Идеята е да срещне публиката с творби на последната генерация композитори и да покаже приемственост в българската композиторска школа, както и съвременните тенденции в българската класическа музика. Разбира се голяма роля за това има оркестърът на Русенската опера, който в симфонични програми излиза със запазената марка Русенска филхармония.
На 25 юни предстои голям концерт в зала България в рамките на 54 – я международен фестивал „Софийски музикални седмици“. Подборът на програмата е осъществен от маестро Димитър Косев, главен диригент на русенската опера.
Днес като класическа музика се определя и всяко произведение, създадено в нашето време, което е написано в традиците на класическата норма. Това, разбира се е свързано с едно ново поколение композитори, които създават класическа музика за съвремения естетически вкус.
В специалната селекция ще бъдат изпълнени творби от десет български композитори: Ангел Заберски – син, Вели Чаушев, Добромир Кисьов, Емелина Горчева, Йордан Владев, Константин Костов, Костадин Генчев, Петя Тончева, Пламен Цветанов, Стефан Тоцев.
Петима от тях са специални гости на "Нощен Хоризонт" за да ни срещнат с музиката, написана в класическия жанр с днешна дата. Това са Константин Костов, Пламен Цветанов, Добромир Кисьов, Йордан Владев и Костадин Генчев.
Изтъкнатите композитори споделиха за БНР, че класическата музика в момента е предимно филмова, балетна и театрална оркестрова музика. Съвременните автори пишат сега предимно за филми и много от тях за видеогри. Там звучи оркестърът, който пресъздава абсолютно всичко, едно изключително изразително средство за отношението на композитора.
Самите музиканти се срещнаха за първи път именно в студиото на "Нощен Хоризонт".
Музикантите разказаха пред "Нощен Хоризонт", че смесването на българския фолклор с класическа музика е като вливане на свежа кръв в оркестровата класическа музика. По думите им музиката винаги расте нагоре, променя се през вековете, но стъпва върху едни здрави основи, които през вековете това е било поп музиката. При джаз музиката, например импровизията е водеща.
От съвременната класическа музика хората очакват тя да е тонална, да е приятна за слушане, и те биха се припознали точно в такъв вид концерт, в симбиоза с джаз, фолклор, с филмова музика, споделиха композиторите.
Класическата музика със своя църковен и светски характер има дълбоки традиции в западноевропейската култура още от Средновековието. Барок, класика, романтизъм, модернизъм, постмодернизъм, музиката се развива и надгражда и тонално и инструментално. Нейният златен период се бележи от произведенията от Бах до Бетовен и за да се дефинира това време в началото на 19 век се появява терминът класическа музика.
У нас традицията в писането и изпълнението на класическа музика започва десетина години след Освобождението и еволюира в произведенията на Емануил Манолов, Панайот Пипков, Добри Христов, Георги Атанасов, Никола Атанасов, следват имената на Петко Стайнов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Марин Големинов.
Константин Костов – учил е музика в Музикалната академия в Мюнхен и преподава там, в неговата музика има много джаз, издал е четири албума.
Пламен Цветанов – пианист и композитор, има богата концертна дейност като солист, създава театрална и филмова музика, камерни пиеси, оркестрови творби, в момента пише музика за пълнометрафен филмов мюзикъл
Добромир Кисьов – композитор, оркестратор, мултиинструменталист и музикален продуцент, през миналата година в концерта на Ново поколение са представени неговите Ръченични вариации за симфоничен оркестър, автор е на музика за театър, кино, съвременен танц, написал е цикъл образователни концерти за престижния Кралски концерт гебау оркестър
Йордан Владев – композитор, вокалист и мултиинструменталист, учил е скулптура в Художествената академия, музика в Музикалната академия, а сега учи и психология. Има 15 авторски албума
Костадин Генчев – свири на кавал, има Аскеер за театрална музика, наш колега в Оркестъра за народна музика на БНР, автор е на над 1000 аранжимента и над 100 инструментални пиеси, написани за този състав
Още по темата в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..