Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златко Димитров: Това, което се случва в Русия, ще намали ролята на „Вагнер“ и в Африка

Снимка: БГНЕС

Освен в Украйна, "Вагнер" играе много важна роля и в Африка, поне от две години. Там „руските кучета на войната“, както се наричат наемниците на Запад, подриват успешно мироопазващите мисии на ООН в Мали и в Централноафриканската република. Замесени са и в настоящата криза в Судан. Тяхно участие беше документирано и в Либия, както и в Сирия.

"Вагнер" започна своето разполагане в Централноафриканската република през 2018 година, обясни пред БНР дипломатът Златко Димитров.

"Това се случи след сключено споразумение между правителствата на африканската държава и Руската федерация. Наемниците осигуряват физическата сигурност на държавния глава и се занимават  с експлоатация на природни ресурси – това  е начинът, по който правителството на Централноафриканската република може да се разплати с тях. Централноафриканската република е много богата на злато и диаманти. Има и уранови залежи. Правителството им предоставя концесии върху мини.

Те се борят и срещу бунтовнически групировки. Освен това, „Вагнер“ организира и дезинформационна кампания в подкрепа на правителството и срещу мисията на ООН и някои държави от ЕС, най-вече Франция, защото страната е бивша френска колония“.

От една страна „Вагнер“ са незаконна организация, според действащото законодателство в Руската федерация, от друга - това е начин за увеличаване на влиянието на Русия в Африка, посочи Димитров.

„Пристигането им е свързано с официално разрешение от Съвета за сигурност за разполагането на военни структури, които да обучат военните сили на Централноафриканската република да боравят с оръжието, което беше доставено от Русия. Но освен руски инструктори, пристигнаха и наемници“.

Мисията на ООН е критикувана официално и неофициално, разказа дипломатът.

„Обвинявана е за всички грехове и неуспехи на правителството. Има основания да се смята, че тази кампания е организирана от кръгове, свързани с „Вагнер“.

Наемниците на Пригожин имат влияние и в Мали. Военната хунта там заяви, че не желае мироопазваща мисия на своя територия.

„Вагнер“, извършвайки своята дейност в двете държави, осъществяват  и сериозно нарушение на правата на човека, включително изтезания, убийства и насилие. Тези престъпления биха могли да попаднат под юрисдикцията на Международния наказателен съд.  

Елитите в Мали е в Централноафриканската република бяха  недоволни, че въпреки разполагането на мисии на ООН, не бяха отбелязани успехи в борбата им срещу бунтовнически групировки. Мисиите на ООН работиха за сключване на мирни споразумения, но изпълнението им се натъкна на препятствия.

Това обаче е и борба за влияние. Подобни наемници не биха могли да разполагат с такава власт, ако не обвиняваха за всички проблеми мисиите на ООН.

Необходимо е дезинформационната кампания, която се води срещу западните държави и мисията на ООН, да намери адекватен и ефикасен отговор“.

Най-вероятно случващото се в Русия ще доведе и до намаляване на ролята на „Вагнер“ в Африка, смята Димитров.

Той коментира и миграционният натиск от Африка спрямо ЕС.

„Той е факт от години. Това е начин за дестабилизиране на ЕС и на единството между държавите членки в него. Има канали за незаконна емиграция от държавите от Африка към Съюза“.

Цялото интервю на Деян Йотов със Златко Димитров може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сирена сиренна система

Тест на система за ранно оповестяване в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана днес  в Ямбол. При изпитанията на техническата изправност от сиренните системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на проверката . Тестът на системата ще..

публикувано на 25.02.25 в 05:06

Кипър ще компенсира загубите на земеделците от студеното време

В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните поражения. Тази нощ преминава с жълт код за изключително ниски температури.    Екипи на земеделското..

публикувано на 25.02.25 в 04:55

В Ямболско остава висок броят на бездомните животни

Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява.   Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали за изхвърлени домашни любимци постъпват всеки ден, уточни  Надежда Горанова, главен експерт в отдел..

публикувано на 25.02.25 в 04:39

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44