Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали"

Димитър Беров, морски еколог: Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма

"Патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив"

Димитър Беров
Снимка: Ася Чанева

Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма. В това увери д-р Димитър Беров, морски еколог от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

Повод за коментара му е срутената стена на язовир „Нова Каховка“ в Украйна и навлизането на мръсни води в морето.

„Одеският залив е доста плитък и затворен. В зависимост от локалните ветрове, теченията могат да се движат в различни посоки. Има модели и изследвания, които показват, че водите, които навлизат от Днепър и Днестър, постепенно се разпространяват на юг и в посока към нашия бряг. Тези реки са един от основните източници на замърсяване на Черно море. Въпросът е за количествата замърсители, които евентуално биха навлезли в морето и тяхната скорост на придвижване“

Един от елементите на замърсяването са плаващите отпадъци, посочи морският еколог и отбеляза ,че те понякога се придвижват по-бързо.

Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали. В района на река Днепър са унищожени доста съоръжения. Ще ги видим евентуално до няколко седмици. Това зависи от преобладаващите посоки на вятъра“.

Той прогнозира, че патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив.

„Не знам дали изобщо може да очакваме достигането на патогени във водата. Все пак говорим за над 400 километра. Придвижването на тези замърсени води в морето – патогените и органичната материя, които са изхвърлени, се разграждат от морските микроорганизми. Има и фитопланктон, който консумира замърсителите“.

Веднъж навлезли във водата, тези замърсители не могат да бъдат изчистени, обясни още ученият.

„При локални разливи има възможност да бъдат ловени със специални кораби и да се изведат от водата с помпи. Всички други замърсители остават във водата. Разчитаме на самопречистващите функции на морските системи“.

Най-важното, което можем да направим, е да следим тези замърсители, отбеляза той.

„Трябва да се концентрираме и върху това, което се случва в открито море. При установяване на замърсители, надвишаващи нормите, би трябвало  да се следи ситуацията в конкретния район“.

Най-важно е да се разпространява информация, базирана на научни факти, отбеляза д-р Беров.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Димитър Беров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Планинските спасители осигуряват постоянно дежурство през почивните дни на Седемте рилски езера

Планинските спасители ще осигурят постоянно дежурство на Седемте рилски езера през почивните дни до вторник заради очаквания наплив от туристи и планинари, казаха за БНР от отряда в Дупница. От това лято спасителната служба има и своя вече оборудвана база на циркуса, което съкращава доста времето при акциите в планината при възникнала..

публикувано на 20.09.24 в 20:27

АПИ с обществена поръчка за 600 хил. лв. за укрепването на участък от пътя между две берковски села

Агенция "Пътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за 600 000   лева за укрепването на участък от 70 метра от път между берковските села Замфирово и Пърличево. От 2017 г. отсечката е в лошо състояние Обществената поръчка е за избор на изпълнител за изготвяне на технически проект и строителство за възстановяването и укрепването..

публикувано на 20.09.24 в 20:23
Сливенски митрополит Арсений

Митрополит Арсений: В Сливенска епархия няма разделение и напрежение

В Сливенска епархия няма разделение и напрежение, обяви новоизбрания Сливенски митрополит Арсений по време на първата среща с медиите в града, в отговор на въпрос на БНР за скандалите около епархийските избори през пролетта. Митрополитът обяви, че започва ремонт на емблематичната за града сграда на митрополията, защото от години не е правен..

публикувано на 20.09.24 в 20:18

Трамвай е блъснал жена в центъра на София

Трамвай е блъснал жена в центъра на София. От МВР уточниха, че инцидентът е станал на улица "Алабин" малко преди 18.00 часа. Жената е около 30 годишна. Откарана е в болница без видими тежки наранявания. Заради инцидента движението на трамваите по ул. "Алабин" беше спряно за кратко, но вече е възстановено.

публикувано на 20.09.24 в 20:11

Вдовицата на майор Терзиев: Ако прокуратурата си беше си свършила работата, може би нямаше да се стигне до инцидента край "Граф Игнатиево"

" Ако не бъдат взети мерки, следващият инцидент във ВВС няма да е след три години, а по-скоро ". Това заяви пред БНР Димитрина Попова, вдовица на загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев.  Тя отправи призив за оставки във висшето военно ръководство , след като край "Граф Игнатиево" живота си загубиха още двама военни..

публикувано на 20.09.24 в 20:00
Британският външен министър Дейвид Лами свика комитета

Спешна среща на британския комитет за извънредни ситуации "Кобра" заради кризата с Ливан

Външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами председателства спешна среща на комитета за извънредни ситуации "Кобра" за обсъждане на кризата в Ливан. Срещата е била свикана, за да се гарантира, че Обединеното кралство е подготвено за всяка ескалация, която може да наложи евакуацията на пребиваващите в Ливан британци, съобщи Скай..

публикувано на 20.09.24 в 19:43

Най-малко 12 убити и десетки ранени при израелския въздушен удар срещу Бейрут

Най-малко 12 са жертвите на израелския въздушен удар в Бейрут, сочат най-новите данни на ливанското министерство на здравеопазването. Ранени са 66, като 9 от тях са в критично състояние. Предполага се, че мишена на атаката в южното предградие Дахие е бил висш командир от групировката "Хизбула". Според източник на агенция Франс прес..

публикувано на 20.09.24 в 19:36