Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не смятам, че Франция и Германия биха рискували индустриите си, като подкрепят това"

Христо Николов: Няма розопроизводител, който да е гледал на Регламента като на заплаха

"Раздухването на един такъв несъществуващ проблем в България е балон"

2
Снимка: БГНЕС

"Няма нито един розопроизводител или преработвател, който да е гледал на това нещо като на заплаха. Евентуална директива, регламент или закон би засегнал целия сектор "Етерично-маслени култури" на територията на ЕС. Българското розово масло, в частност маслодайната роза, са една от списък с над 100 култури, които са широко разпространени на територията на цяла Европа. Това не е регламент, засягащ българското розово масло, а индустрията като цяло, в която има страни като Франция и Германия, които са с огромно производство на етерични масла от други култури. Не смятам, че тези държави биха рискували индустрията си и бизнеса на огромни компании на територията им, като подкрепят нещо подобно. Всички знаят, че при гласуване на подобни регламенти се изчаква да се види реакцията на Франция и Германия, а след това всички гласуват по същия начин. Така функционира ЕС ". 

Това каза пред БНР Христо Николов, председател на Асоциацията на розопроизводителите в България, във връзка с проекта на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали, който всъщност поставя етеричните масла в графата на опасните химични смеси.

Христо Николов

"Решаващо в случая беше това, че Франция и Германия трябваше да защитят индустриите си за производство на лайка, лавандула, невен и други етерично-маслени култури", подчерта Николов.

По думите му "раздухването на един такъв несъществуващ проблем в българските медии и от български политици е балон". 

Интервюто на Даниела Големинова с Христо Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

22 души са арестувани в Испания за незаконна продажба на онлайн лекарства

Операцията на Гражданската гвардия е започнала след като голямо количество психотропни лекарства е било открито в компания за доставка на пратки в провинция Самора. При последвали проверки е установено, че медикаментите са изписвани с фалшиви рецепти. За целта хакер откраднал самоличността на лекар и написал рецептите. Лекарствата се смесвали с..

публикувано на 01.11.25 в 22:26

Още двама заподозрени за обира в Лувъра остават в ареста

Още двама заподозрени, мъж и жена, арестувани тази седмица във връзка с кражбата на бижута от Лувъра, бяха обвинени днес и оставени в ареста, съобщиха от френската прокуратура.  С това броят на обвинените за грандиозната кражба става четирима. Последните обвинени, 38-годишна жена и 37-годишен мъж, бяха арестувани в сряда, заедно с други трима..

публикувано на 01.11.25 в 22:20

Започват консултации по Националния план за действие на Кипър “Жени, мир и сигурност“

Засилване на участието на жените в преговорния процес по Кипърския въпрос е сред основните цели на плана. Действията и политиките по новия национален план са обединени в пет основни групи, съобщи комисарят по въпросите на равенството между половете Джоузи Христодулу, откривайки обществения диалог за него. Предложенията целят да се..

публикувано на 01.11.25 в 21:56
Снимката е илюстративна

Дронове над белгийска военна база

Няколко дрона са били забелязани над белгийската военна база "Клайне Брьохел", която се ползва от НАТО, предаде ДПА. "Системата за прехващане работи", написа белгийският министър на отбраната Тео Франкен в "Екс". "В момента текат разследвания." Министърът допълни, че следващата седмица ще се срещне с полицията, за да анализират заплахата и..

публикувано на 01.11.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Откриха мъж в Пирин, отдавана обявен за починал

При проверка в Национален парк "Пирин“ е открит мъж, който преди години бил обявен първоначално за изчезнал, а впоследствие - за починал, съобщиха от парковата дирекция. Нейни служители са открили и незаконно бивакуване на територията на парка, както и извършителя на нарушението. При опит на служителите да го проверят и да му поискат лични..

публикувано на 01.11.25 в 21:42
Кимбърли Гилфойл с Доналд Тръмп по време на тържество, посветено на Гърция, в Белия дом

Бивша водеща на FOX e новият посланик на САЩ в Атина

Новият американски посланик в Атина Кимбърли Гилфойл днес пристигна в гръцката столица. Тя   заяви, че е горда от това, че е първата жена на този пост в Гърция. Тя откри официалното тържество по повод 250 години от създаването на Морската пехота на САЩ. На тържеството присъстваха и дипломати от европейските страни, гръцки депутати и..

публикувано на 01.11.25 в 21:32

Три награди "Кристална лира" за БНР

Тази вечер в София бяха връчени Годишните награди "Кристална лира 2025". Българското национално радио получи три отличия: В категория "Джаз" : Биг бенда на БНР – за концерта от поредицата "Нова европейска музика" на 24 октомври 2024 г. в Първо студио на БНР с проекта "Декагон" – авторска музика на пианиста, композитор и продуцент..

публикувано на 01.11.25 в 21:26