Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Петрушев: "Цензурата. От църковния кодекс до ютюб" е нужна заради засилването на неолибералната цензура

Мартин Петрушев
Снимка: Иван Русланов, БНР

"Заради засилването на неолибералната цензура има нужда в момента от тази книга". Това каза пред БНР преводачът Мартин Петрушев, който представи в предаването "12+3" книгата на Ханес Хофбауер "Цензурата. От църковния кодекс до ютюб".

Книгата е първото пълнокръвно и задълбочено изследване на проблемите с цензурата на български език. То е разделено на две части – първата е историческо проследяване на цензурата от Гутенберговата революция до края на ХХ век, а втората съставлява една от малкото качествени разработки по въпросите с дигиталната цензура.

"Разбира се, че в една книга е невъзможно да се обхване цялата цензура - като подредени исторически факти, но могат да се обхванат принципите, по които цензурата работи. ... Тази книга, давайки пример с немскоезичното пространство, се занимава с механизмите за изработване на цензура и потискане на общественото мнение", подчерта Петрушев и допълни, че "неолибералната цензура работи по рафинирано, като изтласква неудобните мнения":

"И в по-широк смисъл може да се каже, че съществува известна свобода на словото, но така работи медийната манипулация, че общественото съзнание да не говори за това. Това в Западна Европа работи, а в България - не. От Covid насам методите се ожесточиха заради разпада на този медиен наратив и затова втората част на книгата е обвързана с дигиталната цензура - става дума и за ютюб/YouTube".

"Опасна дезинформация стана печат, който корпорации монополисти като „Гугъл“ или „Мета“ поставят върху всички онези публикации и материали в своите платформи, които не отговарят на трансатлантическо-либералния мироглед на техните управители. Следва изтриване и блокиране от политически и културно контролирани алгоритми. През последните години това се случи милиони пъти, когато материали за английското кралско семейство, за Русия, исляма или изменението на климата не съответстваха на господстващото мнение. Между репресивните държавни структури и частните медийни монополи се развива нова практика на цензура, за която и двете страни отказват да носят отговорност и взаимно си я прехвърлят; това е цензурата на постиндустриалната кибернетична епоха. Виенският историк Ханес Хофбауер се връща назад в историята, за да ни помогне да разберем по-добре как работи цензурата.

Читателят държи в ръцете си първото пълнокръвно и задълбочено изследване на проблемите с цензурата на български език. То е разделено на две части – първата е историческо проследяване на цензурата от Гутенберговата революция до края на ХХ век, а втората съставлява една от малкото качествени разработки по въпросите с дигиталната цензура.

В началото на книгата виждаме Хайне, Кант, Фихте, Маркс и други влиятелни и не дотам познати исторически личности да се сблъскват с цензурата на своето време. Във втората част тази палитра от практики за забрана е съотнесена към дигиталната цензура на днешния ден. Изследването на Хофбауер показва, че цензура винаги е имало, но дори във времената на най-ожесточеното ѝ прилагане всеки път са се намирали вратички тя да бъде заобиколена"
, написа за книгата преводачът Мартин Петрушев.

Авторът на книгата "Цензурата. От Църковния къдекс до ютюб" Ханес Хофбауер е журналист и издател от Австрия, автор на книги на икономическа и международна тематика. 

Роден е през 1955 година във Виена, където учи икономика и история. В някои свои лекции той разглежда въвеждането на еврото като кулминация от едно развитие, което има за цел да ограби държавите с неразвити икономики в южната и източната част на Европейския съюз. Чрез еврозоната тези държави са лишени от икономическа самостоятелност, а значими слоеве от населението им обедняват и се превръщат в нова емиграция за Запада. Печелившите от този тип „интегриране на периферията“ са единствено силните, износно-ориентирани капиталистически икономики от Севера на ЕС, а според него най-печеливша от този процес е Германия.

Като журналист, Ханес Хофбауер се вълнува и от темата за цензурата, на която обръща специално внимание в книгата си „Цензурата. От църковния кодекс до ютюб“.

Интервю на Петър Волгин с Мартин Петрушев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милош Вучевич

Сръбският премиер в оставка: Изходът от всяка обществена криза е диалог

Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич заяви, че изходът от всяка обществена криза е диалог по множество въпроси. Той каза още, че страната никога няма да се откаже от Косово и Метохия и няма да застраши приятелството си с традиционните съюзници, визирайки Русия и Китай. Милош Вучевич се оттегли от поста на министър-председател в края..

публикувано на 15.02.25 в 17:37

Георгиев и Муцунски обсъдиха двустранните отношения между България и РСМ

Двустранните отношения между България и Република Северна Македония са обсъдили министърът на външните работи Георг Георгиев и колегата му Тимчо Муцунски  в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Министър Георгиев е подчертал, че добросъседските отношения са критерий в процеса на европейска интеграция. Той е акцентирал, че..

публикувано на 15.02.25 в 17:13

Страните от Г-7 ще продължат да работят заедно за стабилен мир за Украйна

Министрите на външните работи на страните от Г-7 днес се споразумяха да продължат да работят заедно за постигане на стабилен мир за Украйна със солидни гаранции за сигурност и да свържат бъдещи санкции срещу Русия с добросъвестни преговори от страна на Москва, информира Ройтерс. "Всички нови, допълнителни санкции след февруари трябва да бъдат..

публикувано на 15.02.25 в 16:40

Израел освободи близо 370 палестински затворници

Още близо 370 палестинци излязоха от израелски затвори, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" освободи трима израелски заложници в Ивицата Газа. Веднага след освобождаването на израелските заложници, първият автобус с палестински затворници отпътува от израелския затвор "Офер" и пристигна в град Рамала, на окупирания..

публикувано на 15.02.25 в 16:06

Стартира кампания за благотворителна прожекция на филма за Гого с "пеперудената кожа" от Перник в Страсбург

Авторите на любителския филм за живота на покойния Георги от Перник, който страдаше от т.нар. "пеперудена кожа", започват кампания с цел  лентата да бъде прожектирана благотворително на стадиона в Страсбург. Филмът беше представен пред публика в края на миналата седмица и публикуван в интернет, като вече е гледан над 8 хиляди пъти...

публикувано на 15.02.25 в 16:01

Новият Видински митрополит Пахомий бе посрещнат тържествено в монтанското село Сумер

Видинският митрополит Пахомий бе приветстван в село Сумер от десетки християни, кметове от област Монтана, народни представители. По стара българска традиция Пахомий бе посрещнат с хляб и сол. Кметът на Монтана Златко Живков се обърна към Видинския митрополит и пожела: "Да продължите нататък делото на вашите предшественици, владика..

публикувано на 15.02.25 в 15:49

Радев и Фидан обсъдиха възможностите за подобряване на свързаността между България и Турция

Възможностите за подобряване на свързаността между България и Турция са обсъдили президентът Румен Радев и турският министър на външните работи Хакан Фидан. Срещата е проведена в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Като пример са посочени споразуменията за увеличаване на капацитета на граничния пункт "Капитан Андреево -..

публикувано на 15.02.25 в 15:47