Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христина Христова: Дефицитът във Фонд "Пенсии" вече стана 11 млрд.

Христина Христова
Снимка: БГНЕС

Напрежението и проблемите около пенсионната система и пенсиите стават все по-големи с всяка изминала година, коментира пред БНР бившият социален министър Христина Христова. След новото удължаване на държавния бюджет за 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 12% от 1 юли. Христова обаче подчерта, че дефицитът расте, а осигурителните вноски на работещите стигат наполовина за изплащане на пенсиите
"През 2023 г. дефицитът във Фонд "Пенсии" вече стана 11 млрд. Това е много сериозно. Напрежението и тревогата става все по-голяма около финансовата устойчивост на пенсионната система. За последните 10 години дефицитът се е увеличил 2 пъти", отбеляза тя в интервю за предаването "Преди всички".

И въпреки увеличението за голяма част от пенсионерите пенсиите не стигат за осигуряване на добро качество на живот. 

"Въпреки че намалява, инфлацията продължава да е на много високо ниво. Намалява покупателната способност и трябва да има някакво покриване", категорична бе Христова. 


По думите й след бюджет 2023 г., веднага трябва да се пристъпи към бюджет 2024 г. Ще видим какви резерви ще се търсят, каза тя.

"Дефицитът е голям, а необходимостта от финансови средства за пенсии за годината се покрива половината от бюджета. Пенсионно-осигурителните вноски на работещите хора трябва да стигнат за пенсиите следващия месец, само че те стигат наполовина. Това е голям проблем". 

"Вече сме средата на година. Капиталовите разходи са доста големи, те няма да могат да се изпълнят. Оттам ще се вземат няколко милиарда", изказа мнение бившият социален министър. 

Тя предупреди още, че трябва много внимателно да се борави с държавните финанси. От 1 юни се направиха големи промени в системата за социално подпомагане, като еднократната помощ от 375 лв. се увеличи трикратно. По думите й трябва да се гарантират и другите социални плащания, защото хората разчитат на тях

истемата за социално подпомагане не е онова спасение и опора за хората, които не могат да се справят сами. Държавата не може да ги остави в такова положение", заяви Христина Христова.


Тя коментира и обезщетението за майчинство за втората година. Според нея спорът тук е много голям. Това е обезщетение, което да замести доходите от труд, обясни тя и добави мнението си: 

"Най-ниската цена на труда в България е минималната работна заплата. Затова нека обезщетението е колкото минималната работна заплата. Дебатът е принципен. Трябва да се видят възможностите на бюджета". 

Дебатът за минималната заплата, която в момента е 780 лв., става още по-голям, подчерта Христова. Според нея по този въпрос трябва да се внимава и да има колективно трудово договаряне. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастна жена почина, след като беше блъсната от тролейбус в София

Възрастна жена почина, след като беше блъсната от тролейбус в София. Инцидентът е станал минути преди 16 часа в столичния квартал "Хаджи Димитър". При катастрофата е пострадало и младо момиче, което е било в тролея. На място има екипи на полицията.  Причините се изясняват.

публикувано на 23.01.25 в 17:04

Министър Петкова: Ще искам от ЕК доклад за еврозоната, когато е покрит и критерият за ценова стабилност

България ще поиска от Европейската комисия конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в Еврозоната, когато покрие и критерия за ценова стабилност, посочи финансовият министър Теменужка Петкова: "България, за да стане член на еврозоната, трябва да отговори на определени критерии. Единственият критерий, който България не покрива..

публикувано на 23.01.25 в 16:58

Станаха известни номинациите за тазгодишните награди "Оскар"

Едуард Нортън, Гай Пиърс, Ариана Гранде и Изабела Роселини са сред номинираните за награди "Оскар" в поддържащите актьорски категории, съобщават световните осведомителни агенции. С номинации за най-добър актьор в поддържаща роля са Юра Борисов за "Анора", Кийрън Кълкин за "Истинска болка" (A Real Pain), Едуард Нортън за "Напълно непознат",..

публикувано на 23.01.25 в 16:50

И областният управител на Хасково Мехмед Атаман подаде оставка

Областният управител на Хасково Мехмед Атаман също подаде оставка, след като лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски призова областните управители - членове на партията, да напуснат постовете си.  Предстои оставката да бъде разгледана от премиера Росен Желязков, който трябва да определи и евентуален негов наследник.  Мехмед Атаман беше назначен за..

публикувано на 23.01.25 в 16:48

Заболеваемостта от грип в София е най-ниска в страната

В София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари.  От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.

публикувано на 23.01.25 в 16:39
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов, директорът на агенция

2 часа изслушваха трима министри за опашката на Дунав мост, но съобщиха, че вече я няма

Трима министри - на финансите Теменужка Петкова, на вътрешните работи Даниел Митов и на регионалното развитие Иван Иванов, както и директорът на Агенция "Митници" и председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) бяха изслушвани в Народното събрание близо два часа за принудителното изискване - тежкотоварните автомобили да се..

публикувано на 23.01.25 в 16:34

Страхил Делийски: Управлението ще трябва да положи усилия, за да оправдае и легитимира своите действия

Управлението ще трябва да положи усилия, за да оправдае и легитимира своите действия пред една недоверчива публика . Това заяви пред БНР политологът Страхил Делийски. "Все още нямаме яснота относно програмата на правителството. На базата на тази програма би следвало да си формулираме и очакванията за бюджета. Трудно бихме могли да прогнозираме..

публикувано на 23.01.25 в 16:33