Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Татяна Дронзина: В борбата против радикализацията липсват общностите

Татяна Дронзина
Снимка: Личен архив

"Политическият елит има голяма отговорност в избягването на вербалната радикализация. Не знам дали си дават сметка колко е опасно това, което правят. То ще мине и отмине за тях, но в рамките на общностите това оставя дълбоки следи. Тъкмо това е един от проблемите на нашето общество. В борбата против радикализацията липсват общностите". Това коментира пред БНР професор Татяна Дронзина. 

Според нея между радикализиращия се човек и санкцията трябва да има общности, неправителствени организации и буфери. У нас липсва посредничеството на гражданското общество, подчерта тя и добави, че не чува послания от страна на държавата. Училището също е част от борбата срещу радикализацията, каза Дронзина и обясни: 

"Тази линия е свързана с възпитание, обяснение, въвличане на дейности и научаване. Това е истинският път за борбата с радикализацията и екстремизма в училище". 

Проф. Дронзина представи книгата си "За радикализацията"Това са нейни лични интервюта, направени докато тя живе в Централна Азия: 

"Тези интервюта са само част от книгата. Те илюстрират основните теоретични постановки за това какво представляват екстремизма и радикализацията, какви са отговорите и въпросите. Това е сложен разговор. Той е важен не само от теоретична, но и от практична гледна точка. Трябва да въведем още критерии, с които сме съгласни всички. /.../ Всичко, което направих, беше насочено към това да разбера как човек пренебрегва човешката си същност, културата и възпитанието си, за да възприеме тези нагласи. В резултат видях как реалната или възприетата несправедливост тласка хората към неописуема жестокост и как абсолютната увереност за собствената им правота всъщност ги превръща в палачи". 

Това са хора, които са се завърнали от "Ислямска държава" и са настанени в лагери. Разговарях с тях в индивидуален порядък, разказа Дронзина. И още: 

""Ислямска държава" беше един политически проект, насочен към младите хора. Затова не случайно огромната част от тези, които пътуваха за там, бяха млади хора. "Ислямска държава" продължава да бъде жива независимо от военния разгром преди няколко години". 

Книгата предлага набор от критерии, в резултат на който можем да кажем - тук съществува опасност от радикализация или тук е напълно избегната, коментира авторът. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток

С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година.  Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..

публикувано на 13.02.25 в 15:03
Ивет Добромирова

Ивет Добромирова: В регулаторите ще видим послушни хора

Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя.  "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..

публикувано на 13.02.25 в 15:00

Майка и двете ѝ деца пострадаха тежко при катастрофа в Русе

Майка и двете ѝ деца пострадаха при катастрофа в Русе. Минути преди 14 ч. на кръстовище в кв. "Родина" два автомобила са се сблъскали, единият е изхвърчал настрани и е ударил преминаващите майка с двете ѝ деца, едното от които - в бебешка количка.  Пострадалите са в болницата, като жената е с множество травми и опасност за живота.

публикувано на 13.02.25 в 14:53
Боян Балев

Боян Балев: Решенията да се вземат от колективните органи на БСП, за да няма външно влияние

Първо трябва да променим това - решенията да се вземат от колективните органи на БСП, а не еднолично от следващия председател Това заяви пред БНР Боян Балев, член на Националния съвет на БСП, един от кандидатите за председател на партията. Когато решенията се вземат от колективните органи, а не еднолично, както беше при Корнелия Нинова, няма как..

публикувано на 13.02.25 в 14:38

ЕК: Русия не може да бъде възнаградена за агресията си

"Русия не може да бъде възнаградена за своята агресия" - така говорителката на Еврокомисията Анита Хипер отговори на въпрос за твърденията, че не е реалистично връщането на границите на Украйна от преди 2014 година. Тя допълни, че лоша мирна сделка ще доведе до още война. Завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо отново повтори, че..

публикувано на 13.02.25 в 14:25

В Сливенско изготвят "капан" за задържане на безстопанствени животни

Съвместно предложение за изготвяне на общински "капан" за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областният управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия (ОЕК). Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция..

публикувано на 13.02.25 в 14:24
Борислав Гуцанов

Гуцанов отговори на критиките, че е присъствал на форум, организиран от руското посолство

След като беше подложен на критики, днес социалният министър Борислав Гуцанов коментира, че е присъствал на форум, организиран от руското посолство в качеството си на член на ръководството на БСП, а не като министър:   "Това, че госпожа Митрофанова също е била на тази конференция, това не е било на територия нито на руското посолство, нито на някаква..

публикувано на 13.02.25 в 14:16