Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"МО трябва да убеди обществото, че е в наш интерс да предоставим военна помощ на Украйна"

Ивайло Иванов: Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме

Снимка: БНР
Министерството на отбраната трябва да убеди българското общество, че е в интерес на страната ни да предостави военна помощ на Украйна. Това обясни пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална сигурност.
Днес ресорната комисия в Народното събрание ще разгледа решение за замяна на боеприпаси на стойност 347 милиона лева.

"България разполага с боеприпаси и е голям производител на такива. Това е най-логичното решение за начина, по който може да се окаже помощ на Украйна - българската армия да предостави от запасите си с изтичащ срок на годност, които да бъдат подменени с нови, произведени от българската индустрия".

Той коментира и думите на военния министър Тодор Тагарев пред „Свободна Европа“, че могат да бъдат дадени и някои системи. 

"Изпълнителната власт може да взима решения как да провежда външната и отбранителната политика. Очевидно това е  промяна на  водената от  служебните правителства. Такова политическо решение има реални измерими стойности. България може да предостави някои системи въоръжения, например артилерийски. Би могла да предостави дори известен брой танкове. Не е задължително да предоставя някакви огромни количества въоръжение и техника. Целта е всеки да погледне с какво може да допринесе за подкрепата на Украйна в този въоръжен конфликт. Това, което се предоставя, демонстрира не просто декларативната подкрепа за Украйна, а реална и показва на коя страна си в този конфликт".

Ивайло Иванов отбеляза, че това въоръжение е на доста години и поддръжката му е свързана с Русия.

"На практика е изживяло своя живот. Може да спечелим, предоставяйки военна помощ на Украйна. Има възможност да получим някакво финансово обезщетение, а тези средства са ни необходими за модернизацията на българската армия.  Може да спестим и средства за утилизация на техника".

„Триъгълни сделки“ сделки обаче са почти невъзможни, отбеляза експертът. 

"На този етап от войната каквото западните държави имаха в повече го предоставиха на Украйна или на  нашите съюзници.  Не остана  свободно въоръжение и техника, които могат да бъдат включени в подобни сделки. В момента се извършва планиране как дългосрочно да се оказва подкрепа на Украйна чрез поръчки към военната индустрия  за ново въоръжение и техника".

От успехите на Украйна до голяма степен зависи и сигурността на европейския континент, отбеляза той.

"Ако допуснем ситуация, при която Русия би победила в този конфликт,  това ще има негативни последици за сигурността на България и на цяла Европа".

Информацията с какво разполагаме и кое е годно е класифицирана, обясни Иванов. 

"Но знаем, че бюджетът за отбрана беше силно неглижиран в периода след Студената война. Можем да предположим, че една голяма част от въоръжението и техниката, с която разполагаме, не може да бъде използвана".

МО трябва да осигури превъоръжаването на българската армия, включително и с отделянето на 2% от БВП за отбрана, посочи той.

"Дори и с толкова не може да превъоръжи своята армия. В НАТО се обсъжда 2% да бъде минималният праг, а разходите трябва да отидат на много по-високо ниво. Трябва да похарчим повече, поне за един период, в който ще се извърши превъоръжаването на българската армия".

Като общество трябва да си изясним какво искаме от нашите въоръжени сили, отбеляза експертът.  

"Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме. Обществото иска сравнително големи и добре подготвени, но когато стане въпрос за средства, то не е готово  да отдели толкова".

Ивайло Иванов напомни и колко вредно за обществото е да се спекулира с темата за предоставяне на въоръжение на Украйна.

Цялото интервю на Добромир Видев и Веселина Миланова с Ивайло Иванов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ГКПП

Властите в Гърция пращат повече полицаи на граничния пункт "Промахон"

Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..

публикувано на 22.11.24 в 16:03
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

Радостин Василев: БСП и ДБ са причината и днес да няма избран председател на НС

БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Валери Славчев

Валери Славчев: За мен музиката е изкуство и се опитваме да защитаваме тази позиция

С 14 авторски песни е новият албум "Измислени истини" на рок група "Хоризонт", създадена през 1984 г като ученическа. "Албумът е кръстен така, защото истините, с които израснахме, че семейството и приятелството са значими за нашия живот, да знаеш, че когато прощаваш си силен и думи като "чест" и достойнство,  имат смисъл. На мястото на..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Марчел Чолаку

Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година

Румънският премиер Марчел Чолаку написа във фейсбук, че Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025. Двете страни са изпълнили ангажиментите по охрана на външните граници на ЕС, предаде Радио Румъния.  Днес в Будапеща унгарското председателство обяви, че Австрия се e съгласила да вдигне ветото си върху присъединяването на София и..

публикувано на 22.11.24 в 15:55
Проф. Христо Христов - кмет на община Шумен

Кметът на Шумен сезира прокуратурата за проблемите с водата

Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..

публикувано на 22.11.24 в 15:44

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59