Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Ангел Христов е влязъл у нас? В България ли е Пламен Галев? Кой уби Къро? Ще има ли рокади в МВР? Министър Калин Стоянов пред БНР

Вътрешният министър Калин Стоянов обяви пред БНР, че МВР не разполага с информация как покойният Ангел Христов е влязъл у нас.

"Аз лично това, което знам, е, че Ангел Христов е починал от инфаркт, но предстои да уточним начина, по който е влязъл в страната. Пламен Галев също е обявен за международно издирване, провеждаме оперативно-издирвателни мероприятия, с които целим да установим дали въпросното лице не се намира на територията на България, но към момента нямаме такава информация", посочи той.

Убийството на Къро в ЮАР

МВР шефът посочи, че властите в Република Южна Африка са изразили готовност да пратят у нас разследващи, които да работят заедно с българската полиция по случая с разстрела на Красимир Каменов – Къро и още трима негови близки. По думите му полицията в африканската държава е наясно с механизма по който е извършено престъплението.

Стоянов не изключи възможността мотива за убийството да е свързан с лица у нас, но допълни, че все още не може да се твърди това.

"Реално те имат сглобен механизма, по който е извършено престъплението. Просто търсят най-важното нещо, а именно - мотива, което може да бъде свързано и с лица от България, но на този етап не можем да се ангажираме с такава информация", каза той в предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт".

Кого и защо охранява МВР?

Вътрешният министър пред БНР: МВР вече охранява само трима защитени свидетели по прокурорски постановления

Към момента МВР охранява само трима защитени свидетели по прокурорски постановления, обясни вътрешният министър. Той допълни, че след анализ, извършен заедно с прокуратурата, е решено броят на охраняваните да бъде намален. Според него снимките на това как полицаи товарят багаж в джипа на Любена Павлова са имали положителен ефект за МВР:

"Аз искам да благодаря на човека, който ги е направил. Който според мен ги е направил и ги е пуснал с цел по някакъв начин да злепостави Министерството на вътрешните работи. Но тези снимки постигнаха обратен ефект, според мен. След анализа, който направихме, към момента Министерството на вътрешните работи охранява само три такива лица. И значително разтоварихме системата от този ангажимент".

Взривовете в оръжейните складове до Карнобат

Работи се по различни версии за взрива, обясни министър Калин Стоянов.

"Предстои започването на процесуално-следствени действия, тъй като по протокол трябва да измине определен период от време след последните взривове. Днес ще стане ясно дали разследването ще бъде поето от Следствието. Работи се по няколко версии, но след като влязат службите, тогава ще има повече яснота", настоя той.

Рокадите в МВР

"Въпреки, че измина почти месец, откакто встъпих като министър, все още не е сформиран екипа, с който аз ще работя, но предстоят кадрови и структурни промени", обясни МВР шефът пред БНР.

"Комисар Антон Златанов е назначен с моя заповед временно да изпълнява длъжността директор на главна дирекция "Гранична полиция" и той все още изпълнява тези си функции", коментира министърът.

По думите му смените в МВР няма да останат тайна за никого и ще бъдат огласени и ще станат достояние на обществото.

МВР на война с "войната на пътя"

"Случващото се по пътищата е един от основните приоритети не само в МВР, но и в държавата... Това, което ние са ангажираме да направим, е да внесем законодателни промени по отношение на Наказателния кодекс, така и в Закона за движение по пътищата. Лично, което аз ще настоявам е да бъде проведена среща близките и роднините на жертви на войната на пътя с представители на отделните парламентарни групи, както и да присъства главният прокурор… Всеки ден се извършва контрол, доста по-сериозен, аз лично настоявам районите управления и дирекции значително да завишат броя на досъдебните производства, които са при управление на МПС след употреба на алкохол или наркотици. Това според мен ще се окаже превантивна мярка за това, което се случва по пътищата ни…".

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56