Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"МО трябва да убеди обществото, че е в наш интерс да предоставим военна помощ на Украйна"

Ивайло Иванов: Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме

Снимка: БНР
Министерството на отбраната трябва да убеди българското общество, че е в интерес на страната ни да предостави военна помощ на Украйна. Това обясни пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална сигурност.
Днес ресорната комисия в Народното събрание ще разгледа решение за замяна на боеприпаси на стойност 347 милиона лева.

"България разполага с боеприпаси и е голям производител на такива. Това е най-логичното решение за начина, по който може да се окаже помощ на Украйна - българската армия да предостави от запасите си с изтичащ срок на годност, които да бъдат подменени с нови, произведени от българската индустрия".

Той коментира и думите на военния министър Тодор Тагарев пред „Свободна Европа“, че могат да бъдат дадени и някои системи. 

"Изпълнителната власт може да взима решения как да провежда външната и отбранителната политика. Очевидно това е  промяна на  водената от  служебните правителства. Такова политическо решение има реални измерими стойности. България може да предостави някои системи въоръжения, например артилерийски. Би могла да предостави дори известен брой танкове. Не е задължително да предоставя някакви огромни количества въоръжение и техника. Целта е всеки да погледне с какво може да допринесе за подкрепата на Украйна в този въоръжен конфликт. Това, което се предоставя, демонстрира не просто декларативната подкрепа за Украйна, а реална и показва на коя страна си в този конфликт".

Ивайло Иванов отбеляза, че това въоръжение е на доста години и поддръжката му е свързана с Русия.

"На практика е изживяло своя живот. Може да спечелим, предоставяйки военна помощ на Украйна. Има възможност да получим някакво финансово обезщетение, а тези средства са ни необходими за модернизацията на българската армия.  Може да спестим и средства за утилизация на техника".

„Триъгълни сделки“ сделки обаче са почти невъзможни, отбеляза експертът. 

"На този етап от войната каквото западните държави имаха в повече го предоставиха на Украйна или на  нашите съюзници.  Не остана  свободно въоръжение и техника, които могат да бъдат включени в подобни сделки. В момента се извършва планиране как дългосрочно да се оказва подкрепа на Украйна чрез поръчки към военната индустрия  за ново въоръжение и техника".

От успехите на Украйна до голяма степен зависи и сигурността на европейския континент, отбеляза той.

"Ако допуснем ситуация, при която Русия би победила в този конфликт,  това ще има негативни последици за сигурността на България и на цяла Европа".

Информацията с какво разполагаме и кое е годно е класифицирана, обясни Иванов. 

"Но знаем, че бюджетът за отбрана беше силно неглижиран в периода след Студената война. Можем да предположим, че една голяма част от въоръжението и техниката, с която разполагаме, не може да бъде използвана".

МО трябва да осигури превъоръжаването на българската армия, включително и с отделянето на 2% от БВП за отбрана, посочи той.

"Дори и с толкова не може да превъоръжи своята армия. В НАТО се обсъжда 2% да бъде минималният праг, а разходите трябва да отидат на много по-високо ниво. Трябва да похарчим повече, поне за един период, в който ще се извърши превъоръжаването на българската армия".

Като общество трябва да си изясним какво искаме от нашите въоръжени сили, отбеляза експертът.  

"Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме. Обществото иска сравнително големи и добре подготвени, но когато стане въпрос за средства, то не е готово  да отдели толкова".

Ивайло Иванов напомни и колко вредно за обществото е да се спекулира с темата за предоставяне на въоръжение на Украйна.

Цялото интервю на Добромир Видев и Веселина Миланова с Ивайло Иванов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54