Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Все по-видима е тенденцията на Запад да се мисли за евентуални отстъпки, които на Украйна ще й се наложи да направи на Русия, за да се задейства мирен сценарий"

Брюно Лете: В Европа вече се усеща известна умора от войната в Украйна

Снимка: REUTERS

Президентът на САЩ Джо Байдън обля по-рано този месец със студен душ аспирациите на Украйна за бързо присъединяване към НАТО. "Няма да стане автоматично", заяви Байдън.

Вашингтон е най-скептичният от всички съюзници по този въпрос - коренно различна позиция от тази през 2008 година на срещата на върха на НАТО в Букурещ. Тогава администрацията на президента Джордж Буш-младши настояваше Украйна и Грузия да бъдат приети в НАТО. Германия и Франция обаче се противопоставиха, от опасения, че Русия ще реагира остро и НАТО само каза, че един ден Киев и Тбилиси ще се присъединят. Последваха руските войни в Грузия и в Украйна.

Джо Байдън не желае отново да се дават неизпълними обещания и гаранции за сигурност. Еманюел Макрон пък е на мнение, че напротив - трябва да се дадат обещания и този път да бъдат изпълнени.

Какво ще стане обаче на срещата на върха на НАТО във Вилнюс идния месец? Дали Вилнюс няма да е Букурещ 2? Отговори на тези въпроси дава Брюно Лете от Германския фонд "Маршал":

- Не очаквам да се случи същото. Алиансът е единодушен, че трябва да подкрепим Украйна колкото можем повече. Единодушие обаче няма за това в какво да се изразява тази подкрепа. И въпросът за присъединяването на Украйна наистина предизвиква разногласия в НАТО. Ясно е, че във Вилнюс Киев няма да получи членство, нито дори план за действия в тази посока.

Причината е, че по въпроса има два лагера. Едината група страни членки смятат, че членство на Украйна би застрашило сигурността в Европа. Другите са такмо на противоположното мнение. Но срещата във Вилнюс пак ще е важна за Украйна, защото НАТО обмисля много сериозно какво може да й даде, ако не я покани да се присъедини сега. Ще има конкретни мерки за задълбочаване на партньорството с Киев - и на отбранителния, и на политическия фронт.

Във военен аспект НАТО например планира да трансформира Украйна по модела "Израел" - с улесняване на трансфера към Киев на отбранителни технологии от отделните страни членки.

Когато говорим за гаранции за сигурността обаче, не бива да се очаква натовски държави да изпращат свои военнослужещи в Украйна. Тя просто трябва да получава всички средства, които са й необходими, за да се брани сама.
На политическия фронт във Вилнюс ще бъде обявено също нещо важно - създаването на Съвет НАТО-Украйна. Той ще заседава редовно на много високо равнище. И така всъщност Киев ще може да свиква съюзниците от НАТО на консултации при кризи и спешни случаи.

- Дали ще се окаже приемлив за всички компромисният вариант, за който се съобщава, че е предложен от генералния секретар Йенс Столтенберг, а именно също както стана с Финландия, на Украйна формално да бъде спестено преминаване през план за действия към членството, макар и то да бъде планирано за следвоенното бъдеще?

- Има един голям надвиснал проблем преди осъществяване на такова предложение. Все по-видима е тенденцията на Запад да се мисли за евентуални отстъпки, които на Украйна ще й се наложи да направи на Русия, за да се задейства мирен сценарий. За териториални отстъпки става дума. Усеща се вече известна умора в Европа от войната. В Съединените щати пък предстоят избори и подкрепата им след тях може вече да не е същата.

Не смятам, че Украйна ще иска да прави каквито и да било отстъпки. Коя държава би се съгласила да се лиши от част от територията си! Но натискът от партньорите й ще се увеличава с условие, че ще бъде приета в НАТО, ако отстъпи.

- Колкото по на изток в НАТО погледнете, толкова по-голям е ентусиазмът за приемането на Украйна в Алианса. А Съединените щати като че ли са най-скептични - точно противоположната позиция на тази от 2008-а. На какво се дължи това?

Външната политика и дипломацията винаги започват у дома. Същото важи и за Съединените щати. Президентът Джо Байдън, разбира се, иска да спечели изборите догодина, а републиканците вече го подлагат на силен натиск. Обвиняват го, че харчи твърде много пари за Украйна.

Това правят и много американски избиратели, които си задават въпроса: защо даваме толкова много на Украйна, като тя е толкова далече от нас? Затова Джо Байдън вероятно би искал да изглежда поне малко по-твърд, за да преодолее тръмпистките критики преди изборите. Това включва и жертване на украинското членство в НАТО. С този ход според мен той цели да съхрани силната финансова подкрепа за Киев.

- Застрашено ли е единството в НАТО?

- Една група страни членки - основно западноевропейски - са убедени, че няма как в бъдеще Русия да не е част от европейската архитектура за сигурност. Просто по географски причини - Русия ни е съседка. Но друга група - балтийските републики, Полша, някои северни членки, както и черноморски - са категорични, че Русия трябва да бъде изолирана, защото тя няма вече право на европейско бъдеще.

Това са доста различни виждания. И въпросът ще стане изключително важен когато свърши войната в Украйна. Ако разногласията не бъдат преодолени, те ще са реална заплаха за единството на НАТО.

- Каква личност би била най-подходяща за генерален секретар на Алианса?

- До голяма степен е сигурно вече, че Йенс Столтенберг ще си тръгне след двата си успешни мандата, освен ако не възникне някаква много драматична ситуация, което според мен е малко вероятно. Има вече много кандидати за поста му, но процедурата е доста сложна. За някои номинации вече знаем, но се водят консултации и зад кулисите - има и необявени кандидати.

Видно е, че има широко разпространено желание най-сетне жена да оглави НАТО. В същото време много страни членки от Централна и Източна Европа лобират да бъде избран някой от там. Франция и Германия обаче се колебаят, защото се опасяват, че такъв генерален секретар би бил доста твърд и агресивен към Русия, а според тях трябва да има диалог с нея.

Но последната дума ще е на Съединените щати. Те все пак дават най-много пари на НАТО. Според мен избраникът няма да е най-добрият кандидат, а приемливият за всички - консенсусният. Всички досегашни генерални секретари са били такива фигури.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия обяви, че предложеното от Путин примирие, е влязло в сила

Русия прекратява всички бойни действия за времето на примирието, обявено от Владимир Путин по повод годишнината от Втората световна война. Мярката, която беше предложена от президента в края на април, вече е в сила от полунощ и ще продължи да действа до полунощ в неделя - 11 май. Руската страна обаче е готова да отрази евентуални удари, ако Украйна..

обновено на 08.05.25 в 04:01

Черен дим над Сикстинската капела – няма избран нов папа

Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа.  Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим.  Конклавът за избор..

публикувано на 07.05.25 в 22:10

ЕП прие докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности

Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..

публикувано на 07.05.25 в 22:03
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..

публикувано на 07.05.25 в 21:46
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж

В Лондон тече процедурата за произнасяне на присъдите на българите, шпионирали за Русия

В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..

публикувано на 07.05.25 в 21:29

Съдът в Ловеч остави в ареста мъжа, обвинен в жесток побой на 11-годишно дете

Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит.   Позовавайки се на събраните по..

публикувано на 07.05.25 в 21:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Президентът на Сърбия пристигна в Москва

Президентът на Сърбия Александър Вучич пристигна в Москва за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, предаде АФП. Руската държавна телевизия показа кадри от посещението на Вучич в столицата, където след парада в петък той ще има среща и с президента Владимир Путин. Европейският съюз неведнъж е..

публикувано на 07.05.25 в 20:58