Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Славев: ВСС бърза да избере следващия главен прокурор

"Не вярвам Сарафов да "взриви" коалицията"

Теодор Славев
Снимка: Борислава Борисова

"Пред тази коалиция има много други подводни камъни, много други течения, които имат същата сила, ако приемем, че Сарафов би "взривил" коалицията. Аз не вярвам, че Сарафов би "взривил" коалицията. Освен това има министър във ВСС, който има някакви лостове, по които може да оформи този процес". Това коментира пред БНР Теодор Славев от Българския институт за прави инициативи.

"Такива хора, след тези скандали, които излязоха, за които твърдят - най-информираните хора в съдебната власт, бившият главен прокурор например, въобще нямат място в съдебната власт, камо ли по върховете. Срещу Борислав Сарафов има висящи сигнали по новия механизъм. Самият Сарафов минути след избора каза, че той ще иска да види как са образували проверка на сигналите срещу самия него. Ние се въртим около това. Докато няма реформи, докато не са ограничени правомощията на главния прокурор, това ще бъде".

Този ВСС по начина, по който е тръгнал, ще избере и следващия главен прокурор, изпреварвайки евентуални конституционни промени, започвайки процедурата, изказа притеснението си Славев. И добави:

"Страховете ми са, че този ВСС бърза да избере следващия главен прокурор. А по аргументите им или липсата на тях, с който го избраха, няма да се учудя това и да е Сарафов, въпреки че твърдеше, че не иска". 

Според него трябва да се намали мандата на главния прокурор. Това е реалистично да мине, смята Славев и подчерта, че обществото очаква конституционни реформи, които да променят нормативната рамка. 

"Дори и най-добрите правила да бъдат измислени, дори най-сложните процедури да бъдат направени, ако няма предварителна нагласа, че наистина търсим почтени и независими хора, те могат да бъдат заобиколени по всички правила". 

"Кога можем да кажем, че има неправомерно зловредно външно политическо влияние - когато чрез индуцирани действия в регулаторите те взимат такива, които да облагодетелстват тези на власт, или определени групи, или определени бизнесмени - в случая с искането на оставката на Сарафов аз не виждам по какъв начин се облагодетелства една политическа сила, конкретно. Съдебната власт не е изключена от останалите власти, нито от обществото, което е потресено от случващото се във ВСС. Това е най-дълбокият проблем", коментира още Теодор Славев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майка и трите ѝ деца загинаха при пожар в Лондон, разследват умишлено убийство

Във Великобритания майка и трите ѝ деца загинаха при пожар в къща в северозападния лондонски квартал Брент. Арестуван е 41-годишен мъж по подозрение в убийство. Полицията и пожарникарите са били повикани на мястото на инцидента, където са открили жертвите – 43-годишна жена, 15-годишно момиче и две момчета на осем и четири години. Две триетажни къщи..

публикувано на 25.05.25 в 01:16

Градушка нанесе щети в няколко села в Ямболско

В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник.  В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна, Саранско..

публикувано на 25.05.25 в 00:37

Влагат 52 000 лева в озеленяване в община Берковица

Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Четири проекта на населени места от община..

публикувано на 24.05.25 в 20:42

Наградиха най-четящите кюстендилци - от 6 до 75-годишни

В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Инициативата стартира буквално от 1 януари, като се включиха групи..

публикувано на 24.05.25 в 20:34

Регистрираха температурен рекорд за месец май в ОАЕ - 51,6 градуса по Целзий

Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса по Целзий в град Суейхан, на около 70 километра северно от големия град Ал Аин в Абу Даби...

публикувано на 24.05.25 в 20:21

В Ловеч връчиха наградата за постижения в областта на културата "Ловешки меч"

В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от Драматичния театър в града Петър Стойчев. Стойчев стана седемдесетия носител на наградата за..

публикувано на 24.05.25 в 20:12

Кипър е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете

За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда днес и утре в столицата. Десетки жени творци от областта на музиката, театъра, танца и..

публикувано на 24.05.25 в 19:50