Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгений Кънев: Бюджетът ще се промени, няма как ГЕРБ да го приеме без забележки

Евгений Кънев
Снимка: Стопкадър, NOVA

"Бюджетът със сигурност ще се промени, защото няма как да бъде приет без забележки от ГЕРБ, но ще бъдат компенсирани. Аз очаквам преместване на разходи от едно в друго перо, но със сигурност и двете партии поддържат линията за постигане на 3% дефицит, така че това ще остане". Това коментира пред БНР икономистът Евгений Кънев. 

Предвид малкото време до края на годината бюджетът е доста амбициозен и напрегнат в приходната му част, смята той. И все пак за него сметката на държавата е добра:

"Ако човек реши да критикува бюджета, винаги има за какво да бъде критикуван. Ако реши да погледне по-голямата картина, а именно как България стои в икономически и политически план в близките години, особено в условията на много видове кризи, особено войната до нас, мисля, че е много добър, защото той преследва основната цел, която би ни дала стабилност, а именно влизане в еврозоната. В момента е много трудна сиуацията с постигането на 3% дефицит, но това е изключително важна цел за България, тъй като това не е някакъв фетиш. Влизането в еврозоната преследва изключително много други цели".

Нашият имидж е изключително много разклатен от гледна точка на инвеститорите към България, подчерта икономистът в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Към всички рискове, които съществуваха в миналото за инвестиции у нас, се добави и геополитическият риск, който не е съществувал от 1997 г. насам - дали България в дългосрочен план ще остане в ЕС и НАТО, предвид референдумите, които се готвят". 

Относно идеята, която лансира финансовият министър Асен Василев - да има съвместно съществуване на лева и еврото за определен период, Евгений Кънев коментира:

"Не виждам полза от такива движения преди самото приемане в еврозоната. Вероятно има някаква политическа връзка с референдума на "Възраждане", изпреварващи действия и по скоро свикване с идеята на българите, че влизаме в еврозоната". 

Според него обаче това е рисковано движение:

"Когато въвеждаш еврото, преди да е официална валута, като възможност за разплащане, това на практика няма как да стане по официалния курс, защото самите търговци трябва да понесат доста разходи, за да обслужват и разплащания в евро, което означава, че най-вероятно няма да бъдат по официалния курс директните котировки между евро и лева, няма да бъдат цените едно към едно. От тази гледна точка може да има негативен ефект и хората да сметнат, че в евро става по-скъпо". 

За да има успех целия процес, трябва сериозна предварителна кампания, която липсваше досега, изказа мнението си икономистът.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: В Европейския съюз са замразени частни руски активи за 28 млрд. евро

Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...

публикувано на 21.02.25 в 14:15

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..

публикувано на 21.02.25 в 14:13
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

В Дупница питат докъде е стигнало разследването за изчезналата Ивана

Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана.  За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо.  Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС – семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15