Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С грижа за Байкушевата мура – най-старото иглолистно дърво у нас

доц. д-р Момчил Панайотов
Снимка: личен архив

Защо се наложи клон на Байкушевата мура в Пирин да бъде отрязан и спуснат с въжета при сложна операция?

От тази седмица туристическият достъп до дървото е възстановен, след като опасността клонът да падне и нарани някого беше отстранена. На около 1300 години мурата е най-старото иглолистно дърво у нас и сред най-древните от своя вид в целия свят.

Какво обаче продължава да я заплашва в "Изотопия" разказа дендрологът и преподавател в Лесотехническия университет в София доц. д-р Момчил Панайотов.

"Най-големият клон се пречупи естествено през февруари. Пречупването се дължеше на голяма хралупа от вътрешната му страна. Беше доста лошо пречупен, така че единственото възможно решение бе да бъде доизрязан, за да не уврежда допълнително дървото и да не го нарани. Този клон беше толкова голям, че имаше реален риск, ако падне и има хора наблизо, да се случи много лош инцидент. След дълга комуникация и подготовка тези дни беше извършена операцията по отстраняването му", обясни Панайотов.

Операцията е внимателно подготвена от Асоциацията на арбористите в България. Такива дейности трябва да се извършват от обучени специалисти. Дендрологът определя работата на колегите си като ювелирна.

"Байкушевата мура е едно от най-старите дървета и на България, и на Европа. Много впечатляващо дърво, национално богатство. Това не е първият случай, когато нещо от това дърво се счупва, ако погледнете стара историческа снимка от 1914 г., имаме такава в Музея на Лесотехническия университет, там се вижда, че има клони, които в момента ги няма. Тоест във времето са се счупили, отстранени са. Това се случва.

Старите дървета нарастват много бавно. Обикновено в по-високата част на короната може да се формира клон, той доста бавно нараства. Големи клони, расли стотици години, няма как да се върнат бързо."

И късмет, и обективни обстоятелства съхраняват дърво на повече от хилядолетие.

В случая мурата е имала късмет да се запази от пожари. "В близост до нея има доста сериозни следи от пожари. Дървото не е било толкова сериозно засегнато, колкото други. Има голяма доза късмет къде е поникнало, дали го защитават скали от други падащи скали, дали има други дървета, които го пазят през годините. Има един парадокс обаче, така нареченият парадокс на дълговечността.

Дърветата, които стават най-стари, обикновено растат на по-трудни условия. Когато условията са перфектни, дървото нараства доста бързо и по-бързо и загива. Когато търся стари дървета, ги търся на скалисти участъци, места, където дървото е имало затруднения, но това го е направило по-устойчиво", разказва Момчил Панайотов.

В момента Байкушевата мура се изследва. Арбористите са заснели със съвременна техника дървото на различни места по височината на стъблото. Данните ще се анализират, за да се изясни колко са хралупите и дали дървото гние. "Хубаво е да знаем максимално много за неговото състояние, още повече, че е дърво, което се посещава от хиляди хора годишно. Парковата администрация взима много добри мерки да контролира достъпа. Има много добра стълба с парапети и хората не могат да газят по околностите, както е било в миналото. Надяваме се естествените процеси да са такива, че то да може да е там още много години."

Момчил Панайотов много обича пиринските гори от мура. "Те са два вида мури – бяла и черна. Уникални са в световен мащаб. Такива гори има много малко в Албания, Гърция, Черна гора и това е. Обожавам тези гори, но обичам и буковите гори в Стара планина, и някои смърчови гори в Рила и Родопите. Изпитвам много специални чувства, когато съм в Камчия и Ропотамо, където е съвсем друг тип гора. Наистина е хубаво хората да имат възможност да посетят много от тези места, за да видят колко е разнообразна природата."

А полагат ли се системни грижи за вековните дървета на България? Според Панайотов отговорът е индивидуален. Има резервати и паркове, където се прави всичко възможно и дърветата са защитени. Има и вековни дървета близо до населени места или в самите тях, където дърветата са застрашени.

"В София немалко вековни дървета си заминаха, когато бяха застроени квартали около тях. Ако Общината не е достатъчно сериозно ангажирана, когато едно дърво бъде бетонирано отвсякъде, то е обречено. Например в квартала, който се разви край "Студентски град" и Околовръстния път, някои дървесни видове много пострадаха.

За съжаление видове, оцелели в равнините, бяха унищожени по най-варварски начин от хора, които не знаят стойността им и институциите не показаха ангажираност. Много се надявам към всяко такова дърво да има правилно отношение и разбирането, че тези дървета наистина са национално богатство."

Доц. Панайотов уточнява, че по света почти няма гори, недокоснати от човешкото влияние. И все пак България е сред страните с едни от най-добре съхранените гори в Европа. "Работя в много от тези гори и то с международни екипи. Сравняваме данните. Букови гори в Стара планина се оказват най-старите в Европа. Дали могат да се използват за разумен туризъм? Да и България е добър пример. В повечето резервати имаме разрешени туристически маршрути.

Това, което бих се радвал да видя, е повече информационни кампании колко са ценни тези гори, колко са прекрасни. Това е нещо, което съм виждал много по-добре развито по света, така че хората, когато се движат по тези места, да знаят за какво става дума. Това привлича повече посетители, защото местната общност, която цени гората, трябва да вижда и полза. Наистина е прекрасно човек да може да навлезе в такава гора и да знае, че е много специална. Повечето хора се чувстват изключително добре.

Японците гледат на посещенията в горите като на лечение на психиката на човека, там това е издигнато в култ. То не е случайно. От много години хората са забелязали, че да влезеш в дива стара гора е нещо, което влияе много добре и затова хората го използват."

Какво още сподели доц. Момчил Панайотов за Байкушевата мура и проблемите на вековните дървета у нас – чуйте в звуковия файл.

Снимките са илюстративни. Източник: Pixabay

По публикацията работи: Иван Нотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10