Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко голяма опасност представляват частните армии за световния ред и мир?

Снимка: Somchai Kongkamsri / pexels.com

Бунтът на наемническата група „Вагнер“ в Русия преди седмица отново насочи светлината на прожекторите към сенчестия свят на частните армии, които работят в зони на конфликт по целия свят. А от техните услуги се възползват както правителства, така дори и НПО. Но какви рискове носят със себе си войниците под наем и заплаха ли са за международния мир? 
Maxime Dore unsplash.com
Глобалната сила „Вагнер“ с присъствие не само в Украйна, но и в различни африкански страни, изведнъж излезе от синхрона с президента Владимир Путин и се превърна в екзистенциална заплаха:

„Ще защитаваме нашия народ и нашата държавност от всякакви заплахи, включително държавна измяна. Свидетели сме именно на това. Високите амбиции и личните интереси доведоха до предателство.“

„Вагнер“ обаче е една от многото. В последно време наемници са активни както в Украйна, така и в Йемен, Нигерия, Сирия и Ирак, като не се знае какъв е оборотът на този бизнес. Една от най-познатите и разполагаща със най-съвременни технологии наемническа група е американската „Академи“, позната преди като „Блекуотър“, която имаше значителна роля в Ирак и Афганистан, където работи за американското правителство. Друга известна фирма в този бранш е британската G4S, която е осигурила почти една трета от всички невоенни конвои в Ирак. Групата има присъствие в над 125 страни. За услугите на десетки хилядите обучени техни бойци плащат не само правителства, но и мултинационални корпорации - за охрана на техните инвестиции, като мини или корабите им от пирати. Дори организации с нестопанска цел като Save the Children и World Vision се обръщат към наемници, за да защитят проектите си в опасни региони. 
Diego Gonzalez unsplash.com
Случилото се в Русия напомни, че освен военна мощ те могат да представляват и политическа опасност и това трябва да се възприеме като сигнал за тревога от световните лидери, смята Шон Макфейт - бивш подизпълнител на военни поръчки, понастоящем професор в университет в САЩ и автор на книгата „Съвременният наемник: частните армии и какво означават те за световния ред“:

„Това показва риска да се разчита на частни сили да изпълняват заповеди, особено грамада като групата „Вагнер“. Не бива да забравяме, че наемниците са втората най-стара професия в света. Много са трудни за контролиране, непостоянни са. Станалото миналия уикенд не е новост в историята. Проблемът е, че световните лидери до този момент приемат наемниците като евтин холивудски злодей, а това не е така, те са много опасни.“
pixabay.com
Съществува ясна рамка, която криминализира вербуването, обучението, използването и финансирането на наемници, но в много тясна дефиниция, а встрани остават много участници в тази сфера като частни военни компании и фирми за осигуряване на сигурност, за които мерките са незадължителни. Международната общност от години не може да се обедини по въпроса трябва ли и тe да бъдат обвързани с правни задължения и отговорности, казва Сорча Маклауд - член на работната група на ООН за използването на наемници:

„Случилото се през уикенда е последица от липсата на регулации за приватизацията на употребата на сила. Преди векове Макиавели е написал, че наемниците са опасни и на тях не може да се разчита.“

Мамят обаче не единствено наемниците, а и хората, които са ги наели, обяснява Шон Макфейт:

„Историята говори, че наемниците могат да бъдат много недобросъвестни, но такива са и техните клиенти. Папите, които са наемали войници, са позорно известни с това, че не са им плащали. Когато бях в Африка никой не искаше да работи с ООН, защото не вярваха, че ще им бъде платено. Така че измамите са взаимни.“
Pixabay
Пример за думите му идва от Латинска Америка, откъдето Франс прес писа, че идва „евтината работна ръка за американските войни в Близкия Изток“. Според проучване на университета „Браун“ над 3900 подизпълнители са загинали в Афганистан, повечето от които са били граждани на трети страни. Наемниците се превръщат в жертви, когато за услугите им е обещавано гражданство или голяма сума пари, които обещания обаче накрая не се изпълняват. Бившият войник от Колумбия Франсиско Ландинес се е сражавал срещу талибаните в Афганистан и „Ал-Каида“ в Ирак:

„Имам опит от войната в Колумбия, бил съм на враждебни позиции и на фронт на ФАРК, но не бях виждал нищо подобно. Не бях обучен да бъда пушечно месо или да очаквам враг, който е по-многоброен, с по-добри оръжия и по-силен. Приеман си за боклук, животът ти не се взема предвид, все едно не си човек, а куче.“

За колумбийските наемници се чу през 2021 г., когато за около 20 от тях се писа, че са били замесени в убийството на президента на Хаити Жовенел Моиз
Rdne stock pexels.com
Примерите от историята за използване на наемници са много. По-значим е този с Уилям Завоевателя, който през XI в. с помощта на наемници завоюва Англия и поставя началото на британската монархия. Джон Лехнър, който изучава „Вагнер“ с фокус върху конфликтите в Африка, разказва:

„Едва през последните около 200 години се оформят националните армии, но сега светът започва отново да се връща към приватизацията на сигурността по време на война. За държавното управление това означава конкретно, особено в Русия в момента, че наемниците могат да работят за държавата, но и че са мотивирани от печалбите и заради това могат да бъдат както полезен инструмент, така и опасно оръжие, ако не са удовлетворени.“
Will Porada unsplash.com
Какво предстои за „Вагнер“?

„В крайна сметка независимо от смяната на управлението през последните години „Вагнер“ изгради значителна инфраструктура в Африка и дори по-важното - контакти, мрежи и отношения. И както с нов изпълнителен директор на каквато и да е компания не можеш да очакваш да уволниш 2000 души и веднага да намериш нови 2000, които да вършат същата работа идеално.“

А моделът на „Вагнер“, който е осигуряване на сигурност в замяна на концесии за природни ресурси, накратко описва Шон Макфейт:

„Моделът на Пригожин се е наложил в Африка и Сирия например. Той отива при правителството - да кажем на Мали - и казва: „Мога да ви защитя с групата „Вагнер“ и интернет агенцията ми за проучвания“, която е фабриката му за тролове за разпространение на дезинформация и кибератаки. В замяна на това иска да добива злато или петрол. А достъпът до мините на Путин и Пригожин става много труден.“
Pixabay
Здравните работници, които са част от кампанията за ваксиниране срещу полиомиелит в северозападната част на Пакистан често биват нападани от местни хора заради недоверие. Държавата изглежда не може да се справи с проблема и НПО казват, че въоръжени групи биха могли да защитават здравните работници, тъй като те изпълняват общественополезна дейност. Това е „сивата зона“ на наемниците - как биват дефинирани и как им се плаща.

„Случаят с „Вагнер“ няма да е последният. Наемниците са като огън - могат както да ти изгорят къщата, така и да захранят парна машина. В бъдеще е възможно НПО да наеме въоръжена група, която да се намеси и да спре терористична групировка като „Ислямска държава“. Не само лошо, но и много добро може да дойде от наемниците.“

„Вагнер“ е една от многото частни военни фирми, които работят на почти всеки континент. Нейният успех срещу украинците в Бахмут обаче показа, че въпреки възможността за неприятности, наемниците постигат резултати на бойното поле. От гледната точка на политиците плюсовете на използването на подобни въоръжени групи са няколко: уменията и подготовката на бойците, които позволяват провеждането на сложни мисии на по-ниска издръжка спрямо държавната войска, тяхната гъвкавост и възможност за бърза намеса в критични ситуации, като освен това осигуряват възможност на властта да отрече извършването на зверства и нарушаване на човешките права. Минус, който не е за пренебрегване, обаче е че те работят за онзи, които им предложи най-високо заплащане. По този начин въоръжените групи излагат на показ слабостта на ООН да ги обвърже с протоколи и демонстрират, че и те, точно толкова колкото Женевската конвенция, пишат законите на войната
Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ: Програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" спазват условията на лицензиите си

Програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев" на БНР спазват стриктно условията на индивидуалните си лицензии. Това показва доклад на Дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии, който бе приет на днешното заседание на електронния регулатор.  СЕМ е направил проверка за спазване на условията в индивидуалната лицензия за доставяне на..

публикувано на 23.05.24 в 19:52
Кораб на китайските ВМС, ракетна фрегата FFG 548, северно от Тайван, 23 май 2024 г.

Китайската служба по въпросите на Тайван заяви, че Пекин ще "смаже решително" всеки сепаратистки заговор

Китайски сили обградиха днес Тайван при провежданите военноморски и военновъздушни учения.  35 от общо 49 военни самолета са преминали средната линия на протока, която разделя въздушните пространства на Китай и Тайван, участвали са още 15 кораба и ракетни сили. В отговор Тайван разположи въздушни, сухоземни и морски сили с обещание "да защитава..

публикувано на 23.05.24 в 19:42

Проверка в Българския спортен тотализатор

Министерството на младежта и спорта съобщи, че започва проверка на Българския спортен тотализатор заради проблем с централната компютърна система, който, както се казва в съобщението, продължава трети ден. Служебният министър Георги Глушков не е бил уведомен за това. А от министерството заявяват, че е недопустимо, че и обществеността също не е..

публикувано на 23.05.24 в 19:23
Общото събрание на ООН прие резолюцията за геноцида в Сребреница. По този начин 11 юли се утвърждава като

Общото събрание на ООН прие резолюцията за геноцида в Сребреница

Общото събрание на ООН прие резолюция, съгласно която от идната година 11 юли ще бъде "международен ден за възпоменание на геноцида в Сребреница" през 1995 година. ООН обсъжда 11 юли да бъде ден за възпоменание на геноцида в Сребреница С текста по инициатива на на Германия и на Руанда се осъжда отричането на масовото избиване на 8000 босненски..

публикувано на 23.05.24 в 19:08
В базиликата

Папа Франциск е пожелал на българите здраве, мир, благоденствие и повече деца

Здраве, мир, благоденствие и повече деца - т ова е пожелал българите папа Франциск, който прие днес  на аудиенция във Ватикана българска делегация, водена от президента Румен Радев по повод утрешния празник 24 май.  Държавният глава посети и знакови за България места в Рим и почете делото на светите братя Кирил и Методий.   Румен Радев и..

публикувано на 23.05.24 в 19:02

Представителите на "Алтернатива за Германия" са изключени от европейското си семейство

Групата "Идентичност и демокрация" в Европейския парламент изключи представителите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".  "Групата "Идентичност и демокрация" не иска повече да бъде свързвана с изявленията и действията, в които е замесен Максимилиан Кра, водач на листата на "Алтернатива за Германия" за европейските избори", се казва..

публикувано на 23.05.24 в 18:51
СУ

Учителят Георги Стоев: Трябва да бъдеш отворен и с нагласа, че имаш много още да учиш

Ключът към това да си успешен учител е да бъдеш отворен и да си с нагласата, че имаш много още какво да учиш, дори до края на професионалния си път.  Това каза пред БНР учителят по математика в пловдивското училище "Любен Каравелов" Георги Стоев, дипломиран архитект. " Много важно е един учител да бъде себе си . Децата чувстват тази откровеност,..

публикувано на 23.05.24 в 18:41