Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярно ли е, че България трябва да затвори въглищните си централи до 2026 г.?

Снимка: БГНЕС

До края на месец юни България трябва представи на Европейската комисия пакет от искания за промени в поетите ангажименти в сектор енергетика, по-точно заявките за декарбонизация (намаляване на въглеродните емисии в атмосферата, особено на въглеродния диоксид (CO2), от промишлеността – б.а.).

Страната ни вече загуби първия транш от 100 млн. евро по линия на Фонда заради забавяне на стратегическите планове. България е единствената страна членка, която все още не е депозирала в ЕК Териториалните планове за трите въглищни региона (Стара Загора, Перник, Кюстендил), а основните плащания по линия на Фонда са планирани именно за тази година. Става дума за 2/3 от средствата от общо 1,4 млрд. евро, предвидени за трансформацията на трите области, но ако тези планове не бъдат одобрени, необходимите средства за зеления преход ще бъдат изгубени.


Винаги, когато се постави темата за Зеления преход, в медийното пространство и социалните мрежи се появяват заглавия, превърнали се вече в лозунги – „Подписана е смъртната присъда на ТЕЦ-овете“, „ТЕЦ-овете затварят“, „Очаква се ТЕЦ-овете да затворят през 2026 година“. Това са твърдения, които политиците обичат да коментират и обясняват, когато наближат крайни срокове свързани с Плана за справедлив преход, а държавата не е изпълнила условията или наближават избори и редица политически партии изграждат предизборните си платформи върху обещания как няма да позволят ТЕЦ-овете и хората да останат без работа.


Твърдение: България трябва да затвори въглищните си централи до 2026 година

Проверихме какви са фактите и какво е договорено за съдбата на въглищните централи.

Д-р Румяна Грозева, изпълнителният директор на Агенция за Регионално Икономическо Развитие - Стара Загора, определи твърденията, че България трябва да затвори въглищните си централи през следващото десетилетие, като неверни и спекулативни.

„Никой не иска България да затвори ТЕЦ-овете си до 2025, 2026 година. България има редица други механизми да покрие тези 40% (съкращаване на емисиите) включително и със затваряне на мощности на топлоелектрически централи, които са извън всякакви стандарти. Говорейки, че просто така ще затворят ТЕЦ-овете си е абсолютна спекула. България е поела ангажимент да преустанови ползването на въглища за производството на електроенергия до 2038 година. През цялото това време говорим за поетапно намаляване на обема на въглищната енергия в енергийния микс на страната. Но това не е процес, който ще се случи веднага, всички твърдения са абсолютна спекула и злоупотреба“.

Думите на д-р Румяна Грозева се потвърждават и от казаното от Генади Кондарев, старши научен сътрудник за Централна и Източна Европа към Международната екооганизация Е3G:

„Не съществува документ в, който да е записано, че България трябва да затвори своите ТЕЦ-ове следващите 10 години. 2038 година България трябва да намали използването на въглища, това е крайният срок, който е заложен и е поето като ангажимент от страната. Във следващото десетилетие нямаме конкретен ангажимент, но имаме конкретен ангажимент за съкращаване на емисиите от използването на въглища и това е 40% съкращаване на емисиите до 2025 година. Една повече от постижима цифра, която съвсем не означава затваряне на въглищни тецове, защото тази цифра може да бъде постигната както със затваряне на някаква мощност, така и с по-малко работа от страна на мощностите, което не означава непременно съкращаване на персонал“.

Потърсихме за коментар и представителството на ЕК у нас. Ето какво заявиха оттам:

 „Позицията на Европейската комисия е, че всички държави членки трябва усилено да работят за поетапно премахване на производството на енергия от въглища. Само по този начин ще бъдат постигнати общите цели за борба с климатичните промени, с които България като член на ЕС се е ангажирала – поне 55% намаляване на емисиите на въглероден диоксид до 2030г. и нулеви емисии в атмосферата към 2050 г.

Повечето държави членки на ЕС вече са обявили крайни дати за закриване на всичките си въглищни мощности. От властите на България зависи да определят ясен график за поетапното премахване на различните въглищни електроцентрали. България е поела такъв ангажимент в своя план за възстановяване и устойчивост – да изготви пътна карта за неутралност по отношение на климата, включително със сценарии за постепенното преустановяване на използването на каменни въглища най-късно до 2038 г.

Крайното решение за конкретни дати за спиране на дадени топлоелектрически централи на въглища е от компетенциите на българските власти“.

Заключение

Твърдението, че България трябва да закрие своите въглищни централи до 2026 година е НЕВЯРНО, но България е поела ангажимент, като страна членка на ЕС за постигне на общите цели за борба с климатичните промени. Като член на ЕС България ще получи своите компенсации, за да извърви своя зелен преход. Дали политиците ще изпълнят своите ангажименти към заетите в сектора хора и ще успеят ли да получи необходимите средства е неясен факт, който не подлежи на проверка.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВР отбелязва 146 години от създаването си

Министерството на вътрешните работи отбелязва 146 години от създаването си. Празникът започва в 9 часа с тържествена церемония пред Паметника на Незнайния воин, с водосвет на знамената и поднасяне на венци. Ще бъдат поднесени венци и цветя по-късно и пред мемориала на загиналите при изпълнение на служебния си дълг. Професионалният..

публикувано на 05.07.25 в 09:07
Плаж „Бутамята“

70 плажа на нашето Черноморие може да заслужат отличието "Син флаг"

Поне 70 плажа по българското Черноморие могат да заслужат в бъдеще екологично отличие "Син флаг", каза за БНР Станимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Българското движение "Син флаг". През тази година българските плажове, носители на отличието "Син флаг", се увеличиха с още три - "Козлука" край Елените, "Робинзон" в Свети влас и..

публикувано на 05.07.25 в 09:02
Д-р Кирил Тодовичин

Д-р Кирил Тодовичин: Чрез храната и водата най-често се заразяваме с летните ентеровируси

Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна инфекция.  Поради топлото време срещата с много хора, храненето навън, тази опасност съществува в най-топлите месеци от годината.  Какви са проявите на летните инфекции , кои са местата, където можем..

публикувано на 05.07.25 в 09:00

20-то юбилейно издание на Международния младежки фестивал "Музите"

С цветно дефиле и тържествена церемония в Созопол се откри 20-тото юбилейно издание на Международния младежки фестивал "Музите".  Над 1500 участници от 17 държави, в продължение на 10 дни, ще представят своя творчески потенциал в различни видове изкуства, който обединява фестивала. В него участват деца и младежи на възраст от 5 до 15..

публикувано на 05.07.25 в 09:00

Безплатна пешеходна обиколка "София в 55 стъпки" се организира в столицата

Безплатна пешеходна обиколка "София в 55 стъпки" се организира в социалните мрежи от  Visit Sofia - официалния туристически сайт на Столичната Община. Обиколката ще започне в 10 ч. Продължителността й е 1 час и 45 минути с начална точка Мавзолеят - гробница на Княз Александър І Батенберг  на бул. "Васил Левски" № 81 и крайна точка: Регионален..

публикувано на 05.07.25 в 08:52
оглеждат щетите, причинени по поречието на река Гуадалупе след бедствието, 4 юли 2025 г.

Расте броят на жертвите на наводненията в Тексас

Президентът Тръмп определи като "шокиращи" наводненията в щата Тексас, които отнеха живота на най-малко 24 души и доведоха до изчезването на много деца. Коментарите му идват в момент, когато спасителите се опитват да намерят блокирани жители, включително най-малко 20 момичета, които са в неизвестност, Те са били на летен лагер в южната част на..

публикувано на 05.07.25 в 08:45

Над 40 дипломати от посолствата и мисиите в София – на преход до Седемте рилски езера

Група от над 40 дипломати от посолствата и мисиите в София ще направят преход до Седемте езера днес, съобщиха от Община Сапарева баня. Идеята и инициативата е на Закия Ел Мидауи - извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко в България. Групата от дипломатическия корпус ще посети курорта по покана на кмета Калин Гелев и директора на НП..

публикувано на 05.07.25 в 08:30