"Аз съм го оценявал като грешка още в първия момент. От 84 народни представители БСП в онзи парламент четирима не гласувахме "за" Пеевски. Считахме, че на човек с такава репутация не може да бъде възложена националната сигурност на страната. Държавната лоялност стои над партийната. Моето следващо действие беше да поискам оставката на Сергей Станишев, веднага след гласуването. До последно таях надежда, че няма да го гласуваме."
Това разказа в интервю за БНР Георги Кадиев от "Левицата!", тогава сред неколцината депутати от БСП, неподкрепили Пеевски. Кадиев е и бивш заместник-министър на финансите.
Тече процес по изпиране на Пеевски, категоричен е той.
"ДПС също разбраха през годините каква грешка беше това. Но сега, 10 години по-късно, това изпиране на Пеевски е абсолютно необяснимо."
Запитан инат или провокация е кандидатурата на Делян Пеевски за член на парламентарната комисия по конституционни въпроси, Кадиев подчерта:
"Най-вероятно има някакъв инат, не мисля, че е провокация. Мисля обаче, че разбирам мотивите на Пеевски - чисто прагматични. Той не иска да ни натрие носа, не иска да си възхвалява самочувствието. Той има интереси в съдебната система и трябва да ги пази. Аз съм разочарован от другата страна, не от Пеевски. Обясненията, че целта оправдава средствата и поради което не ни интересува кой ще бъде в конституционната комисия, кой ще прави и контролира процеса, за мен са абсолютно неприемливи", коментира Георги Кадиев в предаването "Преди всички".
Кадиев попита още какво се промени в обществото за 10 години, след като днес има основания за протести, каквито имаше и тогава, но такива няма.
"Гешев просто каза това, което всички ние знаем от години", посочи Кадиев по повод репликата на главния прокурор за влизането на ВСС в "политическия график на Пеевски и Борисов".
"Борисов и Пеевски ни демонстрираха с това действие (отстраняването на главния прокурор от поста му – бел . ред.), че владеят ВСС и съдебната система до голяма степен. Изречението на Министерския съвет, че това било първа крачка към съдебната реформа е точно летене в розовите облаци."
Според Кадиев това е първа крачка към нов главен прокурор, който ще бъде избран пак от Борисов и Пеевски, както и първа крачка за прегрупиране, защото Гешев "очевидно е излязъл извън контрол в техните очи".
Той изрази още мнение, че е разколебан – от една страна по думите му Гешев не заслужава да е главен прокурор, но:
"Притиснат до стената, започна да прави правилните неща. По-скоро бих му дал време да завърши тези дела."
"Президентът трябва да изчака решението на Конституционния съд именно заради тази тежка лична история между двамата, която пречи на нормалното решение. Тази съдебна система трябва да бъде срината до земята, за да бъде изградена отново. И може би наистина има нужда от "ядрена бомба", смята Кадиев.
БСП прави сериозна грешка – затваря се в себе си, предупреди той.
"БСП се държи като монополист в лявото, а лявото отдавна не е само БСП. Резултатът на местните избори ще бъде абсолютно трагичен."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..