Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адела Пъшкова: Ако ескалацията на напрежението между Сърбия и Косово продължи, биха се нарушили балансите в региона

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Нямам опасания , че може да се стигне до въоръжен конфликт между Сърбия и Косово, но всяко разклащане ще доведе до ефект на доминото и на преден план ще започнат да  излизат националистически тенденции във всяка една от държавите на Балканите. Това обясни пред БНР Адела Пъшкова, редактор „Международни новини“ в БГНЕС.
Тя насочи вниманието към Атлантическия съвет, посветен на събитията в Северно Косово, който трябва да се проведе днес в САЩВ него ще участват и представители на ЕС.

"Наблюдаваме една игра на нерви и на безпрецедентен натиск върху Косово и по-специално върху премиера Курти. Едва ли някой би се ангажирал с конкретна прогноза какво ще се случи до края на седмицата. Факт е, че няма никакъв напредък. И двете страни очевидно не проявяват готовност да проведат срещи". 

Пъшкова напомни, че Сърбия и Александър Вучич са обвинявани в проруски пристрастия, но отбеляза, че въпреки това президентът използва всяка ситуация, за да разшири и укрепи влиянието си на лидер на Балканите. 

момента той се представя като изключително изпълнителен и склонен на компромиси. В един момент започва да изглежда в очите на международната общност като правия човек".

Премиерът на Косово - Албин Курти пък създава точно обратното впечатление, посочи тя.

"С позицията на неотстъпчивост и демонстрация на нежелание да се влезе в преговори по същество със сръбската страна той парви така, че се отслабват позициите на САЩ и ЕС, който е основният посредник в преговорите между Сърбия и Косово.  Ако тази ескалация продължи, биха се нарушили балансите в региона. Курти беше категоричен, че няма да позволи създаването на съюз на сръбските общини и втора Република Сръбска на територията на Балканите".

Но външните фактори, които оказват натиск върху косовския премиер да отстъпи, стават твърде много, посочи Пъшкова.

"Едно допълнително натягане на ситуацията там неизбежно ще рефлектира върху всички процеси, свързани с преговори с ЕС и финансирането на проекти"

Тя отбеляза, че не сме пряк участник в този спор, но като членове на ЕС, не било лошо българската диплома да има по-активна позиция. 

"Ние излизаме само с едни симпатични декларации".

Пъшкова не изключва възможността международната общност да успее да окаже влияние за приключването на този конфликт. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Адела Пъшкова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа

Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст  Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:47
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля.  Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм .  Европа е сама  и трябва да помисли как да..

публикувано на 22.02.25 в 14:17

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31