Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюсюлманите отбелязват Курбан байрам

Тази година празникът е двойно по-скъп

В градския парк на Момчилград бе отбелязан денят Арифе, който мюсюлманите честват в навечерието на един от най-големите мюсюлмански празници – Курбан байрам.
Снимка: БТА

Мюсюлманите отбелязват днес големия празник Курбан байрам. Настъпването му беше обявено рано тази сутрин с големи молитви във всички джамии у нас. В основата на празника е разбирането за взаимното съжителство, почитането на семейството и прошката. По традиция всяко семейство трябва да приготви курбан. Вярващи казват, че тази година празникът е два по-скъп от преди.

Мюсюлманите в Кърджали посрещнаха Курбан байрам в двете джамии в града. Повечето от вярващите отправиха молитвите под открито небе. Това е един от най-тачените празници, ден на прошка и състрадание, казва Али Бекир:

"Дори и да не е Байрям, при нас е прието да си изпереш кърпата и докато изсъхне тази кърпа, сръднята трябва да е отминала".

Традиция е на този ден да се прави курбан. Тази година обаче цената на жертвените животни е по-висока от преди.

Обаче никой няма да остане без месо на Курбан байрам, твърди Али Бекир: "Тези, които не могат да си купят курбан, тези които имат възможност и си колят, дават им пайове".

От дни в Кърджали има оживление. Много наши изселници в Турция и Западна Европа се върнаха, за да бъдат с близки и роднини.

"Традиция е да се връщат, защото това е един от най-тачените празници", казва Бекир.

Курбан байрам се празнува три дни.

***

С поздравления към българските мюсюлмани за свещения за тях празник Курбан байрам започна днешното пленарно заседание на Народното събрание. Председателят на НС Росен Желязков изтъкна толерантността към религиите у нас като най-голямото ни достояние:

"Нека да са благословени с много здраве, успех и лично щастие и благополучие. Вярвам, че просперитетът на страната е възможен с общи усилия, знанията, енергията на всеки един от нас. Честит празник, честит Курбан байрам".

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна с думите:

" Нека тези светли дни да ни направят по-добри и да укрепят вярата ни, да донесат, здраве, хармония и щастие. Честит Курбан байрам на всички братя и сестри мюсюлмани".

Президентът Румен Радев също поздрави българската мюсюлманска общност по повод празника. Радев отправи пожелания за здраве, мир и благоденствие на всички празнуващи и техните близки, изразявайки убеденост, че българското общество ще продължи да съхранява традициите в името на толерантността, разбирателството, добруването и напредъка на българския народ.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск

Съдия блокира достъпа на Отдела, ръководен от Мъск, до финансовите данни на милиони американци

Американски съдия издаде извънредна заповед, с която блокира достъпа на Отдела за правителствена сигурност, ръководен от Илон Мъск, до личните и финансовите данни на милиони американци в базите на министерството на финансите. В решението се посочва, че достъпът до разплащателните системи на институцията и друга информация се ограничава за..

публикувано на 08.02.25 в 14:52
Ружа Игнатова със съоснователя на ОneCoin Карл Себастиян Грийнууд.

Жертви на OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС

Жертвите на криптопирамидата OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС в Люксембург. Това сподели адвокът им Джонатан Леви в  интервю за "Дойче веле" . България е в пряко нарушение евродирективата за обезщетението на жертвите на престъпления, твърди той: "Ако България не предприеме действия, ще поискаме да бъде заведено дело за..

публикувано на 08.02.25 в 14:33
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Няма договорка за регулаторите

Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които разполагат с прокурорски постановления, СРС-та, конфиденциална информация. Това заяви пред БНР Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ. Запитана какво общо може да има ДАНС с разследване за документно..

публикувано на 08.02.25 в 14:28
Посрещане на затворници, които излизат от автобус на Червения кръст, след като са били освободени от израелски затвор, 8 февруари 2025 г.

Израел започна да освобождава палестински затворници

Израел започна да освобождава палестински затворници в замяна на пускането на трима заложници от "Хамас" днес, предаде БТА. Това е поредната такава размяна в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което влезе в сила миналия месец. Репортери на Асошиейтед прес са видяли как автобус, в който бяха качени..

публикувано на 08.02.25 в 14:07

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

Бойко Борисов:  …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!” *** Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше..

публикувано на 08.02.25 в 13:55
МВР - Монтана

Полицията в Монтана е задържала трима души за притежание на наркотици

19-годишен жител на Монтана е задържан в ареста на местното районно управление за притежание на наркотици. Още двама са прекарали нощта зад решетките, след като в колата им униформените открили канабис. След получена оперативна информация за притежаване на наркотици вчера към 17 часа полицаите спрели за проверка лека кола на кръстовището на..

публикувано на 08.02.25 в 13:54

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04