„Променливото лятно време ще продължи и през юли. Очакванията са август да бъде по-стабилен и сух“. Такава прогноза направи пред БНР климатологът Симеон Матев от Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
„Дългосрочната прогноза за юли сочи, че в голяма част от месеца ще продължат да се редуват спокойни дни и периоди на валежи. По-голяма е вероятността за тях в Западна България. На Изток температурите ще бъдат около и малко над нормата“.
Сезоните у нас се променят, но не и тяхната продължителност, отбеляза още той.
„Най-големите промени у нас се наблюдават през лятото. Температурата през юли и август се е повишила с 1.5 градуса спрямо последните години на 20 век. Зачестяват периодите с дълги, сухи и горещи дни. Рекордните горещини в България обаче са отбелязани през миналия век, а не през този“.
Климатът не е нещо константно. Сега обаче наблюдаваме промени с по-екстремален характер, посочи климатологът.
„Наблюдават се по-силни гръмотевични бури, превалявания и пориви на вятъра. Тези явления нанасят доста тежки поражения на инфраструктурата. Те стават по-чести. Тенденцията е това да продължи. Трябва да имаме готовност“.
България има такова географско положение, че огромните количества дъжд за кратко време са нещо нормално, обясни Матев.
„Няма нищо нетипично и ненормално. През втората половина на май и почти целият юни за кратко време да падат валежи, които се равняват на половин или на една месечна норма. Възможно е дори да са повече. Става въпрос за огромни количества вода. Това е причината да ставаме свидетели на наводнения, разрушаване на инфраструктурата и засегнати човешки съдби“.
Той обясни, че процесите, случващи се през зимата, не влияят върху тези през лятото.
„Всички заем за народните мъдрости, които казват, че при студена зима ще имаме горещо лято, но от метеорологична гледна точка такава връзка няма“.
Климатологът отбеляза, че през последните 30 години се забелязва увеличаване на интензивните валежи с преваляване над 100-150, дори 200 литра на квадратен метър.
„В съвремието тези процеси не само, че са по-чести, но засягат по-голям териториален обхват. Има връзка с глобалното затопляне, защото по-високата температура на атмосферата води до по-голямо съдържание на влага. Ние я виждаме като по-интензивни валежи.
По-честите краткотрайни валежи, придружени от гръмотевици са типични за планинските и полупланинските райони. Пресеченият релеф благоприятства развитието им. Затова в Западна България вали по-често краткотрайно и проливно, отколкото на изток. В западната половина от страната има по-чести, но не толкова интензивни валежи, източната е с по-редки, но с катастрофални последици“.
Цялото интервю на Диана Дончева със Симеон Матев може да чуете в звуковия файл.
Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската инвестиционна банка отразява дълбокия ѝ ангажимент към Кипър, отбелязва в съобщението си финансовото..
От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната. Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..
Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..
Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..
Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции. Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..
Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..