитни да разберат историята на българите в Украйна, в Бесарабия.

Моето проучване започна след дипломирането ми, събирах документи от държавни архиви от София и Румъния и Украйна, като в това проучване беше важно да разбера за антихуманните действия.

И след това нарисувах и поредица от картини за глада в Украйна през 1932 - 1933 година, както и за първия глад в СССР и Поволжието през 1921 - 1923 година, както и 1946-1947 ", разказа още Йона Тукусер пред БНР.

Йона Тукусер

Тукусер споделя, че е искала да пресъздаде чрез звук за ужаса на глада през 1946-1947 г. - тази мрачна атмосфера и как реагира човек в тази античовешка среда - как се е чувствала майка, чието дете умира от глад, какво се случва с мозъка на продължително глрадуващия човек...т.нар. гладна шизофрения, споделя художничката.


Йона Тукусер  е родена на 5 март 1986 г. в  село Главан, Бесарабия. То е основано през 1832 г. от български бежанци. Йона учи в Измаилски хуманитарен държавен университет и завършва с бакалавърска степен по изящни изкуства. След като взема българско гражданство следва в Националната художествена академия - София, където получава бакалавърска и магистърска степен по живопис. Живее и твори в Рим, Ню Йорк, София и Лондон.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29